תקן LEED בדרגת זהב הוענק למפעל קרייר במכסיקו

תקן LEED בדרגת זהב הוענק למפעל קרייר במכסיקו

זוהי הפעם הראשונה בעולם שמפעל לייצור מזגנים ומערכות קירור וחימום זוכה בתו התקן היוקרתי בדרגת זהב

המועצה האמריקנית לבנייה ירוקה הכירה לאחרונה במחויבות של תאגיד המיזוג האמריקני לשמירה על הסביבה, והעניקה למפעל החברה האמריקנית במונטריי, מכסיקו, את תקן ה-LEED בדרגת זהב. זוהי הפעם הראשונה בעולם שמפעל לייצור מזגנים ומערכות קירור וחימום זוכה בתו התקן היוקרתי בדרגת זהב וקרייר מיהרה להכריז כי מדובר במהלך ראשון בלבד להפיכת כל מפעלי ומבני החברה לידידותיים יותר לסביבה.
קבלת תקן Leed כרוכה בתהליך פיקוח מחמיר של צד שלישי, המאפשר להוכיח באופן מחייב ומשכנע ליזם, לעמיתיו, ללקוחותיה ולציבור כולו כי הפרויקט שלו עומד בסטנדרטים של בנייה ירוקה והבניין מתפקד כפי שתוכנן. השגת התקן מאפשרת קבלת תמריצים מארגונים ומדינות רבות התומכות בבנייה ירוקה ומגבירה גם התעניינות התקשורתית בפרויקט. 
התקן, הנחשב לאחד היוקרתיים ביותר בתחום הסביבה, מבוסס על שיטת דירוג המורכבת מ-4 דרגות: "מאושר", "כסף", "זהב" ו"פלטינה" המתאימים לסטנדרטים שהצטברו עם השנים בחמש קטגוריות של עיצוב ירוק: אתרים ברי קיימא, נצילות מים, אנרגיה ואווירה, חומרים ומקורות, ועיצוב פנימי המתחשב בסביבה. תקן Leed נמצא בשימוש באתרי בנייה חדשים, פרויקטים לשימור, פרויקטים של עיצוב פנים ועבודות שיפוץ של מבנים קיימים. התקן גם עובר פיתוח כך שיוכל לכלול גם פרויקטים של בתי מגורים חדשים, פיתוח שכונות ומבנים מסחריים, ופרויקטים מסוג  "Core & shell".
כדי לקבל את התקן החשוב, נאלצה קרייר לעבור סדרת בדיקות מפרכת שנועדה להראות התייעלות אנרגטית משמעותית, ובסיומה אכן הצליחה החברה להגיע לכ-37% התייעלות אנרגטית טובה יותר מאשר במפעלים דומים. בין השאר הוחלפה התאורה במפעל לתאורה חסכונית, והוגדל השימוש באור טבעי בעיקר באזור רצפת הייצור. כמו כן נאלצה קרייר להחליף כמות גדולה של המדחסים לטובת מדחסים חדשים, קטנים וחסכוניים יותר באנרגיה. 


פי.סי.חץ