צרכנות חכמה

צרכנות חכמה

ארגון שאינו מנהל את הוצאות האנרגיה לא יצליח להתייעל בצריכה

עופר קרן
אין מספיק חשמל במדינת ישראל – סוג של בצורת, שאסור לדבר אליה עד אחרי הבחירות. אחרי הבחירות מותר לחזור ולהסביר שלמרות שמצאנו מרבצי גז בלב ים ולמרות שעוד מספר שנים נמצא את הדרך להגיע אליהם ולשאוב אותם, לטובת כלל אזרחי מדינת ישראל ולא רק לטובת מספר אנשים שנמצאים בלב הקשרים של ההון והשלטון (גם על נושא זה אסור לדבר עד אחרי הבחירות) מחירי החשמל יעלו.
מיד אחרי הבחירות נחזור להתמודד עם הבעיות האמיתיות, עד שיגיע הגז חייבים להעלות את מחיר החשמל ב-15% כדי לעבור קיץ נוסף בו טורבינות הגז של חברת חשמל יפעלו על סולר. בקיץ, חלק מיצרני החשמל הפרטיים לא יוכלו להפעיל את הטורבינות החדשות שלהם עקב מחסור בזמינות הגז. לאחר הבחירות יזכירו לנו שמישהו נדרש לממן את החובות של חברת החשמל שגדלו ב-10 מיליארד ₪ מאז הבחירות הקודמות. 

זמינות נמוכה ובלתי אפשרית בשעות העומס 

חשוב לזכור שמדינת ישראל מתפתחת, יש מספיק חשמל רוב השנה ורשת החשמל יציבה לרוב. הבעיה בקיץ היא שיש זמינות נמוכה ובלתי אפשרית בשעות העומס. בקיץ הקרוב, בחודשים יולי ואוגוסט, בימי רביעי וחמישי, בין השעות עשר בבוקר לחמש אחר הצהריים, יהיה מחסור חמור בזמינות החשמל. גם אם כל הטורבינות של חברת החשמל יפעלו ללא תקלות המערכת תהיה עמוסה מידי. בתקופה זו הביקוש לחשמל (סך כל הצרכנים) עולה על ההיצע לחשמל (סך כל היצרנים), למרות כל הטורבינות של חברת החשמל, הגנרטורים הפרטיים ואפילו הפאנלים הסולאריים, שמספקים בשעה זו 2% מהיצור הנדרש.
את התשובה מה עושים כדי לעבור את הקיץ בשלום נחלק ל-2 – עד הבחירות ולאחר הבחירות - 
עד הבחירות מומלץ לברר בכל מפלגה ובכל פגישה עם פוליטיקאים על עמדתם בנושא חברת החשמל, ביטחון אנרגטי למדינת ישראל, קשרי הון ושלטון שמרתקים כל פעם מחדש. קשרי הון שלטון מוצגים בפני כולנו בתגליות הגז. אנחנו רואים כל יום את רצון של בעלי ההון – אלילי הגז למכור את אוצרות הטבע שלנו. אוצר שהגיע לידיים של אלילי ההון מפוליטיקאים מהזן הישן שכיום עוזרים לממן את בחירתם מחדש.
אחרי הבחירות נצטרך לחזור ולחשוב אין אנחנו עוברים את הקיץ הקרוב בשלום. למרות ההבטחות של הפוליטיקאים נצטרך להתמודד עם אותה חברת החשמל ועם הבירוקרטיה הישנה. לכן חשוב מאוד להיכנס מול חברת החשמל להסדר של צרכנות חכמה. למדינת ישראל לא יהיה מספיק חשמל בשעות הבעייתיות והרשות לשירותים ציבוריים בחשמל בנתה מספר הסדרים של צרכנות חכמה יותר. הסדר בין הצרכן וחברת החשמל בו הצרכן הופך להיות חלק בניהול המחסור העונתי. מדובר רק בצרכני תעו"ז שבפועל כבר היום יכולים לנהל את העומס בצורה יעילה יותר. באותם שעות פסגה הקיץ ישלם הלקוח שקל ושישים אגורות לקווט"ש. 
מומלץ מאוד להבין לעומק את חוקי התעו"ז. 
הפעלת מזגן משרדי לשעה תעלה יותר מ-3 שקלים לשעת עבודה בחודשים יולי-אוגוסט בשעות 10-17. צרכני התעו"ז מהווים את רוב הצריכה שניתנת להסטה מהשעות הבעייתיות לשעות השפל, שעות בהם יש מספיק חשמל, רק שעד היום לא הסבירו לנו שניתן להפעיל בהם את תהליכי היצור ועוד לחסוך כסף.
ישנם 18 הסדרים מול חברת החשמל, אך לצערנו הרב, רוב הארגונים לא הפנימו את חוקי התעו"ז, לא מתייחסים לאפשרות לנהל את העומס מצד הצרכן כדרך חיים, ממשיכים לצרוך חשמל בשעות הכי בעייתיות ולפגוע קשה ברווחים.
נכון הכי קל לקטר על חשבונות החשמל ולהמשיך לשלם את המחיר, אך ניתן לפעול. מומלץ לזמן את איש הקשר בחברת החשמל למפגש ולדון במגוון ההסדרים המוצעים לציבור. מומלץ מאוד להבין לעומק את חוקי התעו"ז ולזהות הזדמנויות לצמצום הצריכה בפסגה. מניסיוננו ארגון שפועל בהתאם לחוקי התעו"ז ומנהל את העומס בצורה יעילה מצליח לרכוש 3 קווט"ש בכל שקל ששילם לחברת החשמל בשנה האחרונה. ארגון שהנושא לא קרוב לליבו מצליח לרכוש בקושי 2 קווט"ש בכל שקל ששילם. כאשר אנחנו נשאלים כיצד לעבור את הקיץ בשלום אנחנו מבקשים לבחון את המדד שהצגתי. 

יש להיזהר מקוסמים 

סך כל התשלום לחברת החשמל חלקי סה"כ קווט"ש ייתן לנו את מחיר החשמל הממוצע לקווט"ש לשנה. אם מחלקים שקל במחיר לקווט"ש מקבלים מן הסתם את מספר הקווט"ש שרכשנו בשקל. לצערנו ברוב הארגונים כאשר אנחנו שואלים את השאלה הבסיסית כמה קווט"ש אתה רוכש בשקל אנחנו מגלם שלרוב העוסקים בתחום אין מושג מהו גובה התשלום השנתי לחברת החשמל ומהי צריכת החשמל השנתית. כאן אנחנו מבינים שלמרות שברוב הארגונים ההוצאה על חשמל מגיעה ל- 10% מההוצאות אף אחד לא ממש מנהל את המשבר. 
חייב להיות ברור שארגון שלא מנהל את הוצאות האנרגיה לא יצליח להתייעל בצריכה. מתבקש למנות מנהל לתפקיד חדש מנהל משאבי האנרגיה בארגון. כפי שהעובדים בארגון חייבים מנהל משאבי אנוש כדי שיפעלו בהתאם למטרות הארגון כך האנרגיה החשמלית חייבת מנהל כדי להיות בשליטה. נכון, על פי חוק מספיק ממונה אנרגיה שידווח לנו פעם בשנה את הנדרש למשרד האנרגיה, אך ללא יכולות ניהול ברור לנו היום כבר מה יהיו הדיווחים של הממונה בעוד שנה, עליה של 4% בצריכת החשמל ועליה של 14% בתשלומים לחברת החשמל.
עד כאן הגדרנו 2 מטלות מאוד פשוטות - מפגש עם נציג חברת חשמל ומינוי מנהל להתמודדות עם עלויות החשמל והקיץ הקרוב, אין צורך בהשקעה, ניתן ואפילו רצוי למנות מנהל מוצלח מצוות המפעל כדי להוביל את התהליך. מנהל המשאב צריך חודש ללמוד את הנושא ולאתר כל דרך אפשרית לצמצם את הצריכה בשעות הבעייתיות. בפברואר צריך מנהל משאבי האנרגיה להגיע להנהלת הארגון עם תוכנית עבודה להתמודדות עם עלויות החשמל ועם המחסור העונתי ביולי אוגוסט השנה.
נסיים באזהרה: כמו בכל בצורת מופיעים קוסמים שמבקשים לנהל עבורכם את המחסור, להתמודד בשבילכם על החזרים מחברת החשמל ואפילו להפסיק בתוך הארגון מנועים כדי לקבל החזרים מחברת החשמל. יש להיזהר מקוסמים שבאופן מפתיע לא מתקרבים לארגון בו יש מנהל משאבי אנרגיה שמבין את כל חוקי המשחק ואת כל מגוון ההסדרים.
בברכת קיץ נעים וללא הפסקות חשמל.
הכותב הנו מנהל הפיתוח של קרן ידע אנרגיה OFER@nidan.co.il


פי.סי.חץ