תמיכה חמה

תמיכה חמה

משרד האנרגיה האמריקאי מעמיד ערבויות להלוואות בהיקף של 1.37 מיליארד דולר לטובת הקמת תחנת כוח תרמו סולארית הגדולה בעולם

משה שלו

חברת BrightSource Energy מקליפורניה, המפתחת תחנות כוח תרמו-סולאריות בקנה מידה תשתיתי, הודיעה לאחרונה כי משרד האנרגיה האמריקאי התחייב, באופן מותנה, לספק ערבויות להלוואות בהיקף של כ-1.37 מיליארד דולר. זאת, כדי לתמוך במימון מערכת הסולארית להפקת חשמל Ivanpah של החברה.

ההתחייבות למתן ערבויות להלוואות הינה אבן דרך משמעותית בפיתוחו של פרויקט Ivanpah, תחנת הכוח התרמו-סולארית המסחרית, בקנה מידה גדול, הראשונה הנבנית במדינת קליפורניה מזה כמעט עשרים שנה. לאחר הקמתה, תהיה תחנת Ivanpah פרויקט האנרגיה הסולארית הגדול בעולם, וכמעט שתכפיל את כמות האנרגיה התרמו-סולארית המופקת בארה"ב כיום.

עתיד נקי וירוק
"כמקום מושבם של כמה מהשדות הסולאריים המובילים בעולם וכמשק הירוק הגדול בארצות הברית, אין זה מפתיע שפרויקט האנרגיה הסולארית הגדול בעולם ייבחר במדינת קליפורניה" מסר המושל ארנולד שוורצנגר. "המדיניות הסביבתית השאפתנית שלנו מקדמת את התפתחותה של אנרגיה נקייה ואמינה בקהילות ומגדילה את כמות מקומות העבודה הירוקים ברחבי המדינה. כמו כן, פרויקטים כדוגמת הפרויקט הנוכחי הם שייעזרו לנו לעמוד במטרות ארוכות הטווח שקבענו בתחום האנרגיה ושינוי האקלים, תוך יצירת מקומות עבודה והתקדמות אל עבר עתיד נקי וירוק יותר".

"התחייבות משרד האנרגיה האמריקאי למתן ערבות להלוואות מהווה חיזוק אדיר לטכנולוגיה שלנו, ליכולת הביצוע של הצוות ב-BrightSource ולתפקידו של פרויקט Ivanpah במתן מענה לצורכי האנרגיה המתחדשת בארצות הברית" ציין ג'ון וולרד, מנכ"ל חברת BrightSource Energy.

הערבות להלוואות מתאפשרת במסגרת תוכנית מתן הערבויות להלוואות של משרד האנרגיה האמריקאי. התוכנית הושקה בשנת 2005 במסגרת חוק מדיניות האנרגיה של ארצות הברית ונועדה לתמוך בטכנולוגיות בעלות יכולת מסחרית מוכחת, בנוסף לטכנולוגיות חדשניות בתחום האנרגיה המתחדשת. על פי סעיף 1703 לתוכנית, מעניק משרד האנרגיה האמריקאי התחייבות מותנית למתן ערבויות להלוואות הניתנות על ידי בנק המימון הפדראלי של משרד האוצר האמריקאי. הענקתן הסופית של הערבויות להלוואות כפופה למילויים של מספר תנאים המפורטים בהתחייבות המותנית.

אנרגיה ל-140 אלף בתים
פרויקט Ivanpah: אנרגיה נקייה, תעסוקה מאורגנת, תכנון עם אחריות סביבתית.

הפרויקט, הממוקם בדרום-מזרח קליפורניה, הוא מתקן להפקת אנרגיה סולארית בהספק של כ-400 מגה-וואט, המורכב משלוש תחנות תרמו-סולאריות נפרדות. לאחר הקמתו, יפיק הפרויקט אנרגיה סולארית ידידותית לסביבה אשר תספיק ל-140 אלף בתים וכמעט ותכפיל את כמות האנרגיה התרמו-סולארית המופקת בארצות הברית כיום.

החשמל המופק משלוש תחנות סולאריות אלה יימכר במסגרת חוזים נפרדים מול החברות Pacific Gas and Electric (PG&E) ו-Southern California Edison (SCE).

"בסביבה הכלכלית המאתגרת של ימינו, ההתחייבות המותנית למתן ערבויות להלוואות שנתן משרד האנרגיה האמריקאי עבור פרויקט Ivanpah מספקת תמיכה חיונית להקמת הפרויקט התרמו-סולארי בקנה מידה תשתיתי הראשון בקליפורניה מזה כמעט עשרים שנה" ציין פיטר א. דרבי, יו"ר, מנכ"ל ונשיא PG&E. "אנו נרגשים לקחת חלק בפרויקט היסטורי זה, אשר יגביר את הספקת האנרגיה הנקייה ללקוחותינו ויעזור בקידום המטרות שקבעה מדינת קליפורניה בתחום האנרגיה המתחדשת וההתפתחות הכלכלית".

אנרגיה נקייה במחירים תחרותיים
"ההתחייבות המותנית למתן ערבויות להלוואות שנתן משרד האנרגיה האמריקאי לפרויקט Ivanpah מדגיש את תפקידן החשוב של תשתיות אנרגיה סולארית במימוש מטרותיה של קליפורניה בתחום האנרגיה הנקייה והכלכלה," אמר פדרו פיזארו, סגן מנהל חטיבת פעילות החשמל בחברת Southern California Edison. "ההתמודדות עם שינוי האקלים ופיתוח הכלכלה מצריכים את הבאתן לשוק של טכנולוגיות חדשניות המסוגלות לספק באופן אמין אנרגיה נקייה במחירים תחרותיים ובקנה מידה גדול".

החברות BrightSource ו-Bechtel, קבלן ההנדסה והבניין בפרויקט Ivanpah, מעריכים כי בשיא הבנייה, תצריך הקמת הפרויקט כארבעה מיליון שעות עבודה ותיצור כ-1,000 מקומות עבודה מאורגני-וועד. בדצמבר 2009 חתמה חברת Bechtel על הסכם עבודה לפרויקט מול מועצת מקצועות הבנייה של מדינת קליפורניה (ה-SBCTC) ומועצת מקצועות הבנייה של המחוזות סאן ברנרדינו וריברסייד. החוזה מבטיח כי כוח העבודה המקומי במדינת קליפורניה ייהנה מהפרויקט. עוד יספק הפרויקט כ-400 מיליון דולר בהכנסות ממסים מקומיים ומסי מדינה וייצר משכורות בהיקף של כ-650 מיליון דולר, במהלך 30 השנה הראשונות לפרויקט.

פרויקט Ivanpah יפחית את פליטת גז הפחמן הדו-חמצני (CO2) בלמעלה מ-400,000 טון מדי שנה, כמות השווה להורדת יותר מ-70 אלף מכוניות מהכביש.

כדי לשמור על מי המדבר יקרי-הערך, ישתמש פרויקט Ivanpah במערכת קירור באוויר, אשר תמיר את אדי הקיטור חזרה למים נוזלים במערכת סגורה. על ידי שימוש בקירור יבש, ישתמש הפרויקט בכ-123 אלף מטרים מעוקבים של מים בשנה בלבד; פחות מעשירית מכמות המים בה משתמש מסלול הגולף הסמוך ופי 25 פחות מים מטכנולוגיות מתחרות להפקת אנרגיה תרמו-סולארית המשתמשות בקירור רטוב.

בנוסף לשימוש בטכנולוגיה בעלת פגיעה מזערית בסביבה, לאחרונה הגישה החברה תוכנית חלופית לפרויקט Ivanpah, אשר תפחית עוד יותר את השפעתו הסביבתית של הפרויקט ותצמצם משמעותית כל פגיעה אפשרית בסביבה. ההצעה החלופית ומתן הערבויות להלוואות מצד משרד האנרגיה האמריקאי מהווים צעדים משמעותיים לקראת הקמתו של הפרויקט.

הקמת פרויקט Ivanpah צפויה להתחיל במחצית השנייה של 2010, לאחר קבלת היתרים ממועצת האנרגיה של קליפורניה וממנהל הקרקעות של משרד הפנים האמריקאי. כמו כן, זכה הפרויקט למעמד של פרויקט מועדף במשרד הפנים האמריקאי בכל הקשור לקבלת תמריצים פדראליים במדינת קליפורניה על פי חוק ההבראה וההשקעה האמריקאי, 2009 (ה-ARRA).


פי.סי.חץ