החלה הקמת השדה הסולארי על גגות הכנסת

החלה הקמת השדה הסולארי על גגות הכנסת

לאחרונה החל השלב הביצועי של הקמת שדה סולארי על גגות הכנסת, כאשר מנופים החלו להניף אל הגגות את היסודות עליהם יוצבו הפנלים הסולריים שייצרו עבור המשכן אנרגיה מתחדשת – חשמל מאור השמש.

השדה הסולארי לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטוולטאית שישתרע על שטח של כ-4650 מ”ר, יפעל בשיטת “מונה נטו” - קיזוז מחיר ייצור האנרגיה המתחדשת מעלות הצריכה.  יחד עם פרויקטים אחרים לייעול אנרגטי, הוא צפוי לחסוך כשליש מצריכת האנרגיה של הכנסת, בחשמל ובגז. הספק המערכת יהיה 450 קילוואט . הפרויקט שצפוי להסתיים ביוני 2015, הינו פרויקט ‘תכנון-ביצוע’ הממומן על ידי הכנסת ומבוצע על ידי חברת סולאר גרין שנבחרה באמצעות מכרז. 
השדה הסולארי הינו הפרויקט המרכזי בלק א’ של תכנית “כנסת ירוקה” שהושק בינואר 2014 ביוזמת יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין ובהובלת מנכ”ל הכנסת רונן פלוט. כלל הפרויקטים, בהשקעה של כ-7 מיליון ש’’ח, ייצרו חיסכון שנתי של כ- 2 מיליון ש’’ח. החזר ההשקעה הממוצע של כל הפרויקטים הוא כ-5 שנים. 
הנהלת הכנסת מחשיבה מאד גם את המשמעות החינוכית שיש לשדה הסולרי לעידוד ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, ומסיבה זו תוקם מערכת חווי שתציג למבקרים בכנסת את נתוני פעולת המערכת בכל עת, ובהם:  ההספק הרגעי הכולל וההספק הרגעי של כל ממיר בקילוואט; סך האנרגיה החשמלית שיוצרה במערכת בקילוואט/שעה בחתכים שונים;  הקרינה הסולארית הרגעית בוואט למ”ר;  כמות גזי הפחמן הדו-חמצני שנחסכו בק”ג;  טמפרטורת המודולים והסביבה; מהירות הרוח ועוד. תצוגת כמות הפחמן הדו-חמצני הוא מדד חשוב להערכת מדרך הפחמן וטביעת הרגל האקולוגית של הכנסת שכן גז זה הוא אחד התורמים העיקריים לאפקט החממה ולשינויי האקלים.
יו”ר הכנסת, ח”כ יולי יואל אדלשטיין: “אני מקווה שבעקבות הכנסת, שהראתה כי המערכת היא כלכלית, יבואו עוד גופים ציבוריים רבים שינצלו את אנרגיית השמש המתחדשת לייצור אנרגיה. בנוסף, המערכת הסולארית שתפעל על גג הכנסת תהיה הגדולה ביותר בפרלמנטים בעולם. כי מציון תצא תורת האנרגיה הירוקה והמתחדשת. אני מאמין כי אם נהיה בחזית המאמץ לייזום וביצוע של פתרונות אנרגיה ירוקה, נוכל לשוב ולהיות ‘אור לגויים’ פשוטו כמשמעו”.


פי.סי.חץ