המתקן לקליטת גז טבעי ימוקם על מצוף גז בלב ים

המתקן לקליטת גז טבעי ימוקם על מצוף גז בלב ים

המתקן ימוקם כ-10 ק"מ מערבית לחוף חדרה

ניצחון חשוב למתנגדים לתוכנית משרד התשתיות להקמת מתקן קבע לקליטת גז נוזלי טבעי (גט''ן) במרחק של כ-2.8 ק''מ בלבד מחופי חדרה.
עם פרסום הכוונה להקים את מתקן הגט''ן בסמוך לחדרה הוקם מטה מאבק נגד הקמת, בו היו שותפים ראשי הרשויות הסמוכות, רכזי מטות מאבק יישוביים, יועצים משפטיים ומומחים בתחום הגז. עיריית חדרה אף הגישה עתירה לבג''צ נגד המועצה הארצית לתכנון ובנייה שהמליצה על חדרה כמיקום מועדף.
כאמור, הפעילות נשאה פרי, וראש העיר חיים אביטן, קיבל לאחרונה מכתב משר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו בו הוא מבשר כי ''בהמשך לפגישתנו ולפנייתך בכתב אליי אני מבקש לבשר לך כי הנחיתי את רשות הגז להקפיא, בשלב זה, את התכנון הסטאטוטורי להקמת מתקן קבוע לקליטת גט''ן (גז טבעי נוזלי) ולקדם ביתר שאת הקמת מצוף ימי לקליטת הגט''ן המיובא מחו''ל באונייה מיוחדת לכך. המתקן ימוקם כ-10 ק''מ מערבית לחוף חדרה''.
השר ציין במכתבו לראש העירייה כי הורה לחברת החשמל לפעול לביצוע הסבה של ארבע מתוך שש הטורבינות הפועלות בתחנת הכוח אורות רבין באמצעות פחם, לטורבינות המופעלות בגז בגיבוי פחם (בכדי לשמר את יכולת הייצור בפחם בשעת מחסור או תקלה). לדברי השר, ''הסבת היחידות תביא לכך שבתוך כשלוש שנים כל תושבי ישראל ייהנו מחשמל נקי וזול יותר, ותושבי חדרה, קיסריה והמועצות האזוריות שבסביבה ייהנו מאוויר נקי ומאיכות חיים טובה יותר''.


פי.סי.חץ