קחו אוויר

קחו אוויר

השהייה הממושכת בחללים סגורים מחייבת אוורור נכון של החלל בו אנו מצויים. אלמנטים חיוניים לנוחות המשתמשים באוורור מסחרי ואוורור תעשייתי

רוב האנשים בחברה המודרנית מבלים כ-90 אחוז מזמנם בביתם ובמבנים סגורים אחרים. 
מחקרים רבים שבוצעו במדינות המערב, מצאו קשר ישיר בין הפריון והתפקוד של העובדים לסביבת העבודה שלהם. השהייה הממושכת במבנים וחללים סגורים עלולה להוות מפגע בריאותי קשה, בשל הגזים והמזהמים הרבים המצטברים בהם במידה ויש ליקויים במערכות האוורור, לכן יש לשים את הדגש על אוורור נכון של החלל בו אנו נמצאים. 
מהו אוורור 
אוורור הוא אמצעי לשינוי התנאים במקום מסוים. תפקידו: פינוי מזהמים באוויר, חלקיקים וכדומה, שינוי ריכוז של גזים מזיקים או מפריעים באוויר, שינויים בטמפרטורה ולחות, 
והקטנת ההשפעה של מזהמים באוויר על אנשים או בעלי חיים. 
אוורור יכול להיות טבעי, דהיינו מבוסס על תנועת אוויר טבעית דרך פתחים קבועים, או מאולץ באמצעות אמצעים להזזת אוויר עם אפשרות של שינויים בטמפרטורה או בלחות. 
מספר גופים אחראים להצבת פרמטרים הנדרשים לאוורור והם: משרד הבריאות, המציב פרמטרים לאוורור, בדרך כלל מוסדי ותעשייתי; משרד העבודה, המציב פרמטרים הקשורים בדרך כלל גם בבריאות עובדים במקומות העבודה; המשרד לאיכות הסביבה, שכמובן דואג לסביבה אליה נפלטים מזהמים שונים. 
 
הסיבות לאוורור 
כפי שצוין, תפקיד מערכת האוורור הינו פינוי של גזים ומזהמים מהסביבה האנושית וזאת כדי לאפשר בטיחות ונוחות לאנשים בסביבת מקום העבודה ומחוצה לו. 
במקומות בהם נעשית עבודה תוך כדי שחרור גזים מזהמים, גם אם אינם רעילים אולם נושאים אולי ריחות רעים (שירותים לדוגמא), מתקינים מערכות אוורור לשאיבת הגזים ופליטתם החוצה. 
כך גם קורה כאשר בתהליך העבודה נפלטים חום גבוה ולחות, דבר הגורם לאי נוחות רבה לעובדים בסביבה, ולעיתים, כאשר רמת החמצון בדם נמוכה, גם לעילפון וגרוע מכך. 
לעיתים נעשים תהליכים ביולוגיים, חלקם מסוכנים, ואז יש לדאוג גם לעובדים עם החומרים וסביבתם וגם לפליטת החומרים הללו החוצה.
קיימים מקומות בהם יש רמות גבוהות של יצור אבק וחלקיקים אחרים, אותם יש לאסוף ולפלוט בצורה מסודרת (לדוגמא מפעלי אסבסט והמחלות האיומות של העובדים בהם). 
במקומות עבודה או אפילו בבית, כאשר מערכת מיזוג אוויר מופעלת כשכל הפתחים סגורים, יש לדאוג להחלפת אוויר באוויר צח, כדי לא להעלות את רמות ה-Co2 בחדר. 
 
אוורור מסחרי 
באוורור מסחרי נכלול אלמנטים הקשורים לנוחות המשתמשים במבנים. בדרך כלל מדובר במקומות המיועדים למסחר, למבני משרדים, בתי מלון וכדומה. בתוך המכלול ניתן להוסיף כל מה שקשור במבני מגורים, וזאת משום שבמבנים רבי קומות יש, לעיתים, להתקין מערכות אוורור מורכבות למדי. 
  
באוורור מסחרי נכלול את המערכות הבאות:
א. אספקת אוויר צח לאנשים - כיום נדרש לספק אוויר צח לשם אוורור מקומות עבודה. את האוויר עדיף לספק לאחר סינון ולעיתים, כאשר בסביבת המבנה יש נוכחות של גזים רעילים או נושאי ריח, מוסיפים גם מערכות סינון לביטול המפגעים הללו. האוויר הצח, תפקידו להחליף את האוויר העומד בחדר ולהוריד את רמת ריכוז ה-Co2. כמובן, שכאשר יש מעשנים בחדר הבעיה חמורה עוד יותר. מקובל כיום לספק אוויר צח לאדם ברמה של 35 מק”ש וכאשר ישנם מעשנים להגיע ליותר מ-55 מק”ש.                                                                          
ב.  אוורור שירותים - הדבר מובן מאליו. לעיתים ניתן לסמוך על אוורור טבעי, כאשר מדובר במבני מגורים בהם לשירותים חלון החוצה. אולם, כאשר השירותים הינם ציבוריים יש צורך תמיד באוורור מאולץ, ברמה של לפחות 10 החלפות אוויר לשעה ורצוי יותר. במבני מגורים ובהם דירות, בדרך כלל מותקנות מערכות מאולצות, ולזאת יש לצרף גם מערכות מרכזיות של אוורור מטבחים.
ג. פליטות מוסדיות של מזהמים - בפליטות אלו נכלול אוורור מטבחים מוסדיים הפולטים חום, גזים מריחים, חלקיקי פיח ושומנים, אוורור חדרי מכונות של המערכות במבנים וגם בהם חום וחלקיקי אבק. ברור מדוע יש לאוורר את המטבחים וחדרי המכונות. יש לפלוט את החום המיוצר בציוד העובד במוסדות אלו, וכמובן להשרות אווירה נוחה לעבודה, מטעמי ריח וחלקיקי אבק באוויר. החומר הנפלט מזיק ומפריע בסביבה, ולפיכך תמיד יפלט האוויר המזוהם דרך ארובה. לא תמיד ניתן להתקין ארובה, ויותר מכך, מחלקות של איכות הסביבה מונעות, בכל מקרה, פליטת מזהמים לאוויר, ואז יש צורך להעביר את האוויר המזוהם במערכות פילטרציה, שתפקידן לעצור שומנים, ריחות ועשן, לצערנו, לא תמיד ביעילות מספקת.
ד. לחות, טמפרטורה ונוחות - מערכות מיזוג אוויר הינן גם מערכות אוורור, שתפקידן ליצור נוחות בסביבת העבודה. לפעמים שימוש במערכות מיזוג אוויר הינו הכרחי, כאשר נדרשת עבודה בתנאי סביבה קשים. מיזוג אוויר, פירושו התאמת תנאי הסביבה לתנאי נוחות, ותנאי הנוחות המקובלים הינם טמפ’ סביבה של כ-24 מעלות צלזיוס ולחות של 50%.
ה. עשן -  דבר חשוב נוסף הנדרש היום במבני מסחר ומגורים הינו בקרת עשן. בעת שריפה ניתן לשלוט בזרימת העשן במבנה, שהינו הרוצח העיקרי בזמן שריפה. עבור השליטה בעשן מותקנות מערכות מיוחדות וייעודיות שאין בהן שימוש למעט בזמן שריפה. הדבר נעשה ע”י מערכות אספקה ויניקת אוויר ושמירה על הפרשי לחצים במבנה. לעיתים מסתפקים גם באוורור טבעי לעשן, כאשר מתקינים חלונות מיוחדים בגג המבנה, הנפתחים אוטומטית בעת השריפה וכך משחררים עשן.
ו. חניונים - חניונים רבי קומות עומק יש לאוורר בצורה יסודית, זאת משום שרכבים המונעים בתוך החניון פולטים גז רצחני במיוחד, Co. הדבר נעשה בדרך כלל על ידי הפעלת מפוחי יניקה המופעלים דרך בקרת הגז Co.
 
אוורור תעשייתי 
א.  כללי טיפול במקומות מאוכלסים - גם בתעשייה המצב דומה, כאשר יש לוודא שתנאי העבודה לאנשים הינם סבירים ואינם מסוכנים עקב נוכחות של גזים רעילים, אבק וחום גבוה. על פי נתוני משרד העבודה יש לשמור על תנאי סביבה, מבחינת טמפרטורה ולחות, על פי רמת קושי העבודה.
משטר קלה בינונית קשה 
עבודה רצופה 30 מעלות צלזיוס 27 מעלות צלזיוס 25 מעלות צלזיוס 
25% מנוחה 31 מעלות צלזיוס 28 מעלות צלזיוס 26 מעלות צלזיוס 
 
הלחות בכל מקרה לא תעלה על 70%. האוורור נעשה בדרך כלל על ידי התקנת נקודות יניקה נקודתיות באזור ייצור המזהמים, אולם תמיד יש לבצע גם אוורור מינימלי לחלל המפעל.
ב. פליטות של מזהמים רגילים - בגדר מזהמים רגילים נקבע אבק רגיל לסוגיו, כמו חלקיקי עפר, נסורת של מלחים שונים וגם גזים שאינם נחשבים למזיקים. ברור שצריך לפנות מזהמים אלו מסביבת העבודה על ידי כינוסם לנקודות פליטה ופליטתם החוצה. הדבר נעשה, בדרך כלל באמצעות התקנת מנדף שהינו מבנה של כיפה, העשויה מסוגי פח שונים או מחומרים פלסטיים. הכיפה מחוברת לתעלה כשבקצה מפוח יניקה. על ידי יצירת מהירות אוויר בשולי המנדף מוכנס האוויר המזוהם למנדף ומוזרם האוויר המזוהם דרך התעלה החוצה. בדרך כלל ניתן להתקין ארובה ולפלוט את המזהמים בגובה סביר, אולם לעיתים הרשויות אינן מאפשרות זאת, ואז יש לסנן את האוויר, הן מחלקיקי אבק והן מגזים ומשומנים. במפעל אסם בשדרות הותקנו בזמנו מתקנים לסינון השומנים העולים ממערכות הטיגון של הביסלי והבמבה, זאת בעקבות דרישת הרשויות.
ג.  פליטות מזהמים רעילים - בעיית האוורור מסתבכת מאוד כאשר מדובר בפליטה של מזהמים רעילים. מזהמים רעילים הינם חלקיקים וגזים שבעקבות נשימתם יכולות להתפתח מחלות. אין צורך להזכיר גזים המיוצרים לשם לחימה כימית, ודי בכך שמפעלים פולטים חומר, כמו סוגים של סולבנטים המשמשים בצביעה. חומרים אלו יכולים להיות מסרטנים מעבר לריח הרע שהם מפיצים. את המפעל מאווררים על ידי התקנת מנדפים בנקודות ייצור המזהמים. אלו מחוברים לתעלות ומפוחים והמזהם נפלט החוצה. במקרה זה אין להסתפק בארובות, אלא יש צורך לסנן את האוויר הנפלט ולהביאו לרמה מותרת.
ד.  פליטות של מזהמים ביולוגים - בעיית האוורור מסתבכת כאשר מדובר במזהמים ביולוגים. ראשית, יש לוודא שבתוך המפעל, העובדים המטפלים בוירוסים וחיידקים למיניהם, עובדים בסביבה מוגנת. כמובן שמדובר במפעלים המייצרים חומרים ביולוגיים (גם חומרים כימיים מסוכנים) וחשוב לוודא שאותם חיידקים לא נפלטים בטעות אל הסביבה, כי התוצאות יכולות להיות הרות אסון. כדי לוודא זאת, כל המבנה צריך להישמר בתת-לחץ כלפי הסביבה, כלומר, אוויר יכול רק להיכנס למבנה אבל לא לצאת, לפחות לא בצורה לא מבוקרת. מעבר לכך יש לפלוט את האוויר המסוחרר בתוך אותם מנדפים. את האוויר הזה פולטים דרך סידרת מסננים ובסופו של התהליך לעיתים שורפים אותו, כדי למנוע פליטת החיידקים.
ה. עבודה עם מזהמים מסוכנים - עבודה עם מזהמים מסוכנים תיעשה תמיד בתוך מנדפים מיוחדים, בהם יש זרימה מבוקרת של אוויר, תמיד אל תוך המנדף, כך שהעובד מוגן באמצעות סביבה הנמצאת בתת-לחץ כלפי המנדף. לעיתים, כאשר הסכנה מרובה, המנדפים מיוחדים עוד יותר. הם סגורים לחלוטין והגישה למבחנות ולחומר היא באמצעות כפפות מיוחדות, המאפשרות הכנסת ידיים פנימה. גם חומרי המבנה של מנדפים אלו מותאמים לאופי החומר המסוכן, כאשר מביאים בחשבון את תוקפנותו של החומר כלפי חומרי המבנה.
ו.  מפעלים לייצור אלקטרוניקה - מפעלים אלקטרוניים רגישים בדרך כלל לאבק חיצוני הנכנס למפעל ופוגע בתהליכי הייצור. טכניקת הייצור עוסקת במיניאטורינציה של המוצרים וגרגיר אבק הנוכח בתהליך הייצור לעיתים גדול בהרבה מהמוצר אותו מייצרים, ולפיכך יש למנוע את כניסתו. הדבר מתבצע באמצעות פילטרציה באיכות גבוהה, במה שנקרא “חדרים נקיים” ובמהירויות אוויר נמוכות הנקראות למינריות. הסבר קצר למהירות למינרית וטורבולנטית - כדי לוודא שהאבק נע לכוון הרצוי. כאשר יש טורבולנציה באוויר, האבק מסתחרר עם האוויר ויכול לנחות במקום לא רצוי עקב הכוח הצנטריפוגלי. מהירות למינרית הינה זרימת אוויר מקווים ישרים, ולפיכך חלקיק הנוכח בזרם האוויר מוסע בצורה מסודרת אל הנקודה הרצויה. אגב, שיטות אלו מנוצלות גם במפעלי תרופות.
ז.  מיזוג אוויר תעשייתי - מיזוג אוויר תעשייתי נדרש בדרך כלל כדי ליצור מקום עבודה נוח עבור העובדים, אולם, לעיתים הוא תורם לאי נוחות רבה. במפעלי הייטק, בחדרי הייצור, נדרש מהעובדים גם לבוש מיוחד, שיכול לתרום לאי נוחות, ולפיכך יש לשמור על תנאי עבודה נוחים לעובדים. בחלק מן המקומות, החומרים והתהליכים עצמם דורשים ייצור בטמפרטורה ולחות קבועים מראש (למשל במפעלים לתרופות) ולפיכך יש לוודא קבלת תנאים. המזגנים נדרשים לעמוד בתנאים קיצוניים וקשים יותר, כאשר חלק גדול מהאוויר העובר הינו אוויר חיצוני, הנושא איתו עומסים גבוהים. כמו כן, נדרשת אמינות גבוהה מן הציוד, ולא פעם מותקנים מתקנים בסטנד ביי, כדי לא לפגוע בתהליכי הייצור. במפעלי מזון מוכן, נדרשות טמפרטורות נמוכות, לפעמים 12 מעלות צלזיוס, אווירה מאוד לא נוחה המחייבת עבודה במעילים והפסקות תדירות, כדי לחמם חלקי גוף חשופים.
סוג נוסף של מיזוג אוויר הינו באמצעות מסננים מדבריים. במזגנים אלו משתמשים במים המוזרמים על שמיכות, עליהם עובר אוויר, וכך, תוך כדי העלאת הלחות היחסית, יורדת הטמפרטורה. שימוש באלו מוגבל למפעלי מזון, כמו מאפיות למיניהם, לשימוש ביתי באזורים יבשים וכן עבור בעלי חיים.
ח. רעש - כל המערכות המשמשות לאוורור מייצרות גם רעש, שגם הוא הינו מזהם. הרעש יכול להיות כלפי מקום העבודה וגם מחוצה לו, וברמות מסוימות נדרש לטפל בו.
ט. מוסכים - למוסכים אנו מקדישים פינה נפרדת, משום שבהם קיימים מספר מקומות בעייתיים הדורשים אוורור. ראשית, ישנן תקנות המחייבות מספר החלפות אוויר מינימלי, למוסכים - 8 עד 12 החלפות בשעה. במוסך בו קיימת פעילות, לא מספיק מספר החלפות אלו וצריך בעצם הרבה יותר. כדי למנוע הגדלת מספר החלפות, מסיבות של חסכון באנרגיה, מותקנות מערכות באמצעותן מחברים את מפלטי הרכב ישר למערכת אוורור, שלה ספיקות גבוהות, וסונקים את העשן הנפלט ישר החוצה. במוסכים גם קיימות לפעמים מחלקות פחחות ומחלקת צביעה. באלו, יש להתקין תאי צביעה מיוחדים, שבהם מערכת האוורור מרחיקה את הצבע והממיסים מהצובע, וגם הפליטה החוצה מבוקרת, למניעת זיהום סביבתי.


פי.סי.חץ