מפזר חום

מפזר חום

רוצים להימנע מחשבונות חשמל גבוהים ולסייע בשימור משאבי האנרגיה של ישראל? באמצעות שורה של צעדים פשוטים למדי המפורטים להלן ניתן לעשות זאת בקלות וליהנות מחורף נעים וחמים

עופר קרן מנהל הפיתוח בקרן אנרגיה
החורף בישראל, למרות שאינו קיצוני בדרך כלל, גורם להגברת צריכת האנרגיה הביתית. אנו משקיעים בחימום הבית, מפעילים דוד חשמלי לחימום המקלחת, מכבסים יותר ונזקקים להפעלת מייבשי כביסה.
על ידי פעולות פשוטות יחסית ניתן למנוע עליה גבוהה בחשבון החשמל ולחסוך בסכומים לא מבוטלים:
הפעל חימום בחדרים מאוישים בלבד:
יש להפעיל חימום רק במקומות בהם שוהים בני הבית, ולכבות תנורים/מזגנים באזור שלא מאויש.
השארת מיזוג מרכזי פועל בלילה גורמת לבזבוז עצום של אנרגיה.
הפיתרון הוא: עדיף מזגן לכל חדר- אם אין מזגן בכל חדר עדיף לקנות רדיאטור עם תרמוסטט ולהדליק אותו על רמה נמוכה. 
הפעלת חימום רק מתי שצריך: 
יש להקפיד על כיבוי תנורים/מזגנים כאשר יוצאים מהבית. כמו כן, מומלץ להדליק חימום בחדרי שינה שעה לפני שהולכים לישון וכשמכבים אורות מכבים גם את החימום. בד”כ החדר יישאר חם מספיק עד הבוקר. עקרונות אלה יקטינו גם את הסיכוי לשריפות.
חימום במידה נכונה:  
אין צורך לחמם ליותר מ-22 מעלות. חימום יתר גורם לבזבוז אנרגיה וכסף. 
התאמת הלבוש לעונה: 
חובה להתאים את הלבוש לתנאי מזג האוויר. מיותר לחמם את הבית לטמפרטורה בה ניתן להסתובב בבית עם חולצה ומכנסיים קצרים... עדיף ללבוש בגדים נוחים וחמים. 
בידוד הבית מהסביבה: 
כאשר החימום החשמלי עובד חובה לסגור את הדלת החלונות, והתריסים על מנת לשמור על טמפרטורה הבית, אך כדאי לשמור על אוורור מסוים של הבית ע”י פתח קטן בחלון. 
[כאשר מחממים את המבנה בשריפת פחם גז ודלקים -חובה לאוורר את הבית כראוי]
הפעל מזגן ולא תנור חימום: 
המזגן יעיל עד פי 3 מכל אמצעי חימום אחר! השתמש בתנור רק בלית ברירה.
דוד חשמלי: 
מומלץ להתקין טיימר/שעון שבת על הדוד החשמלי ולכוון את פעולתו סמוך לשעת המקלחת. הדוד עצמו חשוף לעיתים לרוח ולקור ומאבד מחומו לאורך זמן. 
כביסה: 
את הכביסה נעשה רק בטמפ’ של 30-40 מעלות. כל מחזור כביסה צורך כ-50 ליטר מים. חימום ל-60 מעלות שקול לשתי מקלחות. את המייבש יש להפעיל כשהוא מלא. 
תאורה: 
יש לכבות את האור בחדרי הבית בהם אין אנשים. הרהיטים לא מפחדים מהחושך....
מקרר: 
בחורף ניתן להעלות מעט את טמפרטורת המקרר מבלי לפגוע בתכולתו.
 
לצמצם את השטח הממוזג
מומלץ להבין את חשבון החשמל - לא היה שינוי במחיר החשמל בשנה האחרונה ולכן במצב של עסקים כרגיל גם השנה נשלם את אותו החשבון ולרוב אפילו יותר. יש לאתר את חשבון החשמל של שנה קודמת ולנסות להבין מדוע הוא היה כל כך גבוה.
יש להבין את כל האותיות הקטנות בחשבון ופעול בהתאם להנחיות חברת החשמל.
מומלץ להשוות את חשבון החשמל עם השכנים בעלי אותו גודל של דירה ואותו מספר ילדים בדירה. במידה ואינכם טובים יותר מהשכנים נדרש בדק בית לאיתור צרכני הרפאים.
מומלץ לצמצם את השטח הממוזג על ידי הוספת וילונות וסגירת דלתות לחללים בתך הבית שאינם בשימוש.
יש לזכור שחוקי הפיזיקה גורמים לאוויר החם לעלות למעלה וללא דלתות לא נצליח לשכנע את האוויר החם להישאר בסלון הממוקם לרוב בקומת הכניסה, אנחנו נמצא את האוויר החם בחלק העליון של חדר הילדים בקומה השנייה של המבנה, יקר ומיותר.
מומלץ לרכוש מד טמפרטורה לסלון. עלות של 20 שקל תפתור לנו את כל הדיונים של קר לי / חם לי  נקבע את הטמפרטורה על 19 מעלות ונהנה מסוודרים יפים ומנעלי בית חדשות. הרבה יותר זול ונכון מאשר לחמם את הבית עד שבעלי הבית מסתובבים בלבוש תחתון ומזלזלים במשאבי כדור הארץ.
בעלי בתים מסוג קוטג’ שנשארו במקרה הטוב זוג מבוגרים במבנה דו מפלסי של 150 מטר ויותר מתכבדים להפנים את המסר הבא - חבל ומיותר למזג את כל הסלון כאשר אין יותר משלושה אנשים בבית. יש לייצר סביבה נעימה ליד המטבח או באחד מחדרי הבית. את הסביבה הנעימה נחמם כראוי ונעביר לשם את כל פעילות בני הזוג. נחזור להשתמש בסלון כאשר יגיעו הנכדים לביקור. 
מצאנו שהקשר המשפחתי בין בני הזוג משתפר כאשר חוזרים לגור בקן קטן וחמים במקום בסלון ריק ומנוכר. כמו כן החסכון הכספי יהיה מהותי ובני הזוג יוכלו חזור לרכוש מתנות מכובדות לנכדים ועל הדרך ללמד אותם שימור משאבים הלכה למעשה. כמובן שכאשר מגיעים אורחים נוספים מומלץ להפעיל את מערכות המיזוג או לארח בקן החמים שייצרנו.
חשבון החשמל אינו “גזירה משמים” אלא תוצאה ישירה של התנהגותנו! ניתן לשלוט בחשבון החשמל ע”י תשומת לב והקפדה על צריכה נבונה. אוסף העצות הוכן על ידי צוות קרן אנרגיה - חברה העוסקת בהובלת תהליך התייעלות על בסיס הציוד הקיים. 
נשמח לענות על שאלות שיגיעו אלינו למייל. את התשובות הנבחרות נציג בעיתון הבא.
 
להתראות וחורף נעים. 
 
לפרטים נוספים - ofer@kerenrg.com.


פי.סי.חץ