מאווררים עשויים להזיק יותר מאשר להועיל בתקופת הקיץ

מאווררים עשויים להזיק יותר מאשר להועיל בתקופת הקיץ

כאשר הטמפרטורות מטפסות מעל ל-35 מעלות צלזיוס המאוורר עלול דווקא לחמם אותנו יותר

האם מאוורר חשמלי הוא הפתרון האולטימטיבי למעט המזגן לימי הקיץ החמים? מתברר כי השימוש במאוורר עשוי להזיק יותר מלהועיל, כך עולה מאסופה של מספר מחקרים מכל העולם בנושא יעילות מאווררים ואשר קבצו ב- The Cochrane Library. 
על-פי החוקרים הרי שהשימוש במאווררים הוא לאו דווקא הדבר הנכון לעשות בחמסינים של יולי-אוגוסט. מסתבר כי כאשר הטמפרטורות מטפסות מעל ל-35 מעלות צלזיוס, או  כמעט שווה ערך לטמפרטורת הגוף, המאוורר עלול דווקא לחמם אותנו יותר, לא לאפשר לנו להזיע ולגרום לנו לחלות. קיימת עדיין חוסר הסכמה לגבי הדרך בה משפיעים עלינו המאווררים, אך מספר חוקרים גילו כי רוח חמה על גוף חם עלולה לגרום לעלייה בשיעור ההתייבשות.
הדרך בה הגוף מתמודד עם החום מורכבת ביותר והחוקרים סבורים כי למשרדי הבריאות הממשלתיים יש אחריות לעזור לאנשים להתכונן לגל חום. ישנם מספר דברים שיש להמליץ עליהם שהם מבוססים על ראיות, אך ישנם דברים אחרים, לטענתם, כמו שימוש במאווררים, שלא ידוע עליהם הרבה.
בסופו של דבר, חובה על החוקרים לנסות ולבסס המלצות אלו, באם הן נכונות, על בסיס ניסויים אקראיים מקיפים. ראוי לציין כי יותר ויותר מומחי רפואה מודים לאחרונה כי אינם יודעים באמת ובתמים מהן הדרכים האידיאליות לשמירה על קירור במזג אוויר חם במיוחד אך הם משתוקקים לגלות אותן, במיוחד לאור הסכנה הטמונה בגלי החום, בעיקר לקשישים, לילדים צעירים ולחולים. חום הוא גורם הסיכון הקטלני ביותר הקשור למזג האוויר בארצות הברית על-פי המרכזים למניעת מחלות (CDC) והוא מסוכן יותר ממזג אוויר מקפיא או מטורנדו.


פי.סי.חץ