פרנס:

פרנס:

יזמי טורבינות רוח עוברים שבעה מדורי גיהינום

עדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, דנה בעידוד הקמת טורבינות רוח קטנות ובינוניות לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, והסרת חסמים הקיימים בתוכנית המתאר הארצית. 
במהלך הדיון עלו טענות קשות מצד היזמים כלפי מנהל התכנון שאישר תוכנית מתאר ארצית (תמ”א) שלא ניתן ליישמה, כלפי רשות החשמל שהפחיתה את התעריפים ובכך הפכה את ייצור האנרגיה מטורבינות רוח קטנות ללא כדאי כלכלית וכלפי משרד המשפטים שהטיל הגבלות על גובה הטורבינות.
היזמים בענף שהשתתפו בדיון תיארו מציאות קשה שבה החסמים לא מאפשרים להקים טורבינות. מנכ”ל חברת רנסו, מקסים ראקוב, סיפר כי החברה שלו קרסה אחרי שרשות החשמל החליטה להוריד את התעריפים. “היו לנו 180 הזמנות לטורבינות קטנות, אבל עם הורדת התעריף הכל הלך”, אמר. הוא הוסיף כי ההסדרה של התעריפים החלה ב-2009 ונועדה ל-6-7 שנים, אבל התמ”א אושרה רק לאחרונה כך שכאשר התעריף הכלכלי היה בתוקף לא ניתן היה להקים טורבינות, ולאחר שאושרה התמ”א לא ניתן להקים טורבינות בגלל המגבלות שנקבעו בה. היו”ר כבל אמר בתגובה כי “זה נראה כאילו מחלם שולחים אלינו גיחות והשורה התחתונה היא עגומה”.
מנכ”ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, איתן פרנס, אמר שיזמים שיצאו לדרך ב-2009, כי המדינה שלחה אותם, מוצאים את עצמם היום מחוסרי עבודה ובפשיטת רגל. “מנהל התכנון, בסיוע משרד המשפטים, חסמו כל אפשרות להקים טורבינות מבלי לעבור שבעה מדורי גיהינום ועשו הכל כדי לחסום את המהלך. הלוואי שהיו מטילים מגבלות דומות על תחנות כוח פחמיות”. לטענתו גובה הטורבינות, 18 מטר לקטנות ו-40 לבינוניות, נקבע באופן שרירותי תוך המצאת מספרים שלא קשורים לתעשיה ולעולם. הוא הוסיף כי רשות החשמל ניסתה לחסל את הענף והגישה ניירות לפיהם הדבר יחסוך מיליארדים למשק, וכך שכנעה את שר האנרגיה להפחית את המכסה מ-30 מגה וואט ל-10 מגה וואט. “די להתעללות, תאפשרו ליזמים לחזור הביתה בשלום”, אמר.
נציגת משרד התשתיות, האנרגיה והמים, דורית הופנר, אמרה כי המשרד מתכוון לעמוד בהחלטה לעבור לייצר 17% מהצריכה באמצעות אנרגיה מתחדשת עד 2030, עם הגז או בלעדיו. “המשרד מלווה וילווה את היזמים במוסדות התכנון המחוזיים והמקומיים ומסייע לכל מי שמגיע לשלב כלשהו”, אמרה.
 


פי.סי.חץ