על בטוח

על בטוח

השימוש המוגבר באמצעי חימום גורם לעלייה ניכרת בכמות השריפות בחורף. להלן נהלי בטיחות לחימום הבית בימים הקרים באדיבות המוסד לבטיחות ולגיהות

אלון גני
גל הקור השורר בארץ בימים אלה מאלץ אותנו לעשות שימוש רב באמצעי החימום השונים העומדים לרשותנו. בכל שימוש באמצעי חימום קיים, למרבה הצער, סיכון לא מבוטל. הכללים המפורטים כאן באדיבות המוסד לבטיחות ולגיהות, נועדו להפחית את הסיכונים הקיימים. בנוסף לכללים אלו נדרשת אחריות אישית של כל אדם והקפדה מדוקדקת על כללי הבטיחות והזהירות.
בראש ובראשונה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר ומתן אפשרות לכניסת אוויר צח. כמו כן, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף ובמיוחד לקראת עונת החורף. יש להרחיק תנורים הפועלים על אש גלויה או גוף חימום גלוי כגון תנור חשמלי (ספירלה או מפזר חום) מחפצים שעשויים להתלקח. אין להשאיר מערכת חימום פועלת ללא השגחה, ולא מומלץ לישון עם תנורים דולקים. אין לייבש בגדים על תנורים ועל רדיאטורים, או בסמוך להם, מחשש לדליקה. אין לחבר תנורי חשמל דרך מפצלים, ויש להרחיק ילדים ממשחק ומשהייה בקרבתם. מומלץ להתקין גלאי עשן במקום מרכזי וגבוה.
 
 
חימום בתנורי גז, נפט וסולר ללא ארובת אוויר צח
לתנורי גז, נפט, סולר ועצי בעירה אין פעמים רבות ארובות אוויר צח. התוצאה - הצטברות פחמן חד חמצני, גז חסר צבע וריח אשר חשיפה לכמויות עודפות שלו עלולה לגרום לסחרחורת, בחילות, עייפות, ובמקרים קיצוניים אף אובדן הכרה ומוות.
כל תנור הפועל באש גלויה בחלל סגור (ללא ארובה המכניסה אוויר ומוציאה את תוצרי השריפה) צורך חמצן. אם החדר סגור ללא השארת פתח אוורור הרי שכמות החמצן בחדר יורדת וכמות הפחמן החד חמצני עולה. 
אם נרדמים עם תנור כזה פועל הסכנה למוות גדלה מאוד, ולכן אין בשום מקרה לישון עם תנור פועל. כמו כן, יש להרחיק תנורי חימום ניידים מחפצים ואביזרים דליקים כמו: שטיחים, וילונות, ריהוט עץ וכד’, להשאיר אוורור ולא להשאיר תנור דולק ללא השגחה.
 
 
חימום באמצעות מפזר חום או תנור ספירלה
מדובר בתנור חשמלי עם מפוח לפיזור החום - משמש לחימום אזורים קטנים וממוקדים. במקרים מסוימים ובאי שימוש נכון תנורים אלו יכולים להוביל לדליקות. לכן, יש להקפיד לנקות את מפזר החום לפני תחילת השימוש, זאת כיוון שאבק מתלהט יכול לגרום לשריפה. כמו כן, אין לחסום את פתח יציאת האוויר וכניסתו, יש לשים לב לתקינות הכבל ולוודא כי התקע אינו מתחמם יתר על המידה.
 
חימום באמצעות תנור חימום חשמלי ורדיאטורים
על תנור חימום חשמלי יש להשגיח, ולהציבו על משטח ישר ויציב הרחק משטיחים, ספות, וילונות, או כל חומר דליק אחר. מומלץ לוודא שהתקע לא מתחמם יתר על המידה כאשר התנור בפעולה.
לעומתם, נחשבים הרדיאטורים לאמצעי בטוח יחסית לחימום הבית, אך עדיין יש להקפיד על תקינותם לפני הפעלתם, במיוחד 
לאחר תקופת האחסון. כמו כן, יש להרחיק ילדים קטנים מרדיאטור, כדי למנוע פציעתם.
 
 
חימום באמצעות מזגן
מדובר באמצעי החימום הבטוח ביותר. יחד עם זאת, יש להקפיד על בדיקת תקינות תקופתית של המערכת החשמלית על ידי בעל מקצוע מתאים.
 
 
 
 
 
 


פי.סי.חץ