חייל ששירת בתנאי אוורור לקויים הוכר כנכה צה

חייל ששירת בתנאי אוורור לקויים הוכר כנכה צה"ל

לאחר שלקה במחלת לב בגין שירות במקום צפוף ובעל בתנאי היגיינה ירודים

חייל מיחידת תקשוב של חיל האוויר, ששירת במוצב תת קרקעי בבסיס פלמחים, הוכר לאחרונה כנכה צה"ל, לאחר שלקה במחלת לב בגין שירות במקום צפוף ובעל בתנאי היגיינה ירודים. מדובר בהחלטה תקדימית של משרד הביטחון, העשויה להשפיע על חיילים רבים ששירתו ומשרתים בחללים התת-קרקעיים.
החייל, ששירת כטכנאי מערכות מידע במחלקת תקשוב, הממוקמת מתחת לאדמה, טען בכתב התביעה כי תנאי השירות והלחץ הרב שהיה נתון להם גרמו לו ללחצים בחזה ולאחר מכן לדלקת בלב. דבר זה הוביל להורדת הפרופיל שלו ולהעברתו לתפקיד משרדי. 
רופא מומחה של משרד הביטחון קבע שמחלתו של החייל נגרמה מזיהום נגיפי, אשר סביר שנרכש בעת השירות בצה"ל. בעקבות המלצת המומחה קבע קצין התגמולים כי הפגיעה בבריאות התובע אכן התרחשה עקב שירותו הצבאי וזימן אותו לוועדה לקביעת דרגת נכותו. 
בדומה לחייל שהוכר כנכה צה"ל, חיילים רבים ששירתו במקומות מתחת לקרקע, קבלו על תנאי שירות לא נאותים ועל היעדר אוויר צח במקומות מסוג זה. נציב קבילות החיילים, האלוף במיל' יצחק בריק, חשף בדוח האחרון שלו כי בבדיקה שערכה מפקדת קצין הרפואה הראשי בחדריהם של חיילים המשרתים באחד ה"בורות" והתלוננו על גירויים בעיניים וגירוי בדרכי הנשימה, התגלה ריכוז גבוה של פחמן דו-חמצני. 


פי.סי.חץ