ויווה אספניה

ויווה אספניה

משלחת ישראלית בתחום המכשור ובקרה ביקרה בספרד

משלחת חברות ישראליות בתחום המכשור ובקרה ביקרה לאחרונה בספרד. במשלחת נטלו חלק 14 חברות המפתחות יישומים לתחומים תעשייתיים כגון: אבטחה, סביבה, אנרגיה, תחבורה וממשל זמין המיועדים לספק פתרונות לפרויקטים בתחום "הערים החכמות". ביקור המשלחת בספרד אורגן ע"י הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה במדריד בשיתוף עם מכון הייצוא הישראלי.
במהלך הביקור השתתפה המשלחת בתערוכת איגוד תעשיית ה – ICT בברצלונה. הנספחות המסחרית במדריד פעלה לתאום עשרות פגישות עסקיות לחברות הישראליות עם נציגי רשויות מקומיות, מוסדות פיננסים, חברות הנדסה, מפיצים ואינטגרטורים המעורבים בהקמתם של פרויקטים בתחום "ערים חכמות" בספרד. 
בין היתר נפגשו חברי המשלחת עם נציגי חברת ADIF האחראית על ניהול מרבית תשתית מסילות הרכבת ספרד, חטיבת הטלקום של ענקית התשתיות Abertis (שהכנסותיה ב-2011 הסתכמו ב-4 מיליארד דולר בקירוב), החטיבה הספרדית של ענקית שירותי התוכנה הבינ"ל Accenture וכן החטיבה הספרדית של ענקית התוכנה האמריקאית UNISYS (שהכנסותיה הסתכמו ב-2012 ב-3.7 מיליארד דולר).
בנוסף, השתתפו החברות הישראליות באירוע עסקי שאורגן על ידי הנספחות המסחרית במדריד בשיתוף עם עיריית ברצלונה. שם פגשו את נציגי העירייה האחראיים להפעלת פרויקטים שונים בתחום הערים החכמות, כמו גם עם נציגי ממשלת מחוז קטלוניה האמונים על הנושא במחוז. מטרת המפגש היא לבחון השתלבותן של החברות הישראליות בפרויקטים עתידיים במחוז הנחשב לאחד מהמובילים באירופה בכל הקשור להטמעת טכנולוגיות "עיר חכמה".
יצוין כי נציבות האיחוד האירופי (הזרוע המבצעת של האיחוד האירופי) הכריזה לא מכבר על תוכנית ("smart cities and communities") במסגרתה יוקצו 365 מיליון אירו כבר במהלך השנה להטמעת רשתות תחבורה בנות קיימא וטכנולוגיות חדשניות בתחום היעילות האנרגטית במרכזים עירוניים ברחבי האיחוד. מטרת התוכנית הינה לספק פתרונות לאתגרים הניצבים בפני האיחוד האירופאי בדמות ריכוז מסיבי של האוכלוסייה בתוך הערים, צריכת אנרגיה גבוהה ובעיות סביבתיות וכלכליות הנגרמות כתוצאה מעומסי התנועה. 
הנספחת המסחרית של משרד הכלכלה בספרד, גב' יפעת אלון-פרל, אמרה כי "ספרד, כחלק מהאיחוד האירופי, מקבלת כספים על מנת להפוך את הערים המרכזיות לערים חכמות, בדגש על תחומי אנרגיה, תחבורה ואבטחה. בנוסף, ברצלונה הינה העיר אשר מובילה את פורום הערים החכמות בעולם וכן העיר מלגה שהפכה למודל מצליח של עיר חכמה. על מנת להתגבר על אתגרים בתחומי האנרגיה, הסביבה והתחבורה, קיים באיחוד האירופאי ביקוש וצורך בחדשנות טכנולוגית לאספקת פתרונות יעילים וחכמים לשליטה, בקרה וניהול של הערים והרשויות. חברות ישראליות רבות מצטיינות באספקת פתרונות במגוון תחומים הרלוונטיים לערים חכמות".
מנהל תחום אירופה (מערב) במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, נתן צרור ציין כי "על אף המשבר הכלכלי בספרד כלכלתה חשובה עבור התעשייה הישראלית. המינהל לסחר חוץ במשרד הכלכלה (תמ"ת) פועל על מנת לפרוץ שווקים חדשים עבור טכנולוגיות תוצרת כחול לבן, באמצעות מערך הנספחים המסחריים שהוא מנהל ברחבי העולם. האיחוד האירופי, ובתוך כך ספרד, צמאים לפתרונות טכנולוגיים חדשניים אשר יביאו לניהול יעיל יותר של תשתיות הערים ויביאו בתוך כך לחיסכון בהוצאות. לתעשיית הטכנולוגיה הישראלית יש שם מצוין כבעלת יכולות  מוכחות לספק פתרונות כאלה".
 


פי.סי.חץ