המדינה תעניק רשת ביטחון ליצרני חשמל פרטיים

המדינה תעניק רשת ביטחון ליצרני חשמל פרטיים

בהמשך לתיקוני החקיקה שאושרו במסגרת חוק ההתייעלות הכלכלית, שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, אישרו מתווה שאמור לפתור את החסם להקמת תחנות כח פרטיות כמענה לצרכי הפיתוח של משק החשמל הישראלי.

לפי המתווה, המדינה תגבה תשלומים ליצרני החשמל הפרטיים במקרה בו מנהל המערכת לא יעמוד בהתחייבות להעביר את התשלומים. כמנוע להאצת המשק, ההסדר יינתן רק לחברות שיבצעו סגירה פיננסית במהלך השנתיים וחצי הקרובות. המדינה תגבה תשלומים ליצרני החשמל הפרטיים במקרה בו מנהל המערכת לא יעמוד בהתחייבות להעביר את התשלומים. כמנוע להאצת המשק ההסדר יינתן רק לחברות שיבצעו סגירה פיננסית במהלך השנתיים וחצי הקרובות.

באוצר אומרים כי התחייבות המדינה לפרוע את התשלומים ליצרני החשמל הפרטיים אינה גורעת מחובת חברת החשמל לבצע את כל התשלומים לפי קביעת רשות החשמל, ואין בכך כדי לפטור אותה מכל סעד או תביעה כנגדה, בגין אי העברת התשלומים.
ממשרד האוצר וממשרד התשתיות נמסר כי גיבוי זה של המדינה יסלול את הדרך ליצרני החשמל הפרטיים לקבל מימון בנקאי לצורך הקמת תחנות הכוח הפרטיות, הן בטכנולוגיות הקונבנציונליות והן באנרגיות חלופיות.

בשני משרדי הממשלה מעריכים כי בשלוש השנים הקרובות יוקמו תחנות בהספק של לפחות 2000 מגה-וואט, כמות שתסייע לפתור את בעיות החשמל של המשק הישראלי. בנוסף, מדובר בצעד דרמטי ביכולת להחדיר אנרגיות חלופיות למשק החשמל בהיקף משמעותי, בהתאם ליעדי הממשלה.


פי.סי.חץ