דליפת אמוניה אירעה במפעל בקיבוץ איילון

דליפת אמוניה אירעה במפעל בקיבוץ איילון

שישה גברים ושלוש נשים נפגעו באורח קל מדליפת אמוניה שהתרחשה בחדר המכונות של מפעל “טופ שף” (פרסקו לשעבר) לייצור מזון קפוא בקיבוץ איילון.

תשעת הנפגעים הנמנים על עובדי המפעל, התלוננו על קוצר נשימה קל, פונו למרכז הרפואי לגליל בנהריה ושוחררו לאחר טיפול קצר.
למקום הוזעקו כוחות כיבוי ומשטרה גדולים ובעת האירוע הונחו תושבי הקיבוץ להסתגר בבתיהם. טפסר חזי לוי, מפקד תחנת כיבוי זבולון מסר שהמגופים נסגרו באופן אוטומטי והצוותים ביצעו ניטור לבדיקות האוויר. במקביל, הורחקו העובדים מהמפעל ולוחמי האש דאגו למנוע את התפשטות החומר הרעיל לאוויר הפתוח. כעבור כשעה, ולאחר שצוותי הכיבוי השתלטו על הדליפה וערכו פעולות ניטור שהצביעו על מדדי אוויר תקינים, חזר הקיבוץ לשגרה. 
האירוע מצטרף לשלושה אירועי דליפת אמוניה שהתרחשו בשנה האחרונה. בנובמבר נהרג כבאי ו-20 בני אדם נפצעו במפעל הוד חפר. זו אינה הפעם הראשונה שמתרחשת דליפת אמוניה במפעל טופ שף. במרץ 2014 אירעה דליפת אמוניה בחדר מכונות במפעל וצוות כיבוי הוזעק למקום.
עמותת “אזרחים למען הסביבה” בגליל המערבי מתחה ביקורת חריפה על התנהלותו של המשרד להגנת הסביבה בנושא. עו”ד ג’מילה הרדל-ואכים, מראשי העמותה, טענה כי כבר בשנת 2011 יצא דוח שפירט חריגות במאות אחוזים מעל התקן שנמצאו בפליטות תחמוצות חנקן וגופרית ממפעל המזון. הרדל-ואכים מתחה ביקורת על טיפול הרשויות בדליפה. “לא רק המשרד להגנת הסביבה שאמון על הפיקוח”, אמרה, “אלא גם הרשויות המקומיות ואיגודי הערים להגנת הסביבה אינם מטפלים בבעיות. הם נגועים באינטרסים משום שמפעלים מכניסים ארנונה ומספקים תעסוקה. שיקולי בריאות העובדים והתושבים הם האחרונים ברשימה”.
  בתגובה נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי “בשנים האחרונות לא התרחשו אירועים של חומרים מסוכנים במפעל טופ-שף, וזאת מאז הוסדרו תנאי רישיונו על-פי דרישות המשרד להגנת הסביבה. בעקבות האירוע האחרון מושבת המפעל עד בחינת המקרה ואישור של מומחה לתקינות מערכת האמוניה”. המשרד הוסיף כי הוא מוביל “מדיניות בלתי-מתפשרת שנועדה למנוע סיכונים לאוכלוסייה הנגרמים מחומרים מסוכנים, וזאת באמצעות דרישות להיתר רעלים ורישיונות עסק. ההיתר כולל בדיקות של תקינות המתקנים והעיסוק בחומרים כימיים ואחרים בהתאם לתקן במדינות המתפתחות”.
יניב קוש, מנכ”ל ובעלים של חברת קפוא-זן בעלת המפעל, מסר כי מתחקיר שנערך למחרת האירוע, התברר כי הגורם לדליפה הוא שסתום ביטחון שהשתחרר מהצנרת ואפשר את מעבר האמוניה החוצה. לאחר שהותקן שסתום חדש, שב המפעל והפועלים שנפגעו לעבודה סדירה.


פי.סי.חץ