ממ

ממ"ד לכולם

יוזמה להרחבת תמ"א 38 תאפשר תוספת ממ"ד לכ-400 אלף דירות

יעילותו של הממ"ד כנגד מתקפות טילים הוכיחה עצמה שוב וביתר שאת במבצע עמוד ענן.
בישראל יש למעלה ממיליון דירות שנבנו ללא ממ"ד, אולם בעוד שלדירות שנבנו לפני שנת 1980 יש את האפשרות לחזק את הבניין ולהוסיף ממ"ד במסגרת תמ"א 38 ומבלי שהדיירים יממנו את הוספת הממ"ד מכספם, הרי שדירות שנבנו בין השנים 1980 ל-1991 אינן זכאיות לתוספת ממ"ד או חיזוק הבניין במסגרת תמ"א 38 מכיוון שהן עומדות בתקן המתאים לחיזוק כנגד רעידות אדמה.
ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, יוצא בקריאה לשרי ישראל לבחון את הרחבת תמ"א 38 כך שתאפשר מתן זכויות בנייה גם לבניינים שנבנו בין 1980 ל-1991 (לפני מלחמת המפרץ ולפני התקנה שחייבה בניית ממ"ד בדירות חדשות) כאשר זכויות הבניה הנוספות יממנו את תוספת הממ"ד לדירות. על פי ההערכות בתקופה הנידונה נבנו בישראל כ- 400 אלף דירות ללא ממ"ד.
בעקבות מלחמת לבנון השנייה יזמה התאחדות בוני הארץ את הגדלתו של שטח הממ"ד מ- 5 מ"ר ל- 9 מ"ר. "ראינו שבבניינים רבים נבנו ממ"דים קטנים, חלקם שימשו כמזווה, ללא חלונות וללא אפשרות לאכלוס משפחה גדולה. הגדלת הממ"דים אושרה בשנת 2007 וכיום הדירות החדשות כוללות ממ"דים גדולים יותר", אמר בובליל. 
לאחר מבצע עופרת יצוקה, חידשה התאחדות בוני הארץ את הרעיון להגדיל את הממ"ד לכ- 17 מ"ר ולכלול בו גם שירותים ומטבחון. יש להבין, מוסיף בובליל, כי המקלטים כיום אינם מהווים חלופה לממ"ד כי אין מספיק זמן להגיע למקלט ולכן ממשלת ישראל צריכה לשאוף לתוספת ממ"ד לכל דירה בישראל. "אמנם, משרד השיכון מממן בשנים האחרונות תוספת ממ"דים לישובים בשדרות ובישובי עוטף עזה, אולם כעת שהאיום מתרחב כמעט לכל שטחי המדינה יש לאפשר פתרון יצירתי שיאפשר תוספת ממ"דים לכל דירה ללא הוצאה תקציבית של ממשלת ישראל".
חמי שאול, מנכ"ל קרסו מבנים" שמתמחה בביצוע פרויקט תמ"א 38, מציין כי המלחמה בעזה הוכיחה שני דברים. האחד שאף אזור בארץ אינו חסין מטילים ודבר שני שממ"דים מצילי חיים. "לכן, אין כל סיבה לא לאפשר לבניינים שנבנו בשנות השמונים לעשות תמ"א 38. למדינה זה לא יעלה כסף אך זה עשוי להציל מאות אלפי תושבים במלחמה הבאה".
עם זאת, שאול קרא למדינה להקל את הבירוקרטיה סביב פרויקטים של תמ"א כדי לאפשר בנייה מאסיבית של ממ"דים. "לצערי העימות הבא הוא רק עניין של זמן. אם המדינה תחייב את הרשויות להכין תוכניות מסודרות לאישורי פרויקטי תמ"א ותקל על הבירוקרטיה בוועדות התכנון, העורף במלחמה הבאה יהיה הרבה יותר חזק".


פי.סי.חץ