עלות ייצור החשמל ירדה בעשרות אחוזים הודות לגז הטבעי

עלות ייצור החשמל ירדה בעשרות אחוזים הודות לגז הטבעי

"הוצאות הדלקים של חברת החשמל חזרו לנורמה הודות לאספקת הגז הטבעי ממאגר תמר, וכתוצאה מירידה משמעותית במחירי הפחם" - כך נכתב במצגת המשקיעים האחרונה של חברת החשמל שהתפרסמה לאחרונה.

גלובס מוסר כי הוצאת הדלקים מהווה החלק העיקרי מעלות ייצור החשמל, ותעריף החשמל, כפי שהבטיחו משרד האוצר ורשות החשמל, אמור לרדת במספר דו ספרתי.
בשנת 2012 עמדה הוצאת הדלקים של חברת החשמל על 20 מיליארד שקל, ובשנת 2014 עמדה ההוצאה על 6.1 מיליארד שקל - כלומר ירידה של 70%. הוצאת דלקים זו היא הנמוכה ביותר זה 10 שנים. ב-2004 עמדה הוצאת הדלקים על 7 מיליארד שקל.
עוד עולה מהדוח כי תעריף החשמל בישראל ממוצע ביחס למדינות ה-OECD. מתוך 30 מדינות שנבחנו, עולה כי תעריף החשמל הממוצע בישראל לצרכנים ביתיים עומד על 11.5 סנטים אירו לקילו-ואט שעה (קוט"ש). לבולגריה תעריף החשמל הנמוך ביותר העומד על 7.4 סנט לקוט"ש, ולקפריסין המייצרת את כל החשמל שלה באמצעות דלקים יקרים, תעריף החשמל היקר ביותר, של 20.3 סנט לקוט"ש.
ברקע הדברים, לא מכבר שלחה רשות החשמל מכתב לראש הממשלה ושר התשתיות הלאומיות בבקשה להתערב בחוזי הגז שעליהם חתמו שותפויות תמר, בטענה כי הסכמים אלו צפויים להשפיע על תעריף החשמל בישראל בעשורים הבאים. עוד צירפה הרשות במכתבה את חוות הדעת של בכיר במשק החשמל האיטלקי סרג'יו אסקארי, שטען כי מחירי הגז בישראל נמצאים בעלייה מתמדת, ללא קשר למציאות הכלכלית במשק הגז הטבעי, וכי הם מגולגלים על הצרכנים.


פי.סי.חץ