מדענים ספרדיים שוקדים על פיתוח מערכת מיזוג סולארית

מדענים ספרדיים שוקדים על פיתוח מערכת מיזוג סולארית

עליית מחירי האנרגיה מחד והצורך הגבור בשימוש באנרגיה ידידותית לסביבה, דרבן קבוצת מדענים ספרדים לעבוד על פיתוח מערכת מיזוג חדשה וירוקה. נודע כי החוקרים מבססים את הטכנולוגיה שלהם על אנרגיה סולארית.

לטענת המדענים, הטכנולוגיה שלהם אינה מזיקה כלל לשכבת האוזון ומקטינה את השימוש בגזי החממה אשר כידוע נפוץ בקרב מערכות מיזוג וקירור קונבנציונליות. צוות המחקר הצליח לתכנן ולבנות לדבריו, צ'ילר בו הותקנו משאבות חום מטיפוס ספיגה, שביכולתן לקלוט ולהפוך אנרגיה שהתקבלה מהשמש ומקורות חום אחרים, לכדי מערכת קירור לכל דבר.

כפי שניתן לראות בתמונה המצורפת, מערכת הקירור הסולארית נראית כמו מערכת מיזוג סטנדרטית.

בראש צוות המחקר עומד פרופ' מרסלו איזיקווירדו מילאן מהמחלקה לאנרגיה תרמית באוניברסיטת קרלוס דה מדריד. בניגוד למערכות הסולאריות הקיימות כבר בשוק, המערכת החדשה משתמשת בשיטת ספיגה מתקדמת ביותר המאפשרת לייצר מים קרים בטמפרטורה של 7-18 מעלות צלזיוס, כאשר הטמפרטוה בחוץ היא בסביבות 33-43 מעלות צלזיוס.

פרופ' מילאן מבטיח שבבוא היום, המערכת תפעל בצורה יעילה וכלל לא תגרום נזק כלשהו לשכבת האוזון המגנה על כדור הארץ, הודות למרכיביה המיוחדים.

מבטיח ככל שנשמע המחקר, המדענים בשלב זה אינם יכולים לספק כל מידע בנוגע למועד היציאה לשוק של המערכות החדשות או מחיר משוער. 

 


פי.סי.חץ