ממיר חום

ממיר חום

כל מה שרציתם לדעת על תנורי אור אינפרא אדום, מה הם מכילים ומתי מומלץ להשתממש בהם

יונתן רבה

 

בוודאי למדתם על אור אינפרא-אדום כאשר למדתם על אורכי גל בשיעורי מדעים. ייתכן שגם שמעתם על קרינה אינפרא-אדומה או טכנולוגיית אינפרא-אדום, ממנות מזדמנות של פרסומות בטלוויזיה או בשבועונים. אבל, למען האמת, או ששכחתם או שמעולם לא הבנתם את המדע שמאחורי אורכי גל וספקטרומים של האור. אז באופן כללי קשה לכם להבין מה תנור חימום חשמלי עושה.
ייתכן שתזכרו שאור אינפרא-אדום הוא בלתי-ניתן לראייה מכיוון שהוא מעבר לספקטרום שאותו אנו יכולים לראות. זהו תמציתו של המחמם האינפרא-אדום. החום הוא תוצר של אור שעינינו אינן מסוגלות לראות. הסיבה שאנו מתחממים ממחמם אינפרא-אדום היא מכיוון שהעור והבגדים שלנו קולטים את האור [מקור: Wasch]. זה כמו ההבדל בין להיות ישירות בשמש לבין להיות בצל. אתה מרגיש חמים כשאתה בשמש מכיוון שהאור שפוגע בבגדים ובעור שלך מחמם אותך, אבל כשאתה בצל, האור לא מגיע אליך באותה מידה.                             
יש מספר סוגים של תנורי חימום חשמלי. חלקם מפנים את האור האינפרא-אדום שלהם ישירות לתוך חדר או מרחב, כדי ליצור חום על האובייקט שבו הם פוגעים. תנור חימום חשמלי אחר מכיל שלושה חלקים שיוצרים חום: נורות תאורה אינפרא-אדומה, ממיר חום (כגון מוליך מתכת טוב, נחושת למשל), ומאוורר שמשיב אוויר על הממיר כדי ליצור את החום.
תנורי חימום חשמלי גם נבדלים במקור הדלק שלהם ובחומר ממנו הם עשויים. יש מחממים המבוססים על [גז] פרופן, יש המבוססים על גז טבעי ויש מחממים חשמליים. חלקם קרמיים, ויש גם מחממים ניידים. לתנור חימום חשמלי יש מפרטים מסויימים ויש להשתמש בהם רק במצבים מסויימים. ייתכן שמחממים אלה הם ידידותיים יותר לסביבה. 


תנור חימום חשמלי - מפרט
בדיקת החום:
אנשים שהם סקפטיים בנוגע לשימוש בחום אינפרא-אדום, מאמינים שחום אינפרא-אדום יגרום סרטן בגלל הקרינה שמקור חום זה פולט. למרות שיש אפשרות לכוון תנור חשמלי לחימום הבית כך שישמור על חום ברמה נמוכה לתקופות זמן ארוכות, יש אנשים שחושבים שזה יכול להזיק לגוף באותה מידה כמו אם נמצאים בנוכחות מקור חום אינפרא-אדום חזק יותר כמות זמן קצרה יותר.                                                                קשה לטעון טענות כלליות על מחממי האינפרא- אדום, כיוון שיש כל-כך הרבה מפרטים שונים. ראשית יש מקור דלק/אנרגיה. כפי שהזכרנו קודם, תנור חימום חשמלי יכול להיות מופעל באמצעות חשמל, גז טבעי או גז פרופן - אם מחפשים מודל חשמלי, רצוי לבדוק בכמה וולטים (Volts) ובכמה הרצים (Hz) נעשה שימוש. למחממים שונים יש גם פלטי חום שונים וטמפרטורות הפעלה מקסימליות שונות. חלק מהמחממים גם כוללים טיימרים (שעונים).
מפרטים אחרים כוללים: פילטרי בקרה, גלגלים, משקל, מאוורר, תרמוסטט וצבע. גם העיצוב משחק תפקיד. בדרך כלל תמצאו כיסוי מגן על גוף החימום, שיכול להיות עשוי מנחושת, ברזל, פלדה או פליז. בעמוד הבא נסביר מדוע יש הטוענים שתנור חימום חשמלי הינו ידידותי יותר לסביבה מאשר מקורות חום אחרים.

האם תנור חימום חשמלי הוא ירוק?
קשה לחמם את הבית ולהישאר ירוק תוך ניסיון לגרום לנזק מינימלי לסביבה. אין אף דרך לחמם שלא משפיעה על העולם הטבעי שסביב. ניתן אפילו לטעון שגם התעטפות בשכבות על גבי שכבות של בגדים – תהיה לה השפעה על הסביבה, אם בגדים אלה מיוצרים במפעל. לא ניתן לטעון שלתנור חימום חשמלי אין שום השפעה על הסביבה.
האמת היא שזה תלוי באיזה מחמם אינפרא אדום משתמשים. מחממי האינפרא-אדום משתמשים כל אחד בסוג שונה של דלק ולכן אפשר לדון איזה מהם הוא ירוק יותר ולשאול: האם זה ירוק יותר להשתמש בחשמל או בגז טבעי? כאשר שוקלים עד כמה ירוקים הם מחממי האינפרא-אדום, יש לזכור מהו מקור הכוח של כל מודל ספציפי.
ישנם גורמים אחרים שקובעים את המידה שבה מחממי האינפרא-אדום ירוקים. למשל, תנור חימום חשמלי ירוק לא משחרר אדים מזיקים לאוויר ולא תורם לפליטות כלשהן לסביבה. תנורי חימום חשמליים גם לא מסתמכים על קווי דלק או גז, וזוהי עוד נקודה ירוקה.
כמה מותגים של תנור חימום חשמלי טוענים שהמחממים שלהם לא לוקחים חמצן או לחות מהאוויר. החברות מצהירות שהמחממים שלהן מאפשרים אוויר עשיר בחמצן המקל על הנשימה, תוך כדי יצירת החום. לפני שאפילו חושבים על קניה של מחמם כזה, רצוי לדעת מתי להשתמש במחמם אינפרא-אדום!


מתי להשתמש בתנור חימום חשמלי
למדו את האפקטים הללו:
נערך מחקר כדי לבדוק את ההשפעות של תנור חימום חשמלי במבנים תעשייתיים. מאחר שקרינה אינפרא-אדומה היא מאותו סוג כמו הקרינה שאנו חווים מהשמש, המחקר מצא שגוף האדם יכול לעמוד בכמות הקרינה האופיינית שפולט מחמם אינפרא-אדום. המחקר מצא שלתנור חימום חשמלי יש הרבה יתרונות, כולל יעילות אנרגיה גדולה יותר וסביבת מחייה טובה יותר עקב השימוש בגז טבעי.
תנור חימום חשמלי אכן מספק חימום בעל רמת עלות-ישירה/תועלת גבוהה, אך אין זה אומר שיש לוותר על הסקה מרכזית. תנור חימום חשמלי לא מיועד בדרך-כלל לחמם את כל הבית כולו.                                                                                                         
במקום זאת, סביר שתמצאו טכנולוגיות חימום אינפרא-אדום בחללים גדולים, שם יש איבוד חום תדיר, כגון: מחסנים, חניונים והאנגרים של מטוסים. לחללים אלה יש לרוב דלתות גדולות או פתחים גדולים אחרים שנפתחים ונסגרים תדיר. החימום באינפרא-אדום פועל היטב ומונע מאזורים אלה להתקרר יותר מדי. סביר גם למצוא אותם לאורך פסי ייצור בבתי-חרושת, אבל תנור חימום חשמלי אינו שמור רק לאתרים תעשייתיים ושטחים חלולים. בשל היכולת שלהם למקד חום על אובייקטים ולא סתם להשיב אוויר לתוך חדר, הם גם שימושיים במבנים ביתיים או פרויקטים של שיפוצים, למשל: עוזרים לשמור על הצבע יבש. כל אימת שנדרש חום ממוקד, חום אינפרא-אדום עשוי להיות התשובה. אפשר למצוא תנור חימום חשמלי בחדר הכושר או בספא המקומיים - סאונות של אינפרא-אדום מתחילות לצבור פופולריות. טכנולוגיות חדישות מפנות את הקרניים האינפרא-אדומות אל גופים, ומחממות אותם באופן דומה לקרני השמש, אך ללא הקרניים האולטרא-סגוליות. בעבר סאונות  הסתמכו על שיטות מסורתיות ליצירת כמויות חום גדולות, כדי לחמם תחילה את האוויר ורק אחר-כך את הגופים שבסאונה. חום אינפרא-אדום מדלג על האוויר ומחמם ישירות את הגופים ביעילות רבה הרבה יותר.   

* הכותב הוא מנהל חברת א. מערכות פתרונות אוורור, קירור וחימום חכמים לשטחי פנים וחוץ. החברה עוסקת בייצור, יבוא, שיווק והשכרה של מערכות מיזוג מתקדמות, סופחי לחות, מצנני אוויר, מזגן נייד, תנורים מסוגים שונים כגון תותחי חימום, תנורי גז, מפזרי חום ומוצרים רבים נוספים. 
המוצרים כולם עומדים בתוי תקן מחמירים. 
החברה מספקת שירותים לקשת רחבה של לקוחות ביניהם עסקים מתחום התעשייה הקלה והכבדה, מוסדות רפואה וחינוך, גני אירועים ומסעדות, מבנים חקלאיים ולקוחות פרטיים.   
לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר במייל או בטלפון: info@hcsystem.co.il.


פי.סי.חץ