שמיים כחולים

שמיים כחולים

15 מערכות סולאריות יוקמו על גגות בתי סוהר, תחנות כיבוי אש ותחנות משטרה

פרויקט “שמיים כחולים” יוצא לדרך: יוזמה חדשה שהחלה במשרד לביטחון הפנים תנצל שטחי הגגות שאינם בשימוש, באמצעות שימוש באנרגיית השמש לצורך ייצור חשמל ירוק. מערכות פוטו-וולטאיות (חשמל סולארי) יוצבו כפיילוט במספר תחנות משטרה, תחנות כיבוי אש ובתי כלא.
“אין סיבה שהסכך שמצל על הכבאיות מפני השמש במהלך שעות היום לא יפיק לתחנת כיבוי האש חשמל סולארי במקביל”, אומר גל שופרוני, מרכז תקציבים בכיר במשרד ומקדם הפרויקט. “יצור חשמל סולארי אינו מובן מאליו במגזר הציבורי, למרות שברחבי הארץ ניתן כבר היום לראות גגות כחולים רבים במגזר הפרטי, העסקי והחקלאי. עלינו, כמשרד ממשלתי, חלים תנאים נוספים שחלקם היוו חסמי כניסה למגרש זה. נאלצנו להיות יצירתיים והבשורה של הסדרת המונה נטו, לפיה הייצור נעשה למטרת שימוש עצמי בהחלט סייעה לנו. זו הייתה הנקודה בה הבנו שהגיע זמננו להיכנס לתחום וכך נולד פרויקט שמיים כחולים”, מסביר שופרוני.
הסדרת המונה נטו, אליה מתייחס שופרוני, היא הסדר עם חברת החשמל המאפשר לצמצם ואף לבטל את עלויות החשמל הקבועות באמצעות ייצור חשמל עצמי. הסדרה זו אינה דורשת סבסוד ולכן לא מושתתת כעודף עלויות תפעולי על חברת החשמל והצרכן הישראלי. בנוסף, מאפשרת הסדרה זו לבצע העברת “קרדיט” של קוט”ש בין תחנה יצרנית אחת לאחרת.
כצעד ראשון, אישר מנכ”ל המשרד לביטחון הפנים, רותם פלג, להשקיע סכום של כ-4.5 מיליוני שקלים בהקמתן של 13 מערכות פוטו-וולטאיות אשר יוצבו על גגות של תחנות משטרה, בתי כלא ותחנות כיבוי אש. מערכות אלו יפיקו חשמל בהיקף של 750 קילו-וואט סה”כ, חשמל שכולו אנרגיה נקיה וידידותית לסביבה. “השילוב של שימוש באנרגיה ירוקה והתייעלות בשימוש במשאבים הוא כיוון פעולה מצוין ויש להרחיבו ככל הניתן”, מדגיש המנכ”ל.
“בשנת 2013 הגיעו הוצאות החשמל של המשרד לביטחון הפנים על גופיו לכ-120 מיליוני שקלים. אומנם יש למשרד תקנות תקציביות כבדות יותר מזו, אך בהחלט מדובר על הוצאה שנתית שהלכה וגדלה בשנים האחרונות עם התייקרות תעריפי החשמל בארץ”, מסביר שופרוני. “בשונה מסעיפי הוצאה אחרים שמוגדרים לרוב כקשיחים, דווקא כאן זיהו במשרד לביטחון הפנים אפשרות להתייעל ולהשתפר. לצורך ליווי התהליך נעזר המשרד בחברת ‘אנרגיה ירוקה’ וגובש צוות ייעודי בראשותו של ראש חטיבת תכנון וארגון במשרד – יאיר דורנפלד, וחברים בו רב-פקד משה גולדמן ממשטרת ישראל ונציגים נוספים משירות בתי הסוהר ומערך הכבאות וההצלה.”
בנוסף, מסתבר כי ערכו של הפרויקט אינו מסתכם ברווחיות כלכלית בלבד. לפרויקט “שמיים כחולים” מתלוות תועלות נוספות אשר חשיבותן אינה מבוטלת. “נושא התדמית בהחלט חשוב לנו” אומר שופרוני, “לעיתים נהוג לחשוב על גופים גדולים כאל מיושנים ולא מעט פעמים שמעתי שתדמיתה של משטרת ישראל בעיני הציבור אינו גבוה. יוזמות חדשניות כאלו מראות צדדים נוספים. וזו לא רק אמירה סביבתית, אנחנו שומרים על ביטחונכם ומעתה גם נתרום לשמירה על בריאותכם”.
במהלך השנתיים האחרונות בוצעו במשרד לביטחון הפנים תחשיבים כלכליים והסרת חסמים בירוקרטים לשם קידום הפרויקט הסולארי הראשון במגזר הציבורי. תוך כדי תהליך איתור הגגות התברר לצוות המשרד כי הפוטנציאל גדול עוד הרבה יותר ממה שהוערך תחילה ולכן שוקדים במשרד בימים אלו על מיפוי לווייני (GIS) של סך פוטנציאל שטחי הגגות. מדובר על מאות אתרים ומבנים. המשוואה היא ששטח שווה כסף ושבידי המשרד כלי לייצור ערך יש מאין. כדי לממש את הפוטנציאל במהירות נערכים הצוותים לפעול בשני מישורים במקביל. הראשון הוא מנגנון של הון חוזר (working capital) בו תוקם קרן ייעודית לתקבולי החיסכון שייווצרו מהפקת החשמל הסולארי. אותה קרן תשמש באופן בלעדי להקמת מערכות פוטו-וולטאיות נוספות שבתורן יזינו את הקרן חזרה וכן הלאה.
במישור השני, נבחנת האפשרות לפרויקטי בנה- הפעל-העבר, בשיתוף עם חברות חיצוניות על בסיס חלוקה ברווחי תזרים החיסכון העתידי.


פי.סי.חץ