חווה סולארית בהספק 4 מגה-וואט תוקם בנתיב הגדוד

חווה סולארית בהספק 4 מגה-וואט תוקם בנתיב הגדוד

חברת “ירוק זה אנחנו” בשיתוף אנרפוינט ישראל, תתקין חווה סולארית בהספק 4 מגה-וואט בשווי כספי כולל של 25 מיליון שקל ביישוב נתיב הגדוד בבקעת הירדן.

מדובר בחווה הסולארית הראשונה המוקמת בשטחי יהודה ושומרון, לצד חווה נוספת שתוקם בקיבוץ קליה.
החווה הסולארית תותקן על שטח של 50 דונם ותורכב מ-13 אלף פאנלים סולארים, שיסופקו על ידי חברת אנרפוינט ישראל.
הרישיון המותנה להקמת החווה הסולארית בנתיב הגדוד ניתן כבר לפני מספר שנים על ידי רשות החשמל, אולם עד היום, לא הותקנו ביהודה ושומרון חוות סולאריות בינוניות וגדולות, אלא רק מערכות סולאריות קטנות בהספק של עד 50 קילו-וואט.
הבנקים בישראל נמנעו ממימון לחוות סולאריות מחשש לגורל ההלוואה במציאות מדינית לא ברורה ביו”ש. דרישתם לקבלת רשת בטחון פיננסית ממשלתית נענתה בסירוב על ידי שר האוצר הקודם, יאיר לפיד. נושא זה נפתר לפני מספר חודשים, כאשר הממשלה החליטה לבסוף, לפרוס רשת ביטחון פיננסית לחוות סולאריות ביהודה ושומרון.
החשמל שיופק באמצעות החווה החדשה יירכש על ידי חברת החשמל תמורת תעריף של 53 אגורות לקוט”ש. תעריף זה נקבע בשנה האחרונה, לאחר שבית המשפט העליון דחה עתירה משפטית מטעם תושבי יו”ש, שבקשו לקבל תעריף גבוה, שיפצה על העיכוב בהתקנות סולאריות בשטחי יהודה ושומרון. בעתירה נטען כי הרשויות לא אישרו בעבר התקנת מערכות סולאריות בינוניות (מערכות בהספק 50 קילו-וואט עד 5 מגה-וואט) באזור יהודה ושומרון, ובשל כך תושבי יו”ש לא יכלו להירשם להסדרות הקודמות, שכללו את התעריפים הגבוהים הקודמים שקבעה רשות החשמל למערכות סולאריות בינוניות. 
“החווה הסולארית החדשה בנתיב הגדוד תגדיל את מערך הייצור של אנרגיה סולארית במדינת ישראל. אנרגית השמש היא משאב בלתי נגמר, נקי וזול יותר מכל משאב אחר ואני קורא לממשלה החדשה להרחיב את השימוש באנרגיה חלופית למען טובת כל תושבי מדינת ישראל”, אמר דני דנן, מנכ”ל אנרפוינט ישראל.
 
 
 


פי.סי.חץ