מערכות סולאריות יוצבו על גגות בתי הספר

מערכות סולאריות יוצבו על גגות בתי הספר

משרדי התשתיות, החינוך, הגנת הסביבה וחברת חשמל מצאו פתרון מקורי למחסור בחשמל בבתי ספר. יוצבו מתקנים מיוחדים שיקלטו את אנרגיית השמש וייצרו ממנה חשמל.
הרעיון הוא חלק ממסקנות ועדה משותפת של משרדי הממשלה וחברת החשמל. עוד ממליצה הוועדה ללמד בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים על חשיבות החיסכון בחשמל.

הוועדה בחנה את הפעילות המבוצעת כיום בבתי הספר, במטרה לאתר את הדרך הטובה ביותר להטמיע את נושא החיסכון וההבנה באנרגיה.
במסגרת יישום מסקנות הוועדה יוצבו בתחילה מערכות סולריות פוטוולטאיות בעשרה בתי הספר. הן יהיו גם לצורכי לימוד, אך בהחלט יספקו חשמל המופק באנרגיה נקייה. המערכות האלו יוכלו לספק, לפחות בחודשי האביב והקיץ, כשהשמש חזקה, חלק גדול מצריכת החשמל של בית הספר, ובמקרים רבים את כל הצריכה.

מערכת ביתית בשטח של כ- 25 מ"ר תספק 3 קילוואט שעה, וההשקעה בה היא כ-100 אלף שקל. בבתי הספר יש שטחים גדולים כמו על גג המבנה, אולם הספורט, או חלק מהחצר, שאפשר לבנות בהם גם מערכות גדולות יותר אך ההשקעה בהן היא גדולה ועומדת על מאות אלפי שקלים.
לכן הכוונה היא להתחיל עם 10 בתי ספר, ולהרחיב את הנושא בהתאם להצלחה שם. בתי ספר שעובדים כבר כמשק כלכלי סגור, יוכלו אף למכור עודפי חשמל לחברת החשמל ולהרוויח כסף.
משק החשמל נשען היום כמעט כולו על חברת החשמל, והוא סובל ממחסור בייצור חשמל בגלל אי-עמידה בתוכניות הממשלה להכנסת יצרנים פרטיים ותחזית להפסקות חשמל ב-2009. 

 


פי.סי.חץ