ירידה ניכרת מסתמנת במכירות המזגנים בסין

ירידה ניכרת מסתמנת במכירות המזגנים בסין

עקב סיומן של תוכניות הטבות ותמריצים ממשלתיות לעידוד האוכלוסייה להחלפת מזגנים מיושנים ובזבזניים

אחרי שנים לא מעטות של עלייה נאה, מכירות תעשיית מיזוג האוויר בסין נמצאים במגמת ירידה. ההאטה היא תולדה של סיום העונה החמה ובעיקר סיומן של תוכניות הטבות ותמריצים ממשלתיות לעידוד האוכלוסייה להחלפת מזגנים מיושנים ובזבזניים במזגנים חדישים וחסכניים באנרגיה באזורי הפריפריה.
מאות יצרני מכשירי חשמל ומזגנים בפרט, נהנו משגשוג אדיר בין השנים 2009 ל-2011 כתוצאה מהמדיניות הממשלתית שנועדה להקטין את צריכת האנרגיה במדינה הקומוניסטית. על-פי הנתונים שפרסם מכון המחקר האמריקני, פרוסט אנד סאליבן, נמכרו בסין כמות שיא של כ-50 מיליון מזגנים בשנת 2010, גידול של 61% בהשוואה לשנת 2009 במהלכה נמכרו בשוק המקומי כ-31 מיליון מזגנים. נתוני שנת 2011 טרם פורסמו, אולם לאור סיומן של התוכניות השונות להחלפת מזגנים, צופים אנשי המכון ירידה ניכרת במכירות בשנת הכספים הנוכחית.
בנוסף, העלייה התלולה בעלויות ובחומרי הגלם במיוחד יחד עם העלייה בשכר העבודה בסין ומחירי הדלק, הפיחות בשער היואן והמיתון העולמי, נותנים אף הם את אותותיהם על תעשיית המיזוג הסינית במיוחד במגזר הביתי. יש לציין כי בסוף שנת 2011 ירדה כמות ההזמנות של המזגנים לכדי 20 מיליון יחידות, דבר שמשפיע במיוחד על פעילותן של שלושת היצרנים המובילים בשוק: מידאה, גרי והאייר. לפי אנשי פרוסט אנד סאליבן, מידאה נאלצה לצמצם את מערך המכירות שלה בכ-50 אחוז בתום השנה שעברה.
בניגוד להאטה הקשה בתחום המיזוג הביתי, יצרני מיזוג האוויר בסין נהנים מביקושים נאים בתחום החימום, אוורור והמיזוג המסחרי בשוק המקומי ומחוץ לו. מידאה, גרי והאייר מייצרות ביחד 50 אחוז ממערכות המיזוג המסחרי, חימום ואוורור, כך שהתעשייה צפויה להתגבר בסופו של דבר על המשבר שפוקד אותה על פי הערכת מכון המחקר האמריקני.


פי.סי.חץ