קרן אור

קרן אור

חברת לייטאפ זכתה בפרויקט של קרן בירד לניהול אנרגיה חדשני ויעיל ביצרנית הנייר פראט

אלון גני
חברת לייטאפ טכנולוגיות הודיעה כי קיבלה מענק של מעל ל-3 מיליון ש”ח מקרן בירד,  הקרן הדו-לאומית למחקר ולפיתוח תעשייתיים ישראל - ארה”ב, לבניית והקמת מערכת תכנון ואופטימיזצית ייצור ואנרגיה יחד עם תאגיד הנייר האמריקאי פראט. במסגרת שיתוף הפעולה בין לייטאפ לפראט יותקנו מדים חכמים, ראשונים מסוגם ומדוייקים ביותר, המשדרים בזמן אמת נתונים על איכות הנייר בשלבים שונים של תהליך הייצור, אשר יאפשרו למפעלים, באמצעות פיתוח אלגוריתמים יעודיים, שליטה טובה יותר באנרגיה המושקעת בתהליך ייצור הנייר וכן דיוק בשימוש במשאבים נוספים בעת תהליך הייצור.
לייטאפ פועלת בשוק כבר שנה רביעית וממצבת את עצמה כמובילת שוק בתחום מערכות אופטימיזציה לניהול אנרגיה וייצור בתעשייה ומחוצה לה. לחברה כארבעים לקוחות בישראל ובארה”ב מכל רחבי התעשייה וכן בנקים ולקוחות מסחריים.
לחברת פראט 12 מפעלים ברחבי העולם, והיא יצרנית אריזות הקרטון החמישית בגודלה בארה”ב וכן יצרנית הנייר הממוחזר הפרטית המובילה בעולם.
קרן בירד הינה קרן דו-לאומית הפועלת לעידוד שיתופי פעולה בין חברות ישראליות ואמריקאיות מתחומי הטכנולוגיה השונים, ומסייעת באיתור שותפים אסטרטגיים משתי המדינות, לצורך פיתוח של מוצר משותף. הפרוייקט של לייטאפ ופראט הוא אחד מבין 11 הפרוייקטים האחרונים שהקרן אישרה לאחרונה, בסך של מעל ל-3 מיליון ש”ח,
אלחי פרקש, מנכ”ל לייטאפר: “בתעשייה שבה 5% שיפור בתשומות האנרגיה יכול להשפיע באופן דרמטי על הריווחיות, הפיתרון שאנחנו מתכוונים לפתח עם פראט יכול לשנות את חוקי המשחק. למרות ההתקדמות הרבה שנראתה בעשור האחרון בנושא טכנולוגיית ענן, תקשורת והוזלה משמעותית במחירי הסנסורים והמדים, רק עתה התעשיה מתחילה להבין כיצד השימוש בטכנולוגיות הללו בתחום התפעול והאנרגיה יכול לחולל שינוי משמעותי. אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה עם פראט שהולכת להוביל את המהפכה הזו בתעשיית הנייר”.
“אני מאמין שהמענק שהתקבל מקרן בירד ללייטאפ ופראט יוביל למוצר שישפר את יעילות תהליך הייבוש של מוצרי נייר לאריזה בלפחות 5% אחוזים. למוצר יהיה אפקט משמעותי על צריכת האנרגיה גם בתהליכים דומים נוספים” הוסיף בוב פלדשט, מהנדס הייצור ומדען בכיר בפראט .
“היכולת לצמצם משמעותית את צריכת האנרגיה במהלך תהליך ייצור הנייר משלבת בתוכה חדשנות וחיסכון - הן לסביבה, עם שיפור מהותי בצריכת האנרגיה, והן בצימצום ההוצאות הכרוכות בייצור הנייר”, אמר ד”ר איתן יודלביץ’, מנכ”ל קרן בירד. “אנו שמחים לסייע בעידוד שיתוף פעולה בינלאומי זה בין לייטאפ הישראלית, אשר פיתחה אלגוריתם ייעודי המאפשר אופטימיזציה בניצול אנרגיית ייצור נייר, לבין תאגיד הנייר פראט, שהינו היצרן הגדול בעולם של מוצרי נייר ממוחזרים. שיתוף הפעולה עשוי להביא לחסכון באנרגיה של עשרות מיליוני דולרים מדי שנה, והוא עולה בקנה אחד עם יעדים של הממשל האמריקאי והישראלי לייעול וטיוב מקורות אנרגיה.”
אף על פי שתעשיית הנייר הינה תעשיה מסורתית בה שיטות הייצור לא השתנו רבות בעשורים האחרונים, הפרויקט המשותף יאפשר בפעם הראשונה לקדם באופן משמעותי  את ניהול הייצור והאנרגיה המושקעת בתהליך. עלות האנרגיה המושקעת בייצור נייר ב-20 החברות הגדולות בארה”ב בלבד, עומד על כ-20 מיליארד דולר בשנה. שיתוף הפעולה חוצה היבשות מפגיש את טכנולוגיית ייצור הנייר, טכנולוגיה שהשתנתה מעט בחמישים השנים האחרונות, עם החזית של טכנולוגית המידע, האינטרנט של הדברים (Internet of Things) ו-Big Data.
לייטאפ מפתחת, מיישמת ומטמיעה פתרון מתקדם לתפעול, וניהול אנרגיה בארגונים גדולים ומפעלי תעשיה. הפתרון של לייטאפ מאפשר לארגונים לנהל את עלויות האנרגיה כמשאב קריטי ולצמצם את הצריכה בשיעור של בין 5% ל-27% ללא השקעה בתשתית או בחומרה. הפתרון מתחבר לבקרים ולמוני אנרגיה שונים (חשמל, גז, מים, דלקים), וכן למערכות המידע הארגוניות, על מנת לאסוף את כל נתוני הצריכה, והמדדים החיצוניים המשפיעים עליה. המנועים המתקדמים של לייטאפ לניתוח המידע, מנגנון הטמעת אלגוריתמים לחסכון ומנוע ההתראות מסייעים לארגונים ליעל את התפעול ולנהל את צריכת האנרגיה, באמצעות ממשק משתמש מתקדם המאפשר לקבל מידע מדוייק לגבי פרופיל הצריכה, העלויות, פוטנציאל החסכון, בקרת ביצועים וניהול החזר השקעה על פתרונות חומרה לחסכון באנרגיה. ללייטאפ משרדים בהרצליה ובאטלנטה. 
פראט היא חברת ייצור אריזות הקרטון החמישית בגודלה בארה”ב והחברה הפרטית הגדולה בעולם לייצור נייר ממוחזר. פראט נוסדה בארה”ב לפני כ-20 שנה ובנוסף למטה בג’ורגיה הקימה מאז מפעלי ייצור מלמעלה מ-20 מדינות בארה”ב. לפראט 4000 עובדים. מפעלי פראט מממחזרים למעלה מ-3000 טון נייר ביום. פראט מפעילה רשת נרחבת למיחזור נייר שמספקים את חומר הגלם לשלושה מפעלים מהמודרניים והיעילים ביותר הקיימים בארה”ב בקוניירס, ג’ורג’יה, ניו יורק, ולוס אנג’לס. חברת פראט מקדישה מאמציפ רבים לשמירה על הסביבה וקיימות וקיבלה הכרה על מאמצים אלו בין היתר מסגן הנשיא, אל גור, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בליר וארגונים רבים נוספים. 
קרן בירד היא הקרן הדו-לאומית למחקר ולפיתוח תעשייתיים ישראל - ארה”ב. הקרן פועלת לעידוד שיתופי פעולה בין חברות ישראליות ואמריקאיות מתחומי הטכנולוגיה השונים, ומסייעת ללא תמורה באיתור שותפים אסטרטגיים משתי המדינות, לצורך פרויקט פיתוח של מוצר משותף.
קרן בירד תומכת בפרויקטים מבלי לקבל בתמורה זכויות כלשהן בחברות השותפות בפרויקט או בפרויקט עצמו. כספי התמיכה מוחזרים כתמלוגים מן המכירות. הקרן תומכת בסכום של עד 50% מתקציב הפרויקט, החל במו”פ וכלה בשלבי המכירה והשיווק הראשוניים. הקרן משתתפת בסיכון ואינה דורשת את החזר ההשקעה במקרים בהם הפרויקט לא הגיע לשלב המכירות. בקרו באתר האינטרנט:  www.birdf.com  ובדף הפייסבוק: www.facebook.com/BIRDFoundation.
 


פי.סי.חץ