עצמאות אנרגטית

עצמאות אנרגטית

הגז הטבעי ממאגר תמר החל לזרום

עידן העצמאות האנרגטית של מדינת ישראל יצא לדרך לאחרונה, עת נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר, ישראמקו ודור גז בישרו על תחילת הזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר לחופי ישראל. 
ארבע שנים אחרי שנמצא מאגר "תמר" הגיע הגז מהמאגר הממוקם כ-90 ק"מ מערבית לחיפה, לחוף אשדוד ומשם הוזרם לתחנות הכוח של חברת החשמל. הגז הטבעי מתמר יחסוך לכלכלת מדינת ישראל כ- 13 מיליארד שקלים לשנה בעלויות אנרגיה.
יו"ר ומנכ"ל נובל אנרג'י, צ'אק דיוידסון: אני מברך את הציבור בישראל על ההישג הכביר הזה שיפחית את התלות בדלקים מיובאים ויקרב את המדינה באופן משמעותי לעצמאות אנרגטית. מדובר על הישג טכנולוגי וציון דרך מסחרי לנובל ושותפותיה". דיווידסון הוסיף כי נובל אנרג'י ושותפותיה עובדות בימים אלה בשיתוף עם ממשלת ישראל "לאשר את השלב הבא בפיתוח תמר והשלב המקומי של לוויתן" .
מאגר תמר הוכרז כתגלית בינואר 2009 והיה תגלית הגז הטבעי הימית הגדולה ביותר באותה השנה. בפיתוחו של המאגר הושקעו למעלה משלושה מיליארד דולרים. פרויקט תמר הגיע משלב הגילוי לשלב ההפקה בתוך 4 שנים בלבד זמן שיא לפיתוח מאגר בסדר גודל כזה, כאשר הזמן המקובל ברחבי העולם לפיתוח פרויקטים במים עמוקים בסדר הגודל הזה מסתכם בדרך כלל בטווח של בין 6 ל-10 שנים. פלטפורמת ההפקה של תמר הותקנה בסמוך לפלטפורמת ההפקה של ים תטיס שלמול חופי אשדוד בדצמבר 2012. 
הבעלים של קבוצת דלק, יצחק תשובה: "היום אנו יוצאים פעם נוספת מעבדות לחירות. מתלות במקורות אנרגיה זרים לעצמאות בגז טבעי כחול לבן. זהו תחילתו של עידן חדש שישנה את פני המשק הישראלי ויבטיח עצמאות אנרגטית למדינה. זהו עידן חדש ומלא הזדמנויות עבור הכלכלה הישראלית, שתוכל לנצל את יתרונות הגז הטבעי במישור הסביבתי, הגיאו-פוליטי, החברתי והכלכלי ולהפוך את מדינת ישראל לשחקן בינלאומי חשוב". 
מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, הדגיש כי התחלת הזרמת הגז מתמר "תוביל ליצירת תעשיות חדשות, מקומות עבודה ותבטיח צמיחה כלכלית למדינת ישראל". בהיבט הסביבתי, השימוש בגז טבעי ממאגר תמר יביא להפחתת פליטות הפחמן הדו חמצני בהיקף של 195 מיליון טונות – כמות השקולה להשבתת כל כלי התחבורה בישראל ל-14 שנים. בנוסף, המעבר לשימוש בגז טבעי בתעשייה יוזיל את עלויות הייצור בשל שימוש בדלק זול יותר ויהפוך את המפעלים הישראליים לתחרותיים הרבה יותר בשווקים זרים.
במקביל, נודע כי אומדן המשאבים הגולמי של תמר עלה ל- 10 טריליון רגל מעוקב (TCF ), לעומת 9 Tcf בהערכות הקודמות, כתוצאה מקידוחי פיתוח וניתוח מאגר מתמשך. 
 


פי.סי.חץ