משולש אנרגטי לשיתוף פעולה אזורי

משולש אנרגטי לשיתוף פעולה אזורי

מנכ”ל משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, שאול מרידור ומנכ”לי משרדי האנרגיה של קפריסין ויוון דנו בשיתוף פעולה בתחומי האנרגיות המתחדשות וההתייעלות האנרגטית

 
 
 
מנכ”ל משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, שאול מרידור נפגש לאחרונה עם עמיתיו מיוון ומקפריסין, בהמשך לפסגה המשולשת שהתקיימה בניקוסיה בינואר האחרון, ודן עמם בנושא שיתופי פעולה אפשריים בין ישראל לשכנותיה מעבר לים. בפגישה נידונו סוגיות מהותיות העומדות בפני המדינות בתחום האנרגיה, ובהם: גז טבעי, אנרגיות מתחדשות, חשמל ומים. בראש המשלחת הקפריסאית עמד ד”ר סטליוס חימנוס, מזכיר האנרגיה, המסחר, התעשייה והתיירות של קפריסין. מקבילו, מיכאיל ורויופאולוס, מנכ”ל משרד האנרגיה של יוון, עמד בראש המשלחת היוונית. עוד נכחו בפגישה נציגים דיפלומטיים ומקצועיים משלוש המדינות.
בפגישה קיבלו המשתתפים סקירה על משק האנרגיה הישראלי ועמדו על האפשרויות לשיתופי פעולה והחלפת ידע בתחומים אנרגיות מתחדשות, התייעלות אנרגטית, טכנולוגיות מים והתפלה. בנוסף, הצדדים דנו בנושאים מהותיים כגון: פוטנציאל הגז הטבעי במזרח התיכון ואפשרויות הייצוא מהמאגרים בישראל, צינור הגז ליוון, אנרגיה מתחדשת, תחליפי דלק, שילוב גז טבעי בתחבורה והנחת כבל החשמל בין ישראל לאירופה.
כבל החשמל התת ימי, שיחבר בין ישראל לאירופה הינו צעד נוסף וחשוב בחיזוק הקשר בין ישראל ואירופה, והוא צפוי לתת גיבוי למערכת החשמל ואף להגביר משמעותית את הביטחון האנרגטי של ישראל. כמו כן, הכבל יאפשר בעתיד גם מכירה וקנייה של חשמל בין המדינות.     מנכ”ל משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, שאול מרידור: “שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות מהווה מהלך אסטרטגי במשקי האנרגיה, שישפיע הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. מיקומה הגיאוגרפי של ישראל מחייב אותה לשמר ולחזק את הקשר עם שכנותיה מעבר לים, על מנת ליצור פלטפורמה חדשה של מקצועיות וניסיון משותפים. 
המפגש הזה מהווה צעד נוסף בדרך ליצירת החזון המשותף, וישרטט מפה חדשה למשק האנרגטי של המזרח התיכון”.
 
*בתמונה - התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, שאול מרידור וד"ר סטליוס חימנוס, מזכיר האנרגיה, המסחר, התעשייה והתיירות של קפריסין.  צילום: שלומי אמסלם


פי.סי.חץ