ירוק זה הכי

ירוק זה הכי

מתקנים סולאריים, טורבינות רוח ומזגנים באנרגיה גיאו-תרמית הם רק מהמדיניות הירוקה החדשה של צה"ל

ירוק זה לא רק צבע המדים בצה"ל. בעשרה מבסיסי פיקוד הדרום יותקנו בקרוב מערכות פוטו-וולטאיות לייצור חשמל ללא זיהום מכל סוג שהוא מאנרגיית השמש. בין המחנות שיצטרפו למיזם ניתן למצוא את בית הספר לקצינים בה"ד 1, בסיס חיל הים באילת, מחנות צור ושומריה ובסיסים של חיל האוויר ברחבי הנגב.
"המטרה שלנו היא לייצר אנרגיה מהשמש ולבצע בצה"ל פעילות ידידותית לסביבה, שתשמש דוגמה גם לאזרחים ותייצר מקומות עבודה באזור עבור מתחזקים למערכות אלה", הסביר ראש מדור שימור האנרגיה במרכז הבינוי, רס"ן לודביק ורגה. את המערכות הסולריות תתקין חברה אזרחית בשם EnLight והיא תדאג לתחזוקתן במשך 20 השנים הקרובות. החברה תהנה מהרווחים מייצור החשמל שיחולקו בין צה"ל ובינה. 
במרכז הבינוי של חיל הלוגיסטיקה מעוניינים להרחיב את השימוש באנרגיה סולרית גם לבסיסים בפיקודי הדרום והמרכז. אבל הביקוש הרב לייצור חשמל נקי אל מול המכסות שמקצה חברת החשמל מגבילים כיום את הרחבת הפרויקט. באזור הנגב, עם זאת, אין הגבלה על ייצור חשמל בעזרת אנרגיית השמש, ולכן הבסיסים בתחומו נבחרו להוביל את המהלך.
"במידה ונקבל אישור, ברצוננו להתקין מערכות כאלה במפקדת פיקוד העורף, מרכז השיקום והאחזקה בתל השומר, בסיס אליקים, משגב ובסיס חיל הים בחיפה", הוסיף רס"ן ורגה. כמו-כן, מעוניינים במדור להגדיל את נפח המערכות שיותקנו לכאלו שמסוגלות לייצר כמויות גדולות יותר של חשמל.
בצבא לא מסתפקים בייצור חשמל ידידותי לסביבה מאנרגיית השמש ושמים "על הכוונת" גם ייצור חשמל מטורבינות רוח. מערכות כאלו נחשבות יותר יעילות מהתאים הסולריים, אך הן גדולות משמעותית כך שהן לא מאפשרות לעבוד בסביבתן, וכן דרושה תקופת מדידות של שנה כדי לקבוע את מקום התקנתה.
במקביל לבחינת השינויים באופן ייצור החשמל, מנסים גם לצמצם את צריכתו, בייחוד בימות הקיץ. בצה"ל מנסים לקצץ בעיקר בסעיף מיזוג האוויר. בין היתר נבחנות אפשרויות להשתמש באנרגיה גיאותרמית המגיעה מהאדמה כדי לקרר או לחמם את המים המשמשים את המזגנים במקום מנועים חשמליים, כפי שכבר נוסה בהצלחה באירופה, בקנדה, בארצות הברית וגם בהיקף נמוך פה בישראל.
"פתרון זה יכול לחסוך למעלה מ-50% בצריכת החשמל כתוצאה משימוש במזגנים", ציין רס"ן ורגה, "כשחושבים על כך ש-50% עד 70% מצריכת החשמל של צה"ל מבינים שמדובר בשינוי עצום". עד סוף השנה צפויה להסתיים בחינת הכדאיות הכלכלית של הפרויקט, ובצה"ל מעריכים כי ההשקעה בו צפויה להחזיר את עצמה תוך ארבע שנים לכל היותר.


פי.סי.חץ