יו”ר חברת החשמל:

יו”ר חברת החשמל:

המצב שלנו כמו הטיטניק המצב שלנו כמו הטיטניק

 


ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, התכנסה לישיבת מעקב אחר מצב משק החשמל בישראל, במסגרת המעקב הרצוף שמוביל היו”ר כבל אחר ההתקדמות בגיבוש הרפורמה במשק החשמל ובחברת החשמל.
כבל הזכיר כי החוב של החברה עומד על 70 מיליארד שקל ואמר: “מי שלא ייתן כתף להצלתה של חברת החשמל והוצאתה של הרפורמה לדרך לאלתר הוא שותף לפשע. 70  מיליארד שקל זה מספר שגם בממשלה לא יודעים איך להתמודד איתו ולמשמעות הכלכלית שעלולה לנבוע מקריסת חברת החשמל יהיה אפקט מטורף – גלי ההדף של הקריסה ישפיעו על כל תחומי חיינו”.
יו”ר רשות החשמל, ד”ר אסף אילת, שהופיע לראשונה בפני הוועדה אמר כי הוא נכנס לתפקיד לפני כחודש ומזדהה עם דברי היו”ר כבל. לדבריו, לרשות החשמל יש שלושה תפקידים – קביעת מדיניות על, הסדרת כללי המשחק והתעריפים כדי ליצור משק תחרותי שמשרת את צרכני החשמל והבעלות על חברת החשמל. הוא הסביר כי הרשות רוצה את חברת החשמל חסונה ויעילה, אך מצד שני רוצה שהציבור ישלם את המחיר הראוי על השירות שהוא מקבל.
 הוא ציין כי בשנים האחרונות גדל חלקם של היצרנים הפרטיים מ-8% מכושר הייצור של המשק ב-2012 ל-30% כיום, אך המטרה היא ליצור איזון ולדאוג לחברת החשמל באמצעות תעריף הרשת. הוא הוסיף כי היעדים המרכזיים שהציב הם גיבוש תוכנית אב למשק החשמל, עדכון בסיס התעריפים כך שישקפו את העלות בצורה הוגנת וראויה, קידום אנרגיות מתחדשות, קביעת כללי סחר והגברת אחידות רגולטורים והגברת אמון במשק החשמל.
יו”ר חברת החשמל, יפתח רון טל, אמר כי הנושא מזמן אינו רק עניין של רווחת תושבי מדינת ישראל או ביטחון אנרגטי, זה עניין של ביטחון לאומי ברמה של דיון משותף עם ועדת החוץ והביטחון. הוא הוסיף כי כבר כיום אין מספיק גז וכל תקלה בצינור מתחת למים לוקחת 3-5 חודשים לתקן. “אם תהיה תקלה בצינור מתמר יהיו הפסקות חשמל”, אמר.
הוא הוסיף: “אני משווה את המצב שלנו לטיטניק, הניהול השמרני מאפשר חשמל באיכות טובה אבל אסור להסתיר את הבעיה ואת זה שאנחנו בעיצומו של משבר. לחברת החשמל אין את הכלים להתמודד עם ירידה של 6-8 אחוז בשנה בהכנסות ואנחנו לא רוצים להגיע למצב שחברת החשמל לא תתפקד. אם החברה תתמוטט הבעיה היא הביטחון הלאומי של מדינת ישראל”.


פי.סי.חץ