חיסכון חשמלי מוכח

חיסכון חשמלי מוכח

האם מפוחי אוויר עדיפים על מדחסי אוויר? השימוש במפוחי אוויר יקנה לך חיסכון של מאות אלפי שקלים בכל שנה. האם תרצה לפספס הזדמנות שכזו?

משה רוזנבלום
בתעשייה ככלל, נפוץ מאוד השימוש במדחסי אוויר במפעלים השונים, לצורכי הפעלת אביזרים פניאומאטיים במערכות שונות, ניקוי ושימושים רבים נוספים.
מדחסי אוויר מוגדרים כיחידות מכאניות אשר מספקות אוויר בלחץ של כ-10 בר, מתוך אוויר הסביבה הנכנס למדחס בלחץ אטמוספרי, ויוצא אל קווי המערכת שבמפעל.
מרבית מערכות הדיחוס במפעלים חייבות בהתקנת אביזרים נלווים במורד הקו, כגון מייבשים לאוויר, משמנות, מיכל אוויר דחוס, מקטיני לחץ ועוד. היות ומטרת מדחסי האוויר לספק לחץ אוויר ולא ספיקת אוויר, דוחס המדחס את האוויר אל תוך קולט אוויר, אשר משמש ככלי קיבול לכמות האוויר ובהגעת הלחץ לרמתו הדרושה, מדחס האוויר מפסיק הפעולה, עד שהלחץ במיכל הלחץ יורד לרמה מינימאלית שבה מופעל שוב מדחס האוויר, וחוזר חלילה.
בזכות היותו נפוץ ברוב מפעלי התעשייה, מדחס האוויר מנוצל לאפליקציות שאינן "לחם חוקו", הדורשות למעשה ספיקה גבוהה ולחץ נמוך-בינוני, עד 2 בר (באמצעות מקטין לחץ). מכיוון שמדחס האוויר אינו ערוך לספק ספיקה, אלא לחץ, מופעל מדחס האוויר בתדירות גבוהה מאוד.
שימושים מוטעים במדחסי אוויר:
• בעבוע במיכלי נוזל – לתהליכי ייצור שונים ו/או תהליך אירובי ו/או סחרור.
• בעת הוספת אוויר שריפה לדודי קיטור.
• בעת שינוע פניאומטי של מלט וסיד – דורשים מהירות אוויר גבוהה מאוד בצינור ההובלה.
• יצירת ואקום במשאבות ונטוריות, לצורך דפינה של חלקים שונים בעת הייצור (מפעלי אלקטרוניקה, הי-טק וכו').
החסרונות בשימוש במדחסים ללחצים נמוכים: 
• פעולה תכופה יותר של מדחס האוויר.
• צריכת חשמל גבוה יותר, עקב המנוע החשמלי הגדול המותקן במדחסי אויר מפעליים.
• שחיקה ובלאי גבוה הדורש אחזקה יקרה בפרק זמן קצר.
ולכן, המומלצים לשימוש יהיו מפוחי אוויר - יעילות גבוהה:
כיום, עם הטכנולוגיה המתקדמת של היצרנים השונים, ניתן וצריך, לעבוד עם מפוחי אוויר במקום מדחסי אוויר, בכל אותם שימושים שלמעשה צורכים ספיקה ולא לחץ אוויר.
חברת BECKER הגרמנית, אחת מהיצרניות המובילות בעולם בייצור משאבות ומפוחי אוויר, מציגה סדרות של מפוחי אוויר מסוג להבים, ללחצים של עד 2 בר, לכל אותם שימושים שצוינו מעלה.
היתרון האבסולוטי בשימוש במפוחי אוויר במקום מדחסי אוויר, הוא ביעילות החשמלית המשמעותית בין שני סוגי היחידות – עד 50% ויותר!
מדובר על סכום כסף משמעותי בכל שנה ולכן, החזר ההשקעה על רכישת מפוחי אוויר במקום מדחס אוויר, עומד על פחות משנתיים (תלות בגודל המערכת ומס' ש"ע בשנה). 
יש לזכור כי נוסף לחיסכון בחשמל, יש חיסכון משמעותי גם בעלויות האחזקה למדחסי האוויר - היות ובכל מדחס יש לטפל: במסנני אוויר, מסנני שמן, שמן, מפרדי שמן ועלות שעות העבודה של קבלן המשנ,ה שמבצע השירות השנתי עבור מדחסי האוויר.
חיסכון נוסף הוא בקומפקטיות מפוחי אוויר, על פני מדחסי אוויר, היות ואין צורך בכל האביזרים שציינו בתחילת המאמר (מייבשים, משמנים, מקטיני לחץ וכדומה).
כמו כן, מפוחי האוויר הינם יחידה אחת קומפקטית הכוללת את כל שנדרש לפעולה בטוחה ושקטה.
 אז מה כדאי לכם לעשות?
אם גם אתם משתמשים במדחסי האוויר לצורך פעולה כלשהי, הדורשת לחץ /של עד 2 בר, כדאי לבדוק אפשרות החלפת המדחסים הבזבזניים במפוחי אוויר מסוג להבים – ללא שמן, ולחסוך כסף רב בכל שנה!
דוגמה אמיתית לשימוש בתעשייה - החוסך עשרות אלפי דולרים בשנה:
מפעל תעשייתי ותיק, צריך היה לספק אוויר אל תוך מיכלי חומר הגלם שלו, בלחץ של כ – 1.5 בר. עד היום, במשך שנים רבות, הפעיל המפעל 3 מדחסי אוויר עם מנועים 50 כ"ס כ"א. לעיתים, כשהיה צורך, הופעל מדחס אוויר רביעי גדול יותר – מנוע 90 כ"ס, כדי לתת פיתרון. כלומר, צריכת החשמל בעת הפעלת המנועים של מדחסי האוויר עמדה על יותר מ-170 קילווואט!
 בבדיקה ראשונה שנעשתה במפעל, לאחר ניתוח המצב הקיים, נמצא שניתן לבצע את אותה הפעולה בדיוק עם 4 מפוחי אוויר מסוג להבים – יבשים ללא שמן, כשכל אחד מהם עם מנוע 22 קילווואט!
ניתן לראות מיידית בבירור, שיש חסכון חשמלי של 50% בהוצאות החשמל למערכת האוויר. בחישוב מדויק יותר, שינוי זה מביא לחסכון של יותר מ – 150,000 ₪ בהוצאות החשמל בכל שנה.
* הכותב הנו מנהל מחלקת משאבות וציוד תעשייתי בחברת אחים פולק. למידע נוסף:03-9191035


פי.סי.חץ