נאחזים באוויר

נאחזים באוויר

מסעדת מוזס נתבעת על התחברות לא חוקית למערכת האוורור של חניון קניון ערים בכפ"ס

תושב כפר סבא סרג'יו ליברמן הגיש לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה בקשה לאישור תובענה ייצוגית בסכום של 50 מיליון שקל נגד מסעדת מוזס הפועלת בקניון ערים הסמוך למקום מגוריו.
בכתב התביעה נאמר כי הנתבעת חיברה למערכת האוורור של החניון צינור להוצאת ריחות עשן הצלייה והטיגון ממטבח המסעדה אל הכיכר שמעל החניון כך שמערכת האוורור אינה יכולה למלא את הייעוד לשמו הותקנה.
"עניינה של התובענה הוא במפגע סביבתי קיצוני שיצרה הנתבעת במעשה חצוף, עז מצח ובלתי ייאמן", קובל ליברמן. "הנתבעת חיברה את מטבח המסעדה למשאבות האוורור של חניון ציבורי שמתחתיה באופן שהמשאבות מובילות את העשן ואת ריחות הטיגון והצלייה של מטבחה הפרטי, אל מפלס הכיכר שמעל החניון. ארובות המשאבות, שלא נועדו להוציא עשן אלא רק אוויר, הן בגובה שני מטרים בלבד וכך נפלטים העשן והריחות אל הכיכר. חלקם עולים אל דירות המגורים המתנשאות מעליהן וחלקם שוקעים חזרה לחניון ומזהמים אותו".
לבקשה צירף העותר תצלום של משאבת האוורור שנאטמה ביריעת פלסטיק "ואליה מוביל צינור ענק המכניס אליה את העשן הנשאב ממטבח המסעדה... ידוע כי גז הנפלט ממנוע בערה פנימית של מכונית לחלל סגור הוא בעל פוטנציאל קטלני ביותר".
המנהל לשעבר של מחלקת החשמל בעיריית כפ"ס, יוסי ניישלוס, מסר כי "הגז הנפלט מהמכוניות בחניון התת קרקעי ידוע כגז קטלני וכי השימוש במערכת האוורור של החניון כארובה להוצאת המנדפים מהמסעדה מסוכנת לציבור".
בעלי מסעדת מוזס בחרו שלא להגיב על הדברים ואילו מהנהלת קניון ערים נמסר כי "מסעדת מוזס לא הציבה ארובה שלא כחוק ואינה משתמשת ברכוש הדיירים או בשטחם". מעיריית כפ"ס נמסר כי בעקבות תלונות הדיירים על עשן וגם על ריכוז שמן בחניון הציבורי, החלה העירייה לפעול בצורה נמרצת ובלתי מתפשרת למול הקניון והמסעדה בנושאים הללו על מנת להיטיב את המצב עם התושבים שגרים מעל הקניון".
ליברמן מעריך בתובענה את מספר הנפגעים מפעילות המסעדה בכ-50 ולכן דורש לפצות כל אחד מהם באלף שקל ובמקביל להפסיק מיד את פעילות המסעדה עד שיימצא פתרון למפגעים.


פי.סי.חץ