אנרגיה ישראלית-קנדית

אנרגיה ישראלית-קנדית

ישראל וקנדה יבצעו שלושה פרויקטים משותפים במסגרת תוכנית שת”פ במו”פ תעשייתי בתחומי האנרגיה

אלון גני
המדען הראשי במשרד הכלכלה אבי חסון, והמשרד למשאבי טבע של קנדה (NRCan), החליטו לאשר שלושה פרויקטים משותפים במסגרת תוכנית שת”פ במו”פ תעשייתי בתחומי האנרגיה. זאת במסגרת תוכנית השת”פ, המיושמת מטעמם על-ידי מרכז התעשיה למחקר ופיתוח בלשכת המדען הראשי וקרן קנדה ישראל. (CIRDF) 
חסון ציין כי התוכנית מציגה מודל נכון של שיתוף פעולה. “חברות משתי המדינות משלבות כוחות של חדשנות ויזמות, מפתחות ומייצאות יחד טכנולוגיות חדשות העוסקות באתגרים הסביבתיים הכרוכים במקורות הגז והדלק. שיתוף הפעולה הזה לא רק מניב שיטות הפקה חדשניות ויעילות ביותר שיאומצו בשתי המדינות, אלא גם מייצר ניסיון וידע שיתרמו רבות לשתי המדינות שנים רבות קדימה”, ציין חסון.
התוכנית של המדען הראשי ו-NRCan מתמקדת בפיתוח מקורות אנרגיה לשימוש תעשייתי ובמיצוי גז ונפט שמקורם במאגרים לא קונבנציונליים והתמודדות עם האתגרים הסביבתיים הכרוכים בכך. 
לקנדה ניסיון וידע רב בתחומים אלו ותעשיות הנפט וגז שלה הן בין המובילות בעולם. שוק הגז/נפט הלא קונבנציונלי מוערך ב-217 ביליון דולר בשנת 2019.
קנדה בעלת מאגרי גז ודלק פוטנציאליים מהגדולים בעולם. הפרויקטים המשותפים משלבים מחקר ופיתוח מוביל ומסחר של טכנולוגיות חדשניות העוסקות בהשפעה הסביבתית וחיפוש והפקה של פצלי דלק ומתמקדים בתחומים הבאים:
ביצוע הערכה מהירה ומדויקת של מאגרי פצלי דלק בישראל ובקנדה, ויכולות למיצוי דלקים על-ידי שימוש בחום גבוה במקורות התת-קרקעיים. החברות שישתפו פעולה בתחום זה הן Israel Energy Initiatives הישראלית ו-FG & Partners  הקנדית. שתי החברות הן מהמובילות בעולם בתחום המחקר והגילוי של מקורות פצלי דלק פוטנציאליים, ומטרתן היא להמציא טכנולוגיה חדשה שתאפשר הערכה מהירה ומדויקת ככל הניתן של פצלי דלק בקנדה ובישראל. לאחר קיומו של פיילוט אשר יישם את הטכנולוגיה החדשה בישראל, שואפות החברות להקים חברה קנדית שתממש את הטכנולוגיה החדשה גם בקנדה.
שימוש חוזר במים בעלי מליחות גבוהה הנוצרים במהלך מיצוי דלקים ממקורות אלה. RWL Water Nirosoft הישראלית המתמחה בטיפול במים נקיים ובמי שפכים, ו-KmX Corporation  הקנדית העוסקת בשימוש חוזר של מי שפכים ומים בעלי מליחות גבוהה. יחד הן מפתחות מערכת חדישה לטיפול והתפלת מים מלוחים המופקים במהלך מיצוי דלקים. החברות ייעזרו בטכנולוגיה המשתמשת בלחץ מים גבוה בשילוב כימיקלים היוצרים סדק בסלעים בהם נמצאים פצלי הדלק ומאפשרים את יציאתם מהסלע. החברות יעסקו בפיתוח שיאפשר את השימוש החוזר במים בעלי מליחות גבוהה בתחומי ההשקיה והתעשיה.
פיתוח יכולות קוסט אפקטיביות וידידותיות לסביבה לטיפול בדלק חולי באמצעות מים. שיתוף הפעולה בתחום זה נערך בין Clean Harbors Energy & Industrial Services Corp הקנדית, חברת-הבת של התאגיד ,Clean Harbors, החברה המובילה בצפון אמריקה בנוגע לאתגרים סביבתיים, אנרגיה ומתן שירותים תעשייתיים ו-IDE - Technologies הישראלית, חלוצה ומובילה עולמית בתחום טכנולוגיות המים. החברות יפתחו טכנולוגיה העוסקת באידוי וניקיון של הציוד בו נעשה שימוש לצורך הטיפול בדלקי חול. פיתוח כזה אמור לייעל את התהליך מבחינת בטיחות, זמנים וביצועים.
השימוש בדלק ממאגרים לא קונבנציונליים עשוי לספק את כל העלייה בצריכה הגלובלית של אספקת דלק ב-2020 ועד כ-70% מהגידול בצריכה ב-2030. ישראל וקנדה מחויבות לתמוך בתאגידים השונים בעת של הזדמנויות מסחריות אלה, על-ידי לקיחת אחריות ככל האפשר על מקורות אנרגיה אלו.
ג’ון אוליבר, השר הקנדי למשאבי טבע, מסר: “הפרויקטים שנבחרו תומכים באופן ישיר בהסכם האנרגיה שנחתם בין קנדה לישראל בשנת 2012”.
“הרמה הגבוהה של הפרויקטים מעידה על הערך הרב שיש לקרן למדעי האנרגיה והטכנולוגיה המשותפת לישראל ולקנדה כפלטפורמה אפקטיבית מאוד לשיתוף פעולה דו-צדדי בין תאגידים העוסקים במחקר ופיתוח בתחום האנרגיה”, אמר הנרי רוטשילד, נשיא קרן קנדה-ישראל למו”פ (CIRDF). “מיזוג הטכנולוגיות מספק הזדמנויות להתפתחותו של המחקר העוסק בהליך של הפקת פצלי דלק, ומאפשר לחברות ישראליות וקנדיות לפרוץ גבולות בשוק העולמי ההולך וגדל. שיתוף הפעולה המחקרי מחזק את ההנהגה המשותפת שלנו בתחום האנרגיה ומייצר הזדמנויות לספק את הטכנולוגיה שלנו לעולם”.
הניהול של תוכנית שת”פ האנרגיה המשותפת לישראל ולקנדה נעשה על-ידי הקרן למחקר ופיתוח המשותפת לישראל וקנדה ומתימו”פ - מרכז התעשיה למחקר ופיתוח בלשכת המדען הראשי. ממשלת קנדה (באמצעות המשרד למשאבי טבע) התחייבה לתקציב מימון של 5 מיליון דולר לתוכנית המו”פ המשותפת לישראל וקנדה מ-2013 ועד 2016, והמדען הראשי משתתף במימון עלויות המו”פ של החברות הישראליות בפרויקטים המשותפים.
 


פי.סי.חץ