תנועת המושבים חתמה על הסכם להקמת מערכות סולאריות

תנועת המושבים חתמה על הסכם להקמת מערכות סולאריות

בשנה הראשונה יוקמו מעל 200 תחנות ליצור אנרגיה סולארית שכל אחת מהן תספק עד 50 קילו ואט בשעה

תנועת המושבים וחברת מילניום אלקטריק חתמו על הסכם להקמת מיזם סולארי "מילניום מושבים" להפקת אנרגיה ירוקה. במסגרת המיזם יוקמו מערכות ליצור חשמל באנרגית השמש במושבים. בשנת הפעילות הראשונה יוקמו מערכות שיספקו 10 מגה ואט חשמל בהיקף של 50 מיליון דולר ובשנים הבאות יתרחב הפרויקט.
הפרויקט רחב ההיקף מתבצע במסגרת כניסתה לתוקף של התקנה המאפשרת ייצור חשמל סולארי ומכירתו לחברת החשמל. לתחום הסולארי בישראל פוטנציאל עצום כיוון שבקו הרוחב בו אנו נמצאים כמות קרינת השמש מגיעה לכ-2000 קילו-וואט שעה למ"ר. כיום ישנם בישראל יותר ממיליון קולטי שמש ביתיים לחימום מים, המייצרים כמות אנרגיה השווה לכ2%-3%- מהצריכה הלאומית, אולם עדיין הפוטנציאל הבלתי מנוצל עצום.
מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, מסר שיתרונם היחסי של המושבים בתחום הסולארי הם המבנים החקלאיים הגדולים הקיימים כיום במושבים, אשר ביכולתם להוות מצע הולם למיזם זה. הפרויקט יתרום הן למשק הלאומי על ידי הפחתת הזיהום והתלות במקורות אנרגיה חיצוניים והן לחברי המושבים שיהנו ממקור הכנסה נוסף.

עמי אלעזרי, מנכ"ל מילניום אלקטריק, מסר כי השאיפה היא שעל גג של כל רפת, לול או מבנה חקלאי אחר תותקן מערכת סולרית אשר תספק את כל תצרוכת האנרגיה הדרושה על מנת לתחזקן ולתפעלן ואת העודפים ימכור החקלאי לחברת החשמל ויהנה ממקור הכנסה ירוק.
על פי התוכנית יוקמו בשנה הראשונה מעל 200 תחנות ליצור אנרגיה סולארית במושבים שכל אחת מהן תספק עד 50 קילו ואט בשעה (לשם השוואה צריכת החשמל בבית ממוצע עומדת על 3.5 קילו ואט לשעה). חבר המושב ישקיע כ-15% מעלות ההתקנה ויהנה מרווחים מובטחים למשך 20 שנה וכן מאספקת מים חמים לצריכתו הביתית והחקלאית. בתום תקופה זו היא תעבור התחנה לבעלותו המלאה.


פי.סי.חץ