פרויקט מערכות סולאריות בכפרים הבדואים בנגב זכה בפרס יוקרתי

פרויקט מערכות סולאריות בכפרים הבדואים בנגב זכה בפרס יוקרתי

מדובר בפרויקט SEB שתקציבו כ-200,000 דולר והוא נמצא בשנתו השנייה של שלב הפיילוט

ה-Energy Globe Award, הפרס הבינלאומי היוקרתי ביותר בתחום של קיימות, ניתן לאחרונה לפרויקט יזמי להקמת מערכות סולאריות בכפרים הבדואים בנגב. כ-1000 פרויקטים מ-151 מדינות הוגשו השנה לוועדת הפרס. ועדת מומחים בינלאומיים מהשורה הראשונה בעולם בחנה את כל ההצעות שהוגשו מהמדינות השונות, ובחרה זוכה אחד מכל מדינה. עד היום הוגשו לוועדת הפרס כ-6000 פרויקטים שונים בתחום הקיימות.
מדובר בפרויקט SEB שתקציבו כ-200,000 דולר והוא נמצא בשנתו השנייה של שלב הפיילוט. את הפרויקט פיתחה עמותת PlaNet Finance Israel, מומחית למיקרו-מימון, בשיתוף קרנות קורת ישראל, אג'יק – מכון הנגב, מיזם חברתי יוזמת האנרגיה הטובה (GEI) ואינטרדן בע"מ. בין התורמות המרכזיות לפרויקט נמצאת חברת אלסטום, מובילה עולמית בתחום של אנרגיה, תשתית ותחבורה, אשר תרמה כ-72 אלף דולר באמצעות קרן מיוחדת שייסדה לפני מספר שנים. 
בחודשים הקרובים מתוכנן להיערך סקר שיבדוק את השיפור הסוציו-אקונומי, הבריאותי והסביבתי בקרב הבדואים שחל כתוצאה מיישום הפרויקט, אולם כבר כעת נרשמת השפעה מרחיקת לכת של הפרויקט במספר תחומים. השיפור העיקרי הוא כמובן אספקת חשמל סדירה למשך כל שעות היום בהשוואה לאספקה מועטה וחלקית למשך 5-6 שעות ביום בלבד לפני המעבר לפנלים סולאריים. שינוי זה מאפשר לתושבים נגישות מלאה לאמצעי קירור, למכשור רפואי ולמקורות מידע (מחשב, אינטרנט וכדומה). כמו כן, המעבר לחשמל נקי וזול מקל על התושבים מבחינה כלכלית ומנטרל את זיהום האוויר הכבד שנרשם בעת השימוש בסולר.
הפרויקט מומן על בסיס מודל המשלב 'מיקרו-מימון' (Microfinance), אספקת שירותים פיננסים לאוכלוסיות מעוטות יכולת ללא נגישות לשירותים בנקאים מסורתיים, עם 'אשראי קיזוז פחמני', מודל הפועל מזה כמה שנים ברחבי העולם במסגרתו נמדדת כמות הפחמן המיוצרת במפעל מסוים ומתורגמת לעלות כספית אשר נתרמת לפרויקטים חברתיים. המודל מאפשר לכמה חברות להתאחד ולהגדיל את סך התרומה שלהם לקהילה תוך קידום האוכלוסייה וחינוך לצריכה נבונה של אנרגיה.
שותפי הפרויקט אמרו: "אנו גאים מאוד על קבלת הפרס הבינלאומי היוקרתי ביותר בתחומו ומקווים שההכרה שיביא עמו תשמש השראה לפרויקטים נוספים בתחום ותאפשר לנו להרחיב את פעילותנו לטובת אוכלוסיות נוספות, כמו גם למען תושבי כדור הארץ בכללותם".
 


פי.סי.חץ