ועדת הכלכלה דנה בהצעת החוק לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת

ועדת הכלכלה דנה בהצעת החוק לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת

ועדת הכלכלה של הכנסת החלה להכין לקריאה ראשונה את הצעת החוק לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, של ח”כ איתן ברושי וחברי כנסת רבים נוספים.

“העולם מתחיל להעביר הילוך ולעבור להפקת חשמל מאנרגיה מתחדשת ואין סיבה שזה לא יקרה גם אצלנו”, אמר יו”ר הוועדה , ח”כ איתן כבל.                                                                                      
ח”כ ברושי הציג את ההצעה ואמר כי הגיע להבנות עם הממשלה, לפיה החוק לא יגדיר את היעדים. היעדים יקבעו בהחלטת הממשלה, והחוק יחייב אותה לעמוד בכך ומשרד האנרגיה יצרך לפעול להשגתם. 
“החוק נולד לא כי היעדים שקבעה הממשלה לא היו פשוטים, אלא כי הביצוע היה כושל”, אמר. הוא אף קרא להסיר חסמים שמונעים את התפתחות הענף.          מנהל תחום אנרגיות מתחדשות במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל זהר, אמר כי כיום ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת עומד על 2.6%. 
הוא הוסיף כי היעדים הם להגיע בשנת 2020 ל-10% מהחשמל שמיוצר מאנרגיה מתחדשת, 13% בשנת 2025 ו-17% בשנת 2030. עוד הוא ציין כי השלב הראשון הוא להגיע ליעד בשנת 2020, באמצעות מכסות ומכרזים לייצור 3,000 מגה-וואט, שמתוכם מחוברים כיום 800 מגה-וואט בלבד שהם כ-27% מהמכסה. ח”כ מנואל טרכטנברג אמר כי לאור הירידה בעלות יצור החשמל מאנרגיה מתחדשת הכדאיות הכלכלית עולה. 
מנכ”ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, אמר כי היעד של המשרד הוא לראות ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות כחלק מרכזי בתמהיל הדלקים של ישראל. “אנחנו מפגרים מאוד ביחס לעולם, ויש לנו פחות משאבים כמו מים ורוח, אך בורכנו בשמש ועוד לא התחלנו למצות את הפוטנציאל שלה”, אמר. הוא הוסיף כי הצעת החוק מבורכת מאחר שהיא שמה את הנושא על סדר היום, אך יש עדיין חסמים רבים שצריך להסיר.                                                                                                     
מנכ”ל איגוד החברות לאנרגיה ירוקה, איתן פרנס, ציין כי הוא מאמין שמשרד האנרגיה בא לבצע, אך גם הוא ציין כי חייבים לטפל בחסמים ברשות מקרקעי ישראל וברשות החשמל שלא יכולה להוציא שימוע למכרזים ללא יו”ר. מנכ”ל קבוצת אנריג’קס, אסי לווינגר, אמר כי 44% מתחנות הכוח שהוקמו באירופה בשנה שעברה היו תחנות כוח לייצור חשמל מאנרגיית רוח, ו-68% מהתחנות שהוקמו היו תחנות לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. “ב-2015 הושקעו באירופה 328 מיליארד דולר בייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, פי 3.5 מתקציב מדינת ישראל. בעולם זו הדרך המקובלת היום לייצר חשמל, בעוד שאנחנו נתקלים בכל חסם אפשרי”, אמר.


פי.סי.חץ