ארץ הזיעה העולה

ארץ הזיעה העולה

מוסדות הציבור ביפן העלו את הטמפרטורה של המזגנים במעלה אחת בעקבות משבר האנרגיה

באוגוסט 2007 התכנסו שלושת נשיאי הבנקים הגדולים ביפן והכריזו כי 1,630 סניפי הבנקים שלהם ישמרו על טמפרטורה של לא פחות מ-27 מעלות- כל זאת במטרה לחסוך באנרגיה.

3 הנשיאים התייצבו לטקס בלי ז'קטים או עניבות והצהירו על שיתוף פעולה לקידום ה"קולביז", הקמפיין הלאומי של יפן להפחתת השימוש באנרגיה. כבר היום צורכת טוקיו פחות אנרגיה משאר הכלכלות המובילות בעולם, אך הממשלה להוטה לעשות יותר. לפי הנתונים, אם כל המשרדים במדינה יעלו את הטמפרטורה מ-26 ל-27 מעלות צלזיוס במהלך חודשי הקיץ, ניתן יהיה להפחית את פליטת הפחמן הדו-חמצני ב-2.9 מיליון טונות- דומה לצריכה של 6 מיליון בתי-אב.

קמפיין הקולביז שהושק לפני כשלוש שנים, יצר מהפך בהרגלי צריכת האנרגיה בארץ השמש העולה. כולם, מראש הממשלה ועד אחרון עובדי המשרד, נפרדו מהחליפות המחויטות והעניבות שלהם בקיץ, ואפילו חנויות הבגדים החלו להציג חולצות אופנתיות שמתאימות לטרנד החדש. מה גם שהקמפיין התקבל באהדה הן במשרדי הממשלה ובתאגידים הגדולים, והן במסעדות וחנויות המכולת- כולם העלו את הטמפרטורה במקום העבודה.

יחד עם זאת, נשמעו לא מעט טרוניות על הקמפיין הגורף מצד אנשים שמתקשים לעמוד ברוע הגזרה. קוזו היראטה, פרופסור לפיזיולוגיה מאוניברסיטת קוב, למד את האינטרקציה בין הבגדים לגוף, וקבע כי 27 מעלות יכולות להיות נעימות, "רק אם אתה רזה, עירום ועומד במקום בלי לזוז". לדבריו, כל פעילות גופנית מעלה את חום הגוף ואפילו בגדים קלים מעכבים את מכניזם הקירור הטבעי שלנו. היראטה מציין כי עבור אנשים בעלי עודף משקל, 27 מעלות הן "פשוט בלתי אפשריות".

עובדי המשרדים נאלצים למצוא דרכים יצירתיות כדי להישאר קרירים. חלקם לוקחים את המחשבים הניידים שלהם ומתנחלים בקפיטריות- שם קיר יותר- או שהם קובעים פגישות בחדרי ישיבות קטנים, בהם המזגן ניתן לויסות. חלק מהעובדים מחזיקים מאווררים מתחת לשולחנם, ואחרים משתמשים במניפות. פתרון חדש יחסית הוא רפידות קירור למצח, כמו אלו של ילדים בעלי חום ויש מקומות עבודה שעורכים מפעם לפעם טקסי התזת מים כדי לצנן את האווירה.

אבל לא כולם מצליחים להתמודד עם הגזירה. חלק מהמשרדים שעברו ל-27 מעלות, נשברו אחרי ימים אחדים בטענה שאנשים נעשו עצבנים יותר והיעלות העבודה פחתה באורח ניכר. בנוסף, חלק מהגברים מתקשה לוותר על ההליכה לעבודה בלי עניבה וחליפה, והחליט לדבוק בהן גם בחום המעיק.

הבעיה היא שאפילו עם מרבית היפנים יסתגלו ל-27 מעלות, המציאות המרה מוכיחה שיום אחד גם זה לא יספיק וספק אם הם יוכלו להמשיך להעלות את הטמפרטורה במזגנים. עובדי משרד הכלכלה היפני סובלים קשות מההחלטה להעלות את הטמפרטורה באגפים השונים לכדי 28 מעלות, ומתקשים להתמודד עם החום, גם כשמזכירים להם שהטמפרטורה בחוץ מטפסת ל-37 מעלות.

 










פי.סי.חץ