קוגנרציה על המפה

קוגנרציה על המפה

כניסת הגז הטבעי למשק הישראלי מגבירה את היעילות הכלכלית של מתקני הקוגנרציה. קבוצת תדיראן, שסימנה את התחום כאחד ממנועי הצמיחה העתידים שלה, נערכת להקמת מתקנים אלה עבור מפעלים ומוסדות, כחלק מכניסתה לתחום ייצור החשמל הירוק בכלל

יואל צפריר

 

 


אחד מתחומי הפעילות העתידיים שסומנו לאחרונה על-ידי קבוצת תדיראן, כחלק מפעילותה בתחום ההתייעלות האנרגטית הוא תחום הקוגנרציה. מדובר בטכנולוגיה המנצלת את תהליך ייצור החשמל גם לייצור אנרגיה תרמית, להפקת חום או קור, במטרה להשיג ניצול יעיל יותר של דלק או של גז. ייצור חשמל מאופיין בנצילות נמוכה יחסית ובאובדן חום עקב פליטת גזים. הקוגנרציה מנצלת מקורות חום שיוריים אלה וממחזרת אותם לטובת תהליכים תרמיים ומגדילה בכך את נצילות האנרגיה מכ- 50% לכ-% .80
“קבוצת תדיראן שוקלת להיכנס לתחום החשמל בכלל ולקונגרציה בפרט בהיותם נושקים לתחום הפעילות המרכזי שלה - מיזוג אוויר, ומתוך הבנה שחשמל הוא למעשה “האח הגדול” של מיזוג אוויר”, אומר ולדימיר נמירובסקי, סמנכ”ל תשתיות חשמל ורגולציה בקבוצת תדיראן.
נמירובסקי, מהנדס חשמל בעל תואר שני, מילא עד לפני שש שנים שורה ארוכה של תפקידים בכירים במשרד האנרגיה. בתפקידו האחרון שימש כסמנכ”ל תשתיות אנרגיה ולאחר פרישתו הקים חברה פרטית בתחום החשמל. לתדיראן הגיע לפני מספר חודשים במסגרת גיוס כוח אדם שיתמוך בחזון האנרגיה של החברה.
“הכניסה האפשרית שלנו לתחום הקוגנרציה תישען על ההבנה של חשיבות הנושא למשק החשמל הישראלי”, הוא מסביר. “החברה מאמינה שתחום זה, המשלב בין חשמל לבין אנרגיה תרמית, שתדיראן שולטת בהם באופן מקצועי, עשוי להיות אחד ממנועי הצמיחה המבטיחים שלה בעתיד”.


לנצל חום שיורי
לדברי נמירובסקי, הסבר נוסף לאפשרות כניסתה של החברה לתחום הוא שנושא הקונגרציה מהווה כלי יעיל מאוד להתייעלות אנרגטית, שניצב בליבת החזון של החברה. התחום כולו זוכה לרוח גבית ככל שיותר ויותר מפעלים ומוסדות יתחברו לגז הטבעי.
“היעילות הכלכלית של מתקני קוגנרציה מבוססי גז היא גבוהה מאוד בתנאים המיוחדים של המשק הישראלי, ולכן החיבור לגז הטבעי מגביר את התמריץ להקמת מתקני קוגנרציה.”
התוכל לתת דוגמא ללקוח שיכול להפיק תועלת ממתקן קונגרציה שאתם תציעו?
“בניית מתקן קונגרציה בבית מלון, למשל, מאפשר לייצר חשמל ובנוסף, באמצעות מתקן הקרוי צ’ילר ספיגה - לנצל את החום השיורי מתהליך ייצור החשמל לקירור בית המלון. החום מועבר דרך אותו צ’ילר ומאותם עודפים מקררים את בית המלון ובכך מגבירים את נצילות האנרגיה ואת ההתייעלות האנרגטית והחיסכון הכספי”.
מה לגבי מפעלי תעשייה שמתחברים לגז הטבעי?
“כפי שאמרתי, מתקן קונגרציה יכול עקרונית לעבוד בכמה סוגי הדלקים, אבל בתנאים של המשק הישראלי הכלכליות של המתקן הופכת מובהקת בשימוש בגז טבעי. מפעלי תעשייה וגורמים מוסדיים שהתחברו לגז הטבעי, או כאלה שירצו להתחבר לגז טבעי, הם בהחלט לקוחות פוטנציאליים ואנו מתכוונים לפנות אליהם בקרוב”.
כיצד אתם נערכים לספק את השירות?
“תדיראן בוחנת בימים אלה את הרעיון לביצוע פרויקטי קוגנרציה, תוך שכלול היכולות הפוטנציאליות שלה. אנו שוקלים הקמת תשתית אנושית ותשתית פיזית וטכנולוגית ואחר כך נצא לדרך. אחד היתרונות שלנו הוא רמת הסינרגיה הגבוהה בין כל היחידות ואנו פועלים כצוות לקידום הנושא.
“אני רוצה לחזור לשאלתך הקודמת ולציין גורמים נוספים שעשויים להזדקק לשירות שלנו בתחום הקונגרנציה, מעבר למפעלי תעשייה ובתי מלון. מדובר על מבני משרדים גדולים ואפילו שכונות. היקף הייצור של המתקנים שאנו מסמנים כמטרה עכשיו נע בין שלושה לחמישה מגה-וואט חשמל, שכן מההיקף זה הם מתחילים להיות אפקטיביים מבחינה עסקית”.


תהליך רב-שלבי
באיזה שלב תהיו מעורבים בתהליך הביצוע?
“במידה ואכן נכנס לתחום אנו נהיה מעורבים בכל שלב שבו הלקוח ירצה אותנו - משלב הייזום, דרך ניהול הפרויקט וביצוע ועד הטיפול והתחזוקה שנדרשים לאחר הקמת המתקן.  אנו נפנה ללקוחות פוטנציאליים ונלווה אותם יד ביד בתהליך ואף נוכל לסייע להם לנווט את דרכם בכל תהליך החיבור לגז הטבעי אם הדבר יידרש. מדובר בתהליך רב-שלבי, כאשר שלב גורר שלב ובכל פרויקט רמת המעורבות שלנו תיגזר מצורכי הלקוח ומדרישותיו. כל פרויקט לגופו ואין מרשם אחד כללי”.
מה עוד כלול בחזון החשמל של החברה?
“אנו שוקלים להיכנס בצורה כזו או אחרת לייצור אנרגיה נקייה, גם בארץ וגם בחו”ל. החזון הגדול שמנחה אותנו בהקשר זה הוא להיות חברה ירוקה, מתוך רצון לראות את העולם ירוק ונקי יותר. זה מצטלב במדיניות הממשלה, שבסוף ספטמבר 2015 קיבלה החלטה מעשית לצמצם פעם נוספת את פליטות גזי החממה על רקע ועידת האקלים בפאריז. ישראל מחויבת באופן רשמי למאמץ בין-לאומי משולב והממשלה מתקצבת את התחום במטרה לקדמו. אנו מרגישים שכניסתנו לתחום החשמל הירוק תורמת למימוש מטרות לאומיות אלה והיא תסייע לחברות להשיג התייעלות אנרגטית וחיסכון, שחיוניים היום בזירה העסקית”.


פי.סי.חץ