זרם חזק

זרם חזק

קרוב ל-11 אלף מבקרים וכ-150 חברות מציגות המייצגות כ-2000 חברות מהארץ ומחו”ל השתתפו בתערוכת החשמל והאנרגיה RAX שנערכה בפעם ה-23 בחודש שעבר בתל אביב

אבי אובליגנהרץ
רגע לפני שהקיץ פוקד את מחוזותינו ומבצע צוק ענן מטביע את חותמו על שגרת חיינו, נערכה בגני התערוכה בפעם ה-23 התערוכה הגדולה והמקיפה בישראל בתחום החשמל.
קרוב ל-11 אלף מבקרים וכ-150 חברות מציגות המייצגות כ-2000 חברות מהארץ ומחו”ל, נטלו חלק בתערוכת RAX שהתקיימה בין ה-24 ל-26 ליוני 2014, בסימן משבר האנרגיה והחסכון המתבקש בתחום החשמל.
תערוכת רקס  של קבוצת שטיר, הינה הבמה היחידה, המקצועית והבינ”ל לעוסקים בענפי החשמל השונים: הנדסת חשמל, בקרה, מכשור, אוטומציה, פניאומאטיקה, מערכות אוורור, מערכות תאורה, אנרגיה והתייעלות אנרגטית. בין החברות המובילות שהציגו בתערוכה:
אבירי טכנולוגיות, אוריאל שי, אחים פולק, אילן את גביש, אלקון ממב, בקהוף אוטומיישן, דור הנדסה, וימר - שלמה כהנא, טופקו בקרה ואוטומציה, טכנומרק, טנסור, יסקווה אירופה טכנולוגיות, יקיר תעשיות, לוחות רודוב, ניסקו (נותנת החסות הראשית לתערוכה), סולקון תעשיות, סימנס ישראל, קבוצת קשטן וקומטל. את הנופך הבינלאומי סיפקו חברות  מובילות בין השאר  מהודו, פולין ואסטוניה. 
במקביל לתערוכה נערכו שלל כנסים מקצועיים שהיו מלאים עד אפס מקום ביניהם: 
כנס תכנון ועיצוב תאורה במרחב האורבאני: בהנחיית גולן ברזובסקי ING מחברת “טרה לד” ובהשתתפות מרצים בכירים מחו”ל. 
כנס תכנון ועיצוב תאורה במרחב הקמעונאי: בהנחיית האדריכל איילון גביש, ובהשתתפות מומחים בעלי שם משוויץ, גרמניה וישראל.
כנס למהנדסי ויועצי חשמל: בהנחייתו של המהנדס אריאל סגל.
כנס לבקרה ואוטומציה: בהנחייתו של שאול רום.
הכנס השנתי ה-II לתעשיית ההתייעלות האנרגטית: בחסות משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים. יו”ר ומנחה הכנס: איתן פרנס, מנכ”ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל
“משק החשמל מושפע כיום מרגולטורים רבים שדורשים תיאום נרחב וסנכרון. לכן, הקים השר את צוות יוגב שיבחן את השינויים הדרושים וימליץ על המבנה המיטבי למשק החשמל. עבודתו צוות יוגב בעלת חשיבות רבה לקידום שינויים והחלטות מהותיות למשק, שיובילו לבסוף להקטנת חלקו של המונופול הממשלתי - חברת החשמל שעד היום היוותה השחקן המרכזי בשוק, ולהורדת יוקר המחיה לטובת כלל אזרחי המדינה - חלק מרכזי במדיניות משרדת התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים”, אמרה אורנה הוזמן בכור, מנכ”לית משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים. “בנוסף לייצור החשמל הקונבנציונאלי, אנו פועלים בימים אלה לעדכון מדיניות המשרד לשילוב אנרגיות מתחדשות במערך ייצור החשמל בישראל. פיתוחן של אנרגיות מתחדשות כמו אנרגיית רוח, שמש וביו גז, תאפשר מגוון של מקורות אנרגיה למשק כולו. המטרה העיקרית היא להוביל לכך שלמעלה מ-40% מהחשמל בישראל ייוצרו באמצעות יצרני חשמל פרטיים ואנרגיות מתחדשות. המשמעות של המהלכים הללו היא הגדלת התחרותיות במשק, אשר תשפיע באופן ישיר על כיס הצרכן ועל ההוצאה של משק הבית. התחרות שתיווצר על ליבו של הצרכן תאפשר, כמו במדינות רבות בעולם, בחירה בשירות ובמחיר הטוב ביותר, וכך גם חברת החשמל תתייעל ותשגשג, לצד התפתחות של חברות נוספות”.
“זה לא סוד ששלושת השנים האחרונות היו שנים משבריות וסוערות במשק החשמל. חווינו חשש ממשי למחסור בחשמל,  את משבר הדלקים במלוא עוצמתו, היווצרותו של מונופול גז טבעי, כניסת שחקנים פרטיים למשק וכניסת אנרגיה נקייה. כך אמרה יו”ר רשות החשמל עו”ד אורית פרקש-הכהן בסדנת מומחים בינלאומיים שערכה רשות החשמל בשיתוף פעולה עם משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ומשרד האוצר. “אני שמחה להגיד היום שהמחסור לחשמל מאחורינו וכך גם המחסור בגז ואירוע משבר הגז. משבר הגז הטבעי כידוע הוביל לעליה חדה בתעריף החשמל לציבור בישראל.
עם סיום משבר זה לא רק שאיננו צופים ברשות החשמל עלייה נוספת בתעריף החשמל אלא שתעריף החשמל לציבור צפוי לרדת באופן משמעותי במהלך השנה הקרובה. יחד עם זאת, התקופה הנוכחית מתאפיינת  בקבלת החלטות רגולטוריות בתנאים  מורכבים וברקע דילמות מקצועיות לא פשוטות.”


פי.סי.חץ