תאגיד גרופ אטלנטיק הצרפתי במו”מ לרכישת כרומגן

תאגיד גרופ אטלנטיק הצרפתי במו”מ לרכישת כרומגן

כרומגן, יצרנית דודי שמש וקולטים המחזיקה במפעל לייצור דוודים בקיבוץ שער העמקים ובמפעל לייצור קולטים באזור התעשייה ציפורית, מנהלת מו”מ על רכישתה עם תאגיד הענק הצרפתי גרופ אטלנטיק.

“כלכליסט” מדווח כי שווייה של החברה הוותיקה שבבעלות קיבוץ שער העמקים (68%) וקרן טנא (32%), נאמד בכ־150–160 מיליון שקל. כך נודע ל”כלכליסט”. החברה שמעסיקה 220 עובדים בארץ ובעולם, מייצאת ל־40 מדינות, והיצוא מהווה 50% ממחזור מכירותיה - המוערכות ב־200 מיליון שקל בשנה עם רווח של 5–7 מיליון שקל.
בשנה שעברה ניסתה קרן טנא להוביל את כרומגן שרכשה לא מכבר את פעילות המפיץ האוסטרלי שלה, במטרה להגדיל את היקף הכנסותיה בשוק המשמעותי, למהלך של הנפקה שנועד לגייס 50-30 מיליון שקל לפי שווי חברה של 150–200 מיליון שקל לפני הגיוס, אלא שהמהלך לא צלח.
ראוי לציין כי בין בעלי השליטה בכרומגן ישנו הסכם שלפיו תונפק החברה בשווי של 135 מיליון שקל ומעלה, וכי בשווי נמוך מזה תהיה לקיבוץ המונה 320 חברים זכות וטו על ההנפקה. מתווה המכירה לגביו מתנהל מו”מ מדבר על רכישה בשלבים ותחת עמידה באבני דרך.
גרופ אטלנטיק פעילה בתחום חימום המים ורואה בטכנולוגיה של כרומגן טכנולוגיה עילית שיכולה לקדם את מוצריה. התאגיד עוסק בפתרונות בקרת אקלים ונוסד ברוש־סור־יון שבמערב צרפת ב־1968 בידי שני מהנדסים, פול ראדה ופייר לאמור. היום, גרופ אטלנטיק מונה 4,400 עובדים (מתוכם יותר מ־1,000 עובדים בחברות־בנות בינלאומיות, בתחומי הייצור והשיווק) וכולל שבעה מותגים בתחומי ההסקה, חימום מים, מיזוג אוויר ואוורור לשוק הביתי והמסחרי. עם המותגים הללו נמנים סאוטר הצרפתית למערכות מיזוג וחימום, והאמוורת’י הבריטית להסקה ולדודי שמש.
גרופ אטלנטיק שרכשה בתחילת 2015 את את חברת הדוודים הבריטית איידיל בויילרז, מפתחת מערכות הפועלות על מגוון סוגים של אנרגיה, ובהם חשמל, גז ואנרגיה סולארית, ואלה מופצות ביותר ממאה מדינות ברחבי העולם. 
באוגוסט שעבר השיקה כרומגן תוסף דיגיטלי המציג את כמות המים החמים הקיימים בדוד בכל רגע. התוסף החדש מאפשר לתכנת את מספר המקלחות ומועדן על פי הרגלי הצרכנים, ומפעיל את גוף החימום החשמלי רק במידת הצורך. Chromagen Digital היא מערכת סולארית חדשנית שמאפשרת תכנון ושליטה על המים החמים בבית ודואגת שהמקלחת הבאה תחכה לצרכנים במועד שקבעו מראש. השימוש במערכת, מביא על פי אומדן החברה לחיסכון בצריכת החשמל של כ-600 שקלים בשנה למשפחה, על ידי הדלקה וכיבוי אוטומטי של גוף החימום החשמלי.  


פי.סי.חץ