כרומגן שוקלת הנפקה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל

כרומגן שוקלת הנפקה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל

כרומגן, יצרנית דודי השמש מקיבוץ שער העמקים, מנהלת מגעים מול חתמים להנפקה בבורסה בתל אביב לפי שווי של כ-150-200 מיליון שקל.

כרומגן, יצרנית דודי השמש מקיבוץ שער העמקים, מנהלת מגעים מול חתמים להנפקה בבורסה בתל אביב לפי שווי של  כ-150-200 מיליון שקל. החברה שבשליטת קיבוץ שער העמקים (68%) וקרן טנא (32%), מקיימת בשבועות האחרונים שיחות עם חתמים במטרה לבחון הנפקה ראשונה של מניותיה בבורסה, שתהיה משולבת עם הצעת מכר של מניות על ידי קרן טנא.
‏‏‏כרומגן שהוקמה ב-1962, מנוהלת ע”י אדר אזנקוט והיו”ר שלה הוא ראובן אביטל, מתמחה בייצור דודי שמש וקולטנים, והיא עושה זאת באמצעות שני מפעלים: אחד בקיבוץ עצמו, שם עוסקים בייצור הדודים, ומפעל שני באזור התעשייה ציפורית, שמייצר את הקולטים. בסך הכל מעסיקה כרומגן כ-200 עובדים, ועפ”י הערכות מחזור ההכנסות השנתי של החברה מתקרב ל-200 מיליון שקל.
בשנת 2010 חילקה החברה לראשונה דיבידנד לבעלי מניותיה, בהיקף של כ-3.5 מיליון שקל. זאת, לאחר שב-2009 עבר מחזור המכירות של החברה את רף 200 מיליון השקל, והחברה הגיעה לרווח של כ-10 מיליון שקל.
אלא שההמשך היה קצת פחות מוצלח: כרומגן חתמה על הסכם עם חברת ‏A‏.‏O‏.‏‎SMITH‏, החברה הגדולה בעולם לייצור דודי חשמל, לפיו היא תהיה הספק הבלעדי של קולטי שמש לחברה האמריקנית בצפון אמריקה. בארה”ב ניתנו באותה התקופה הטבות מס למי שיתקין דודי שמש, והציפייה הייתה שהצרכן האמריקני יעבור לחמם מים בשיטה זו. בכרומגן העריכו כי הפוטנציאל בעסקה עומד על מאות מיליוני שקלים.
בפועל, המערכות היו יקרות ביחס לאלטרנטיבות חימום אחרות, ונדרשו הרבה אישורים רגולטוריים כדי לקבל תקן, והרבה התעסקות בבירוקרטיה מצד האזרחים כדי לקבל את הטבות המס. כך, מכירות החברה במדינה הסתכמו במיליוני דולרים בלבד. נכון להיום, מוכרת כרומגן את הדודים בישראל וב-35 מדינות נוספות, כאשר 60% מהתוצרת היא ליצוא.‏


פי.סי.חץ