רשות הכבאות מתקינה גלאי עשן בבניינים ישנים

רשות הכבאות מתקינה גלאי עשן בבניינים ישנים

הרשות הארצית לכבאות והצלה יצאה במבצע משותף עם הקרן לידידות, לרכישה וחלוקה של אלפי גלאי עשן בקרב אוכלוסיות בסיכון, אזרחים ותיקים וניצולי שואה ברחבי הארץ

 
 
 
במסגרת המבצע שיזמה הרשות הארצית לכבאות והצלה, נרכשו כ-3000 גלאי עשן במימון משותף עם הקרן לידידות בראשותו של הרב יחיאל אקשטיין, אותם היא מתקינה, ללא עלות, בבתי משפחות ממעמד סוציו אקונומי נמוך המתגוררות בבניינים ישנים.
הגלאים חולקו בין מחוזות הרשות, שם מחלקות בטיחות האש המחוזיות דאגו להכין רשימות של מוטבים בתיאום עם גורמי רווחה עירוניים. מבצע החלוקה וההתקנה נמצא כעת בעיצומו, כשצוותים של מפקחי בטיחות אש ולוחמי אש מגיעים לבתי המשפחות, בתיאום מראש, ומתקינים את הגלאים.
לאחר ההתקנה, נציגי רשות הכבאות גם מדריכים את הדיירים כיצד לתחזק את הגלאי ומה לעשות במקרה של שריפה ומחלקים להם עלוני הסברה שהפיק אגף בטיחות אש בנציבות.  המתקינים אף הונחו לאתר גורמי סיכון בדירה ולהנחות את הדיירים על פעולות להפחתת הסיכונים. 
מדובר במהלך שהחל להתבשל ברשות כבר לפני שנה ושאחד ממוביליו היה ראש מחלקת רישוי והגנה מאש בנציבות, טפסר דורון מני ז”ל, שנפטר בחודש דצמבר האחרון ושברשות מציינים בכאב, כי לא זכה לראות את עבודתו מתגשמת. “דורון פעל במרץ לקידום הנושא ואין ספק שבלעדיו, הפרויקט לא היה קורם עור וגידים”, אומרים גורמים באגף בטיחות אש וחקירות. “את הפעילות הזו אנחנו מקדישים לזכרו.”
במהלך ינואר יצאו לוחמי אש מתחנות שונות לבצע את ההתקנות בעשרות בתים ומסגרות חיוניות שנבחרו בשיתוף עם רשויות הרווחה האזוריות. תחילה הותקנו כ- 450 גלאי עשן בבתי קשישים ובעלי מוגבלויות במועצות אזורית יהודה ובנימין ושומרון, שקיבלו בברכה את פעילות הרשות בביתם.
בהמשך, הותקנו מאות גלאים בשכונות קריית מנחם וקריית יובל בירושלים על ידי קצינים, לוחמי אש ומתנדבים מכבאות והצלה ירושלים.
באגף בטיחות אש מדגישים את החשיבות העצומה של גלאי העשן בהצלת נפש ורכוש ומציינים כי כ-85% מהנפגעים בשריפות אורבניות, נפגעים תחילה מהעשן הרעיל שנפלט מהשריפה ורק לאחר מכן מהשריפה עצמה.
עוד מוסיפים ומציינים באגף בטיחות אש של כבאות והצלה, כי אחת מסכנותיו הקטלניות ביותר של העשן, היא היכולת שלו לגרום לאופוריה ואף לשינה עמוקה יותר לשואפים אותו. דבר שמונע מהנפגעים להימלט עוד בטרם השריפה מגיעה לממדי ענק ולוכדת אותם.
מערכות גילוי אש ועשן הן מערכות אלקטרוניות המבוססות על גלאי עשן מסוגים שונים. גלאי העשן מפוזרים במבנה עליו המערכת מגינה בצורה שתאפשר גילוי מוקדם במידה סבירה של שריפה, ומשולבים באמצעי התרעה שייעודם הבאת דבר קיום השרפה לידיעת הנוכחים במבנה וכוחות ההצלה. קביעת תצורת המערכת נובעת ממספר גורמים, בראש ובראשונה מידת הסיכון לבני אדם הנובעת מאופיו של המבנה. גורמים נוספים הם סוג המתקן המוגן (מבנה בודד מול קבוצת מבנים), צורת המבנה, שעות האכלוס, חלוקה הפנימית ועוד.
גלאי עשן בבית הוא אמצעי התרעה ממעלה ראשונה, שלא אחת הביא לתוצאות מצילות חיים, בעיקר כשבני המשפחה ישנים או אינם בחדר. ברשות הכבאות ממליצים ללא הרף על התקנת גלאי עשן בבית ובמיוחד בחורף עם השימוש הגובר באמצעי חימום שונים. 
מדובר במוצר זול וקל ביותר להתקנה, המזהה את פליטת העשן עוד בתחילת התהוות השריפה, מעיר את תושבי הבית באופן מיידי, ובכך יכול למנוע את רוב הנפגעים בשריפות מבנים.
רמ”ד בטיחות אש במחוז, רשף משה יעיש, שמדורו מוביל את פעילות ההתקנה של הגלאים: “רק שיתוף פעולה בין לוחמי אש, מפקחי בטיחות והאזרחים יוביל להגנה מפני שריפות בבתי מגורים ובמוסדות הציבור והעסקים השונים”.
טפסר משנה אייל כהן מ”מ מפקד כבאות והצלה ירושלים: “מניסיוני הרב באירועי שריפות במבנה, רוב  הנפגעים הם עקב שאיפת עשן ותוצריו. גלאי העשן שאנחנו מתקינים עכשיו בסיוע הקרן לידידות, יכולים למנוע מקרים רבים של שריפות והגנה על נפש ורכוש רב. המבצע ישמש מבחינתנו פיילוט לפרויקטים נוספים בעתיד.”
נשיא הקרן לידידות הרב יחיאל אקשטיין:” הקרן לידידות פועלת לחיזוקן של האוכלוסיות החלשות ביותר בישראל ולהגנה על כלל אזרחי ישראל בשעת חירום. אנו גאים להיות שותפים במבצע התקנת הגלאים אשר צפוי להציל חיים רבים בקרב אוכלוסיות שמצבן הכלכלי והחברתי הקשה חושף אותן לסכנות נלוות רבות”.
 










פי.סי.חץ