גרופ אטלנטיק רוכשת את השליטה בכרומגן

גרופ אטלנטיק רוכשת את השליטה בכרומגן

התאגיד הצרפתי מונה 4,400 עובדים ובבעלותו שבעה מותגים בתחומי הסקה, חימום מים, מיזוג אוויר ואיוורור לשוק הביתי והמסחרי

 
גרופ אטלנטיק, החברה הצרפתית המובילה בבקרת אקלים ופתרונות חימום מים, חתמה לאחרונה על מזכר הבנות, עם קיבוץ שער העמקים וקרן טנא, לרכישת השליטה בכרומגן.
על-פי העסקה ימכור הקיבוץ 19% ממניות יצרנית הדודים וקולטי השמש לפי שווי חברה של 130 מיליון שקל ובכך יקטין את החזקותיו בחברה שייסד ל-49%. קרן טנא שסיכמה בנפרד את מכירת החזקותיה בכרומגן, תמכור את 32% המניות אשר בבעלותה לפי שווי חברה של 150 מיליון שקל. 
בסופה של העסקה תקבל גרופ אטלנטיק 51% מהבעלות על החברה הישראלית הוותיקה. בנוסף, יקבלו חברי שער העמקים אופציות, אותן יוכלו לממש במועדים שונים בשנים הקרובות, למכירת כל החזקותיהם בכרומגן לגרופ אטלנטיק לפי שווי חברה גבוה יותר.
כרומגן נוסדה בשנת 1962 והינה החברה המובילה בישראל ואחת החברות המובילות בעולם בייצור והתקנת דודי שמש, קולטים ומערכות סולאריות לחימום מים. משרדי ההנהלה ומפעל הדודים שלה ממוקמים בשער העמקים ואילו מפעל ייצור הקולטים ממוקם בפארק התעשייה צפורית. ביולי 2007 רכשה קרן טנא 26% ממניות כרומגן המעסיקה כ-220 עובדים, תמורת 5 מיליון דולר (לפי שווי של כ־19 מיליון דולר), ובהמשך הגדילה את אחזקותיה לכדי 32% בהשקעה כוללת של 6 מיליון דולר.
בשנה שעברה ניסתה קרן טנא להוביל את כרומגן שרכשה לא מכבר את פעילות המפיץ האוסטרלי שלה, במטרה להגדיל את היקף הכנסותיה בשוק המשמעותי, למהלך של הנפקה שנועד לגייס 50-30 מיליון שקל לפי שווי חברה של 150–200 מיליון שקל לפני הגיוס, אלא שהמהלך לא צלח.
תאגיד גרופ אטלנטיק מונה 4,400 עובדים ובבעלותו שבעה מותגים בתחומי הסקה, חימום מים, מיזוג אוויר ואיוורור לשוק הביתי והמסחרי. עם המותגים הללו נמנים סאוטר הצרפתית למערכות מיזוג וחימום, והאמוורת’י הבריטית להסקה ולדודי שמש. בינואר השנה רכשה גרופ אטלנטיק, שהכנסותיה אשתקד הסתכמו בכ-1.3 מיליארד יורו, את חברת הדוודים הבריטית איידיל בויילרז, השלישית בגודלה בבריטניה לדוודים ביתיים עם מכירות שנתיות של כ־300 אלף יחידות, בסכום שלא נמסר. בהודעה על הרכישה ציינה גרופ אטלנטיק כי העסקה משקפת את האסטרטגיה שלה להתרחבות בינלאומית וכן את שאיפתה להפוך לשחקנית מרכזית בשוק דודי גז.
פעילות ייצור דודי המים החמים הניבה השנה 32% מהכנסות גרופ אטלנטיק (כ-416 מיליון אירו), ותחום זה צפוי להתחזק עוד יותר עם רכישת כרומגן, אשר לה מחזור הכנסות של כ-200 מיליון שקל בשנה.
מניות כרומגן יועברו לידי החברה הצרפתית בשני שלבים: עד סוף השנה הנוכחית ובמהלך שנת 2016. המכירה תכניס לשער העמקים 25 מיליון שקל, כך שכל משפחה בקיבוץ צפויה ליהנות מכ-160 אלף שקל בממוצע.
במקביל, דיווח “גלובס” כי כרומגן תתקין מערכות סולאריות לחימום מים ברחבי קריית ההדרכה הצה”לית, עיר הבה”דים בצומת הנגב, בעלות של כ-3.5 מיליון שקל. המערכות של כרומגן ישמשו את מתחם ההזנה הגדול מסוגו במזרח התיכון וכ-31 מבני מגורים. “אנו גאים לספק לחיילי צה”ל את מערכות חימום המים המתקדמות בעולם. אין ספק כי המעבר לשימוש בטכנולוגיה מתקדמת לחימום מים תחסוך משאבים רבים לצה”ל ותתרום לאיכות הסביבה”, אמר אדר אזנקוט, מנכ”ל כרומגן.
 


פי.סי.חץ