נחנך הפרויקט הסולארי הגדול בישראל בהשקעה של חצי מיליארד שקל

נחנך הפרויקט הסולארי הגדול בישראל בהשקעה של חצי מיליארד שקל

פרויקט חלוציות, המיזם הפוטו-וולטאי הגדול ביותר שהוקם בישראל, בהיקף של 55 מגה-וואט נחנך במעמד שר האנרגיה, התשתיות והמים, ד”ר יובל שטייניץ.

פרויקט חלוציות, המיזם הפוטו-וולטאי הגדול ביותר שהוקם בישראל, בהיקף של 55 מגה-וואט נחנך במעמד שר האנרגיה, התשתיות והמים, ד”ר יובל שטייניץ.
פרויקט ‘חלוציות’ הוכרז כפרויקט תשתית בעל חשיבות לאומית ויספק חשמל נקי ל- 18 אלף משקי בית בישראל. הפרויקט ממוקם במועצה האזורית אשכול, בסמיכות למושב אוהד, והוקם על ידי חברת ‘אנלייט אנרגיה מתחדשת’ בשיתוף עם קרן נוי ועם ארבעה יישובי מועצת אשכול: אוהד, דקל נווה ובני נצרים. 
תחנת הכוח מתפרשת על פני 800 דונם וכוללת 180 אלף קולטים סולארים בהשקעה כוללת של כ- 500 מיליון שקל. הפרויקט צפוי לשדרג את רשת החשמל המקשרת לאזור ולהרחיב את מגוון מקורות האנרגיה העומדים לרשותו, באופן ידידותי לסביבה. 
ממשלת ישראל קבעה כי ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בישראל יעמוד על שיעור של 13% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2025 ובשיעור של 17% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2030. כך, אם תיושם התוכנית שבהחלטה במלואה, מתוך 78 טרה-וואט חשמל אשר ייצרכו בשנת 2030 במשק, 17% ייוצרו ממקורות של אנרגיה מתחדשת. משמעות ההחלטה שהתקבלה בממשלה היא הגדלה של פי עשרה ויותר בהיקף ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת בישראל עד 2030. 
גלעד יעבץ מנכ”ל אנלייט אנרגיה מתחדשת: “פרויקט חלוציות נמנה עם אותם מיזמים עסקיים שכולם יוצאים מורווחים ממנו- המדינה מגדילה את אמצעיה האנרגטיים, הציבור יקבל חשמל נקי יותר וזול יותר, הקהילה שבשטחה מוקם הפרויקט הופכת לשותפה בפירותיו הרבים כמו תעסוקה והון, וכמובן היזמים נהנים מפיתוחה של תעשייה חדשה. זו נוסחה מנצחת שככל שנשכפל אותה יותר פעמים נקדם את מדינת ישראל ליעדים אליהם שואף העולם. אנלייט גאה לקחת חלק במהפכה זו, אבל לצערנו היא נעה לאט מדי ויש כאלה הקוראים להאט אותה עוד יותר. אני קורא לכל מקבלי ההחלטות בנושא להאיץ את המהפכה, להציב יעדים גבוהים כמו במדינות מפותחות אחרות, להקל את הרגולציה ולאפשר לנוסחה המנצחת הזו לשכפל את עצמה. אל תסתכלו על הטווח הקצר”.
 
 
בתמונה מימין לשמאל: מאיר יפרח, ס’ ראש המועצה האזורית אשכול; גיל-עד בושביץ ופיני כהן, ממנהלי קרן נוי השותפה בפרויקט; גלעד יעבץ, מנכ”ל אנלייט; ד”ר יובל שטייניץ, שר האנרגיה, התשתיות והמים; שאול מרידור, מנכ”ל משרד האנרגיה ויפתח רון-טל, יו”ר חברת החשמל. צילום אלי דסה
 


פי.סי.חץ