הצד האפל של תאי השמש

הצד האפל של תאי השמש

במקום להשקיע בהתייעלות אנרגטית, ישראל מתמלאת במערכות פוטוולטאיות שמייצרות עוד חשמל והכנסה לבעליהן

עופר קרן, מנהל הפיתוח בנידן

בקיץ הקרוב יצא לכל אחד מתושבי המדינה להכנס למרכז קניות שעל גגו הותקנה מערכת תאי שמש – מתקן פוטו וולטאי. מרכז הקניות ידאג לפרסם בגאווה את המהפך שחל בארגון והפיכתו לירוק וידידותי יותר לסביבה. כתבה זו מוגשת כשירות לבודדים שקראו מאמר או שניים בתורת המשחקים ומבינים שיש משהו אפל בסגידה המוזרה לשמש.

מדינת ישראל החליטה שחברת חשמל תחזיר כסף לחברות או בודדים שייצרו חשמל מתאי שמש. קרוב למאה משווקים מסתובבים בארץ ומטיפים בזכות טוב ליבה ונדיבותה.

חלקנו יחוש תחושה מוזרה מאוד בזמן שיעמוד מתחת לקולטים, בתוך מרכז הקניות או חנות הרהיטים, בצד האפל של השמש. פתאום נזכר בהורים שלנו שאמרו "אין ארוחות חינם". מתחת לקולט השמש תתברר התמונה כולה – אנחנו משלמים למרכז הקניות המודרני עבור החשמל שהוא מייצר מהשמש השייכת לכולם. על מנת לייצר לנו את חווית הקניה המרכז כולו ממוזג בצורה לא אחראית, מואר באור מלאכותי לא חסכוני, מבוסם בכימיקלים מאוד לא ידידותיים לסביבה, על גגו מתנוסס מתקן שלעולם, ללא התרומה שלנו, לא היה מותקן.

למרכז הקניות מותר לעסוק בכל עיסוק חוקי, למרכז גג של אלף מטר ולכן כל עשרות המשווקים עלו אליו לרגל והציעו לו להפוך על חשבוננו להיות ידידותי יותר לסביבה.

במקום לשלם מס על רווחים – רווח שנוצר, ממכירת סחורה לציבור [לנו] במחיר מוגזם, יכול הארגון לרכוש תאי שמש. המדינה לא מתנגדת – על מערכות אלו משלמים מיסים ומע"מ. התקנת המערכות יוצרת מקומות עבודה ואפילו המהלך נראה טוב בועידת קופנהגן האחרונה. גם חברת החשמל לא מתנגדת, כל שקל שישולם עבור החשמל למרכז הקניות יחזור לקופה של חברת החשמל מעליה מתונה במחיר החשמל לכל ציבור הצרכנים.

למרות התאורה הבוהקת במרכז הקניות, מיזוג האוויר והמבצעים העונתיים, ציבור הקונים ירגיש שרימו אותו. כאשר חקלאי בפריפריה מחליט לקחת משכנתה מהבנק על מנת להפוך את גג הלול ל"נכס מניב" כהגדרת המשווקים – זה לגיטימי – מקור פרנסה או פנסיה הגיונית. כאשר פעילות זו מתבצעת במרכז קניות במרכז הארץ יש טעם לפגם. הסגידה לשמש מגיעה על חשבון הקונים במרכז. עוד מס שאנחנו כציבור צריכים לשלם על מנת שהעסק ימשיך לספק לנו שרות. נכון, הארגון עמד בדרישות החוק, שילם את עלות ההתקנה, מיסים למדינה ואת חובו לחברת החשמל אך בפועל כל חיי המתקן נשלם יותר עבור החשמל כדי לממן את ההחזרים העומדים היום על 2 ש"ח לקווט"ש.

הבעיה שמתעוררת כאן מאוד פשוטה – מרכז הקניות החליט לנצל בצורה צינית את כספי הציבור. במקום להשקיע בהתייעלות אנרגטית, פרויקט לא אופנתי, של אוורור המבנה בצורה יעילה, הוספת תאורה חסכונית פתיחת המבנה לאור יום, הוספת אוטומציה, מחשבה ונוהלי עבודה, החליט הארגון להשקיע רק בתאי השמש.

המזל הגדול שלנו כחברה היא הנוער. הנוער חשוף היום ברשתות חברתיות עם בני נוער בחו"ל. הנוער מבין טוב מאוד את הסיבה העיקרית שמרכזי הקניות מתחילים להתקין תאי שמש על הגג. הנוער עוד זוכר שאמרנו לו שאין ארוחות בחינם ולדעתי הנוער גם ידרוש בקרוב ממרכזי הקניות להעביר את כל ההחזרים שלהם מחברת החשמל לנזקקים.

מדובר בכספי ציבור שהגיעו בדרך חוקית לארגון לא יצרני שהחליט לנצל בצורה צינית תקלה לאומית בחינוך. לדעתי האישית רשת בניה ציבורית שהתקינה על גג המבנה תאי שמש חייבת להוסיף בלובי שלט – כל כספי ההחזר מחברת החשמל מיועדים לממן דיור מוגן לנוער שוליים או לקשישים יוצאי אפריקה. שלט מסוג זה יהפוך את הפרויקט לידידותי לסביבה.

מנהיג ראשון שיציב שלט מסוג זה יצליח להוביל את המהלך הדרוש. אחריות סביבתית אמיתית. ללא מדיניות ברורה סביר להניח שתוך חודשים ספורים יתחילו להסביר לנו ספקי הציוד והמדינאים כמה חשוב להגדיל את הפרויקט הרי כולנו מרוויחים מההסדר. בפועל הציבור משלם ליצרנים על כל קווט"ש סולארי שמיוצר מהשמש.

מבחינה לאומית, נדרש מנהיג שמתבונן רחוק יותר, מנהיג שיעביר החלטה שכל שקל מרווחי המיסוי ברכישת מערכות פוטווולטאיות יועבר להתייעלות אנרגטית. משרד התשתיות משקיע 3 מיליון ש"ח בהתייעלות אנרגטית. השקעה זו צריכה להתבצע כל שבוע ולא פעם בשנה. החלפה מסיבית של מזגנים במרכזי הקניות לחדישים ויעילים יותר ייצור חסכון באנרגיה מהותי יותר. בניה אחראית יותר תייצר ירידה מהותית בצריכת האנרגיה. הוספת בידוד והצללה על מבנים קיימים תאפשר שהייה במבנים ללא מערכות מיזוג מהותיות מאוד.
פתיחת המבנים לאור יום תאפשר לנו הציבור חווית קניות הרבה יותר טובה ואחראית מבחינה סביבתית.

ניתן להמשיך לסגוד לשמש במידה והרווח הישיר ממסי הרכישה והמע"מ יועבר ישירות להתייעלות אנרגטית. מנהיגים מוזמנים לפנות ולקבל רשימת פרויקטים לאומיים ירוקים ובעלי אחריות סביבתית. ארגונים שמעוניינים לצמצם את צריכת האנרגיה ללא כניסה לתחומים אפלים כמו תאי השמש מוזמנים לפנות ולקבל תוכניות עבודה מסודרת.


פי.סי.חץ