עושים רוח

עושים רוח

מחירם הנמוך ואמינותם הופכים את המאווררים לכוח עזר נוסף למזגנים בקירור החלל בו הם מוצבים

אלון גני
אין ספק שהם אינם מהווים תחליפים אמיתיים למזגנים ויש הרואים בהם את האחים הגדולים והלא מפותחים של האחרונים, אולם מחירם הנמוך ויכולתם להקל במידה לא מבוטלת את עומס החום בארצנו, הופך את המאווררים לפתרון קירור משלים ואפילו ל"הפתרון" עבור אלה מבינינו שמתרחקים ממזגנים מסיבות שונות.
מאוורר או מפוח הוא מכשיר להנעת אוויר על ידי פעולת דחיפה או יניקה. מכשירים אלו יכולים לשמש בשימוש ביתי, תעשייתי או ציבורי. הן על מנת למזג מרחב והן על מנת להניע חפצים (כבמפוח עלים).
המאוורר הראשון בתולדות האנושות הומצא בהודו כ-500 שנה לפני הספירה. המאוורר נקרא punkah על שם המשרתים שהיו אמונים על משיכת החבל של המאוורר שמסגרתו היתה מבד והיה תלוי על התקרה. בשנת 1832 המציא עומר-רג'ין ג'ומאלה את המאוורר המכאני הראשון וקרא לו "משאבת אוויר" בתרגום חופשי. המאוורר הצנטריפוגלי זכה להצלחה רבה במכרות הפחם ומפעלים תעשייתיים.
בסוף המאה ה-19 במרוצת המהפכה התעשייתית, הביאו לעולם תומס אדיסון וניקולה טלסה את המאוורר החשמלי הראשון. בין 1882 ל-1886, פיתח ד"ר שוילר סקאאתס ווילר מאוור שולחני דו-להבי, אשר שווק בידי החברה האמריקנית קרוקר וקרטיס, ואילו ב-1882, הציג פיליפ דיהל את מאוורר התקרה.

סוגי מאווררים

המאווררים, המיועדים ליצור משב רוח מרענן בחלל בו הם מוצבים, נחלקים לשלושה סוגים: מאווררים ניידים, מאווררים תלויים ומאווררי תקרה. ראוי לציין כי שיקולי הבחירה בין השלושה היא לרוב על פי גודל החלל ואסטטיקה. 
מאווררים ניידים 
נחשבים למאווררים הכי נפוצים בענף ולו בגלל האפשרות לנייד אותם שוב ושוב ללא הגבלה. בנוסף, מחירים נמוך להפליא ממאווררי התקרה והתלייה, הם אינם כרוכים בהתקנה וניתן לאחסנם כשאין בהם צורך. המאוורר הנייד מגיע במספר תצורות:
מאווררים שולחניים: המאווררים הקלאסיים והוותיקים ביותר, לרוב זולים יותר ממאווררי עמוד, קלי משקל יחסית ולפיכך נוחים יותר לניוד (הודות לידית אחיזה נוחה) ולאחסנה.
מאווררי עמוד: מורכבים כשמם על עמוד מתכוונן ונהנים מגמישות רבה מבחינת אופציות המיקום שלהם ומפופולאריות רבה בשל שטח הכיסוי הנרחב שלהם. הם מתנשאים לגובה, ומסוגלים לכסות שטח אוורור רחב יותר. הם עשויים בגימור פלסטיק או מתכתי, מאד פופולאריים בכל חדרי הבית ואפילו במרפסת ו/או בחצר בגרסתם התעשייתית ואף נפוצים במסעדות, בתי קפה וכדומה.
מאווררי רצפה: מונחים על הרצפה ללא כל אמצעי הגבהה, ולכן פחות מתאימים לשימוש ביתי ובכלל בשל מגבלת הגובה. חלק ממאווררי הרצפה נקראים רוטוריים וכוללים רשת מסתובבת באמצעות מנוע נוסף, לשם פיזור יעיל יותר של האוויר.
מאווררי מיני: מאווררים קטנטנים עם עוצמה מוגבלת מאד, לשימוש אישי וממוקד שלרוב מונחים על שולחן העבודה או בצמוד למשתמש. חלקם, אגב, מאובזר בתפס קפיצי לחיבור למסגרת מיטה או דופן שולחן. 
מאווררי מגדל: הבנים הכי צעירים במשפחת המאווררים (נוספו אליה ככל הידוע בתחילת המאה ה-21). מדובר במאוורר מלבני המתנשא לגובה 1 מטר לערך ובעל עיצוב חדשני. רוב מאווררי המגדל אינם ידועים כבעלי עוצמה גבוהה, אולם זוכים לביקוש הולך וגובר בשל פעולתם השקטה ובטיחותם. המאווררים עצמם קטנים יחסית ונתונים בתוך מארז המגדל עצמו, כך שאינם חשופים למגע ומתאימים במיוחד לחדרי תינוקות וילדים.  
 
מאווררים תלויים
מאווררים אלה מקובעים על הקיר בהתקנה פשוטה של בורג או שניים. הם מאפשרים לאוורר באופן קבוע חלל בינוני בגודלו, למשל מטבח או מרפסת, וחוסכים שטח פיזי ברצפה. הם מצוידים בחוטי הפעלה לנוחות המשתמש ולעיתים גם בשלט-רחוק. לבחירתכם מאווררים תלויים תעשייתיים גם בקוטר 26 אינצ', שיספקו חללים גדולים יותר.
מאווררי תקרה
מאווררי תקרה יעילים לשימוש גם בקיץ וגם בחורף. יתרונם הגדול בצריכת חשמל נמוכה יחסית למזגנים. אמנם הם מספקים עצמת קירור נמוכה יותר, אך דווקא פעולתם עוזרת לאוויר המזגן להתערבל ולהתפזר טוב יותר בחלל. מאווררי תקרה הם גם פריט עיצובי דקורטיבי, שכולל עפ"י רוב גם מנורה או מספר מנורות. בניגוד ליתר המאווררים, התקנת מאוורר תקרתי מחייבת איש מקצוע מיומן.

התאמת המאוורר לסביבה

את גודל המאוורר וליתר דיוק את קוטר כנפיו, בוחרים בהתאם לשטח החדר ולמרחק מהמאוורר. 
הקוטר מצוין ביחידות אינצ' וביחד עם מספר הכנפיים הוא זה שקובע את עוצמת הרוח שיפיק המאוורר. 
התאמת מאווררים ניידים ותלויים: למרחק של עד 2 מטרים מהמאוורר, מומלץ לרכוש דגם שקוטרו 14 עד 16 אינצ'.  
התאמת מאווררי תקרה: למאווררי תקרה 3 עד 6 כנפיים וקוטר של 30 ועד 52 אינצ'. לחדרים ששטחם עד 16 מ"ר מומלץ להתאים מאוורר שקוטרו 42 ועד 48 אינצ' או 30 אינצ' שמצויד ב-6 כנפיים. לחדרים ששטחם גדול יותר - עד 30 מ"ר, כדאי להתאים מאוורר שקוטרו 52 אינצ'. אגב, צריך להתחשב לא רק בשטח החדר, אלא גם בגובה התקרה. את מאוורר התקרה יש להתקין בגובה שהוא לפחות 2.30 מטר מהרצפה ובמרחק של כ-20 ס"מ מהתקרה, אלא אם התקרה גבוהה במיוחד, אז כדאי להתקינו במרחק 90 ס"מ מהתקרה.

מפרט טכני

לא תמיד ישנה שקיפות מלאה לגבי נתוני המאוורר. לרוע המזל, הנתונים הטכניים שמופיעים על אריזת המאוורר בדרך כלל לא יאפשרו לכם לקבוע אם מנוע המאוורר חזק ואיכותי מספיק עבורכם. 
תת כותרת משנה: הספק המנוע
הספק המנוע נקבע ביחידות וואטים. ההספק של מרבית המאווררים הביתיים הסטנדרטיים עומד על 40 ועד 100 וואט, ולמאווררים חזקים יותר או לכאלו שנקראים 'תעשייתיים' הספק גבוה יותר, שעשוי להגיע ל-200 ואף ל-300 וואט. אבל, לא תמיד צריך להתרשם מנתון ההספק. אגב, ישנם יצרני מאווררים שמציינים את כמות הסל"ד (סיבובי מנוע לדקה) של המנוע.
תת כותרת משנה: ספיקת האוויר
כמות האוויר המסוחרר ע"י המאוורר ביחידת זמן נתונה. הנתון מצביע על עוצמת האוורור בפועל ומצוין ביחידות מ"ק לשעה. ככל שהנתון גבוה יותר כך המאוורר יעיל יותר.
תת כותרת משנה: עוצמת הרעש
בדומה למכשירים חשמליים רבים גם מאוורר מפיק רעש. דרגת הרעש מצוינת ביחידות דציבל (dB) וכמובן שככל שהנתון נמוך יותר הרי שהרווח לאוזניים שלכם נקי. למאווררים ביתיים (ותעשייתיים לשימוש ביתי) בדרך כלל 40 - 70 דציבל, כשהרמה המומלצת היא באזור הנמוך, כלומר לכיוון ה-40 דציבל. במאווררי תקרה, יש לוודא כי מותקן מנגנון מונע רעידות ורעשים לפעולה שקטה.

נוחות בשימוש

ניידות: בגזרת המאווררים הניידים, יש לבדוק היטב האם ניתן להרימם בקלות, ידית אחיזה תסייע מאד. המשקל אף הוא רלוונטי, במיוחד אם אתם נוהגים להרים את המאוורר לעיתים קרובות. בתקופות בהם המאוורר מיותר ניתן עפ"י רוב לפרקו. בדקו אם הפירוק וההרכבה פשוטים ומהירים.
מהירויות הפעלה: לרוב המאווררים 3 מהירויות הפעלה: נמוכה, בינונית, וגבוהה. ישנם דגמים יקרים יותר בעלי 4 ואף 5 מהירויות, אך הם מהווים זן נדיר. 
שלט-רחוק: מפנק לשלוט על המאוורר מרחוק, בדומה למה שהתרגלנו עם מזגנים. מאווררים אחדים מציעים פונקציה זו ומן הסתם מייקרים את המחיר. אם המאוורר קרוב אליכם יחסית אולי השלט קצת מיותר.
צידוד והטיה: למען נוחות השימוש בדקו שלמאוורר יכולת צידוד ימינה-שמאלה ושינוי זווית מעלה-מטה.

מחיר ואחריות

מחיריהם של מאווררים ניידים נעים בין 80 שקלים עבור מאווררים קטנים ופשוטים ועד כמה מאות שקלים עבור מאווררים גדולים בעלי רשת ולהבי מתכת וגוף מוצק שבנוי מחומרים איכותיים. מחירי מאווררי עמוד מתחילים ב-90 ועד 1,200 שקל.
מחירי מאווררי תלייה מתחילים ב-100 ועד 900 שקל.
מחירי מאווררי תקרה מתחילים ב-170 ועד 1,500 שקל ואף יותר לדגמי יוקרה.
אחריות ניתנת לשנה ועד שלוש שנים ובחלק מהדגמים אף לעשר שנים. 
ככל שמשך האחריות ארוך יותר הדבר מעיד על מוצר איכותי ועמיד לשנים ארוכות. 

שורה תחתונה

התאימו את גודל המאוורר לשטח החדר ולמרחק המשתמשים ממנו.
מאווררים הם פתרון זול לרכישה, תפעול והתקנה ובדרך כלל גם נייד ביחס למזגנים.
מאווררי תקרה מסייעים לפזר את האוויר טוב יותר ועוזרים לחיסכון המזגן בימי הקיץ וגם החורף.
בשביל הבטיחות, התקנת מאוורר תקרה מחייבת עבודת איש מקצוע בלבד.
קוטר כנפי המאוורר מצוין ביחידות אינצ' וביחד עם מספר הכנפיים הוא זה שקובע את עוצמת הרוח שיפיק המאוורר.


פי.סי.חץ