מוסדות החינוך באילת חסכו מעל 10% בצריכת החשמל

מוסדות החינוך באילת חסכו מעל 10% בצריכת החשמל

היעד שמובילה העירייה הוא צמצום צריכת האנרגיה העירונית ב-20% עד לשנת 2020.

מוסדות החינוך באילת לוקחים ברצינות את משבר האנרגיה ולראיה הם רשמו בשנת 2013 חסכון של 10.2% בצריכת החשמל בהשוואה לשנה שעברה. יואל הרשקוביץ, מנהל אגף פרויקטים בעירייה וממונה האנרגיה העירוני, ציין כי היעד שמובילה העירייה הוא צמצום צריכת האנרגיה העירונית ב-20% עד לשנת 2020.
במסגרת המהלך שהחל בשנה שעברה במערכת החינוך לעידוד לצמצום צריכת האנרגיה, מקבל כל בית ספר מהעירייה 40% מהחיסכון בעלויות החשמל כתוספת תקציבית. לשם כך התקשרה העירייה עם חברת “קרן אנרגיה ויחד עם גורמי העירייה האחראים על בתי הספר ביחד עם המנהלים גובשה תכנית להפחתת צריכת החשמל, בהובלתו של סגן ומ”מ ראש העירייה, אלי לנקרי. 
ל”קרן אנרגיה” אסטרטגיה ברורה ושיטתית להובלת תהליך חוצה ארגון, המבוססת על ניסיון של שנים רבות. בתכנית מתקיימים ליווי צמוד והדרכה בכל בתי הספר וכוללת עבודה צמודה עם המנהלים, אבות הבית וצוות המורים. כדי לעמוד ביעד ההתייעלות נדרשת מערכת מדידה טובה המאפשרת למנהלת בית הספר ולצוות המקצועי לעקוב אחר חשבונות החשמל ברמה יומית. לשם כך הותקנה בכל בית ספר מערכת קריאה ודיווח. כיום ניתן לראות את צריכת החשמל בזמן אמת מכל מחשב באמצעות האינטרנט. בקרוב תוצג הצריכה גם בצגים בבתי הספר כך שהתלמידים יחוו ויראו את ההצלחות המתרחשות כל העת. 
“בתום שנה הצלחנו, כולנו יחד, להגיע לחיסכון מרשים ביותר של 10.2%  מצריכת החשמל בבתי הספר בהשוואה לשנת 2012. זהו הישג מרשים ביותר, בכל קנה מידה, ארצי ועולמי. עמידה ביעד זה מאפשרת לנו לעמוד ביעד הבא, צמצום 20% עד לשנת 2020 ואולי אף להקדים את המועד” ציינה  קרן זיסמן מנהלת פרויקטים להתייעלות ב”קרן אנרגיה”.
 בהתנעת המהלך, הצליחה עיריית אילת לקבל מימון ממשלתי עבור ביצוע סקרי אנרגיה לבתי הספר. וכן מימון לשדרוג מערכות טכניות כמו מזגנים וכך להפחית עוד את צריכת החשמל ופליטת מזהמים לסביבה. עוד כחלק מהתהליך, מקבלות מנהלות בתי הספר היסודיים והתיכוניים בעיר,  הדרכות קבועות בנושא האנרגיה, הסביבה, וצמצום הוצאות החשמל. 
בנוסף, הותקן בכל בתי הספר שילוט לחיסכון באנרגיה ולשימוש יעיל ונבון בחשמל, על פיו מתבקשים צוותי ההוראה והתלמידים לכבות את התאורה, המזגנים והמחשבים בכיתה, כאשר היא לא מאוישת, להקפיד על טמפרטורת מיזוג מינימלית של 24 מעלות והפעלת תאורת חוץ רק בשעות החשיכה. 


פי.סי.חץ