המסך עולה

המסך עולה

כיצד לבחור מסך אוויר אופטימאלי עבור הפתח שעליו לכסות?

יונתן רבה

מצד אחד, הוא מונע את "בריחת האוויר" הממוזג / מחומם, ומצד שני, מונע כניסת אוויר לא ידידותי, במיוחד שמכיל גורמים לא רצויים דוגמת אבק, פיח, חרקים ובקצרה אוויר מזוהם.

מסך האוויר נועד ליצור הפרדה של כ- 70% בין האזורים המופרדים (בין הפנים לחוץ) ובכך להגן על הטמפרטורה הרצויה בחדר ומאפשר להשאיר דלתות פתוחות. מסך אוויר יכול גם לסייע ביצירת הפרדה בין אזור בו מעשנים לאזור ללא עישון, כך שתוחמים את אחד האזורים פיזית (קיר זכוכית/גבס) וחוסמים את מעבר העשן בין האזורים בעזרת מסך האוויר (כך גם להפרדת מטבח מחלל אכילה ועוד). היתרון המרכזי של מסך האוויר הינו תרומתו לחיסכון הניכר בתצרוכת החשמל, מסך אוויר מונע בריחה של כ-70% מהאוויר הממוזג, ובכך תורם לעבודה מופחתת של מערכת מיזוג האוויר- המהווה חלק ניכר ומשמעותי מתצרוכת החשמל בקיץ. החיסכון יכול להגיע אף ל-40-60% מהוצאות החשמל על מיזוג האוויר. בנוסף אסור לשכחו כי תועלתו הישירה של מסך האוויר הנה בייצוב הטמפרטורה הרצויה בחלל הממוזג.

בעזרת טכנולוגיית "תרמוזון" (Thermozone) אנו מעצבים יחידות בעלות אופטימיזציה לגבי גיאומטריית זרימת האוויר, הביצועים והקול. זה מעניק את דרישות-הקדם הטובות ביותר האפשריות, אך אין זה מספיק. כדי להשיא (maximize) את יעילות האנרגיה של מסך האוויר, נדרש תכנון זהיר בשלבי העיצוב וההתקנה. להלן מידע מפורט שייתכן שתרצה לחזור אליו מאוחר יותר. מאמר זה הנו מעין מדריך מהיר שיעזור לך לבחור את מסך האוויר הנכון עבור הפתח שלך.

הערות חשובות
• כל רוחב (גובה) הפתח צריך להיות מכוסה.
• זרימת האוויר צריכה להיות מספקת עבור גובה הפתח. יש לשקול גם את העומס בדלתות במונחים של רוּח והפרש לחצים (קרא עוד על כך ב"המדריך הטכני"), וכן את תדירות התנועה דרך הדלת.
• אוורור מאוזן הוא חיוני, קרא עוד על כך ב"המדריך הטכני".
• מסכי אוויר לא יכולים למנוע זרמי אוויר יתרים או מהירויות רוח.

מבנה הבניין
לפני ההתקנה, חשוב ללמוד את מבנה הבניין ואת האוורור שבו ולקחת בחשבון את זרמי האוויר, כמו עומסי רוח ולחץ מלאכותי. אוורור מאוזן הוא חיוני.
אם קיימת בעיית זרמי אוויר, הכלל הבסיסי הוא לבחור מסך אוויר עם חום. מסכי אוויר מקיפים ללא חום מומלצים לשימוש בפתחים של מחסנים קרים ובשטחי בנין ממוזגים באקלימים חמים. עבור אקלימים קרים, ניתן להשתמש במסך אוויר עם חום הכולל במהלך הקיץ רק את פונקצית המאוורר, כדי לשמור על האוויר הממוזג שבפנים.
 
התקנה
יש לכוון את מסך האוויר כך שחלק קטן מזרם האוויר יוצא החוצה, בעוד שהחלק העיקרי חוזר חזרה אל תוך החדר. באופן זה אוויר החוץ הקר הולך בעקבות מסך האוויר בחזרה החוצה ואוויר הפנים החם נשאר בבניין.
כאשר מתקינים יחידות גומחה, חשוב לאפשר אספקה מספקת של זרימת אוויר ומוצא ללא  חסימה. יש לשקול בזהירות גם גישה לצורכי תחזוקה.

בקרו את מסך האוויר
לאחר שנבחר והותקן מסך האוויר הנכון, הגורם הסופי שיש לשקול הוא הפשטות לגבי בקרת הטמפרטורות, המהירויות וכיוון זרימת האוויר הרצויים. מסכי אוויר מבוקרים בדרכים רבות ומגוונות, תלוי בגורמים סביבתיים ופיננסיים. אנו ממליצים אפשרויות וויסות ברמות שונות עבור כל מוצר, החל מוויסות ידני עם קופסת בקרה ותרמוסטט ועד לוויסות אוטומטי המבוסס על  טמפרטורה פנימית וחיצונית והאם הדלת פתוחה או סגורה. הפתרון הפשוט עשוי להיבחר מסיבות פיננסיות ועבור פתחים קטנים שנפתחים תדיר. הפתרון המתקדם מיועד לשטחי בניין ששם הדרישות גדולות יותר, כגון כניסות גדולות, קניוני קניות, דלתות מסחריות הנפתחות תדיר וכדומה.

מחממי דלתות ומסכי אוויר
יש הבדלים חשובים בין מחממי דלתות, המתאימים לפתחי-דלתות קטנים, פתחי שירות/פתחי הגשה, קיוסקים וכדומה, לבין מסכי אוויר בעלי ביצועים מלאים, המעוצבים בעיקר כדי לספק מחסום אוויר מהחלק העליון ועד החלק התחתון של הדלת.

מחממי הדלתות מחממים אוויר נכנס ומייצרים זרימת אוויר חלשה עם פלט (חום) גבוה. המחמם עשוי להיות פחות יקר מאשר מסך אוויר ולספק כמות פלט חום דומה, אך הוא יכסה רק חלק מהפתח ויאפשר לאוויר קר לחדור פנימה ולאוויר חם לברוח החוצה. בניגוד לכך, מסכי אוויר מביאים למינימום את הנזילה של אוויר פנימי מחומם או ממוזג, באמצעות זרימת אוויר מהירה במהירויות גבוהות, ויוצרים "דלת בלתי-נראית". בשל הפלט הגבוה והכיסוי המלא של הפתח, מסך האוויר האמיתי הוא יעיל יותר ולפיכך בעל יעילות אנרגיה גבוהה יותר.

תלוי ביישום, מחממי דלתות עשויים להיות מקור מספיק של חום ונוחות, אך מסכי אוויר הם אפשרות מועדפת עבור יעילות אנרגיה ודלתות בעלות גובה מלא.

הכותב הנו מנהל מוצר בא. מערכות. למידע נוסף: 1599597779 Email : yoni_007@zahav.net.il


פי.סי.חץ