דיאטת סוף השבוע

דיאטת סוף השבוע

נוהל סגירת ארגון / מפעל / מתקן במהלך סופי השבוע והחגים

עופר קרן
חגי ישראל, הבאים עלינו לטובה, הם הזדמנות מצוינת לבצע התייעלות אנרגטית שיטתית. במאמר זה נסביר את אחד היסודות המרכזיים של "שיטת נידן". 

להפעיל רק את מה שצריך! רק מתי שצריך! 

בבסיס "שיטת נידן" להתייעלות אנרגטית רשום – הפעל את מה שצריך רק מתי שצריך. בחודש הקרוב נעבוד בפועל רק הרבה פחות מבשגרה, הטמפרטורה החיצונית יורדת ובפועל אפשר לצמצם מהותית את צריכת המשאבים. ימים שלמים יעמדו הארגונים ריקים מאדם והמפעלים לא יעבדו במלוא התפוקה. כל צריכת האנרגיה בימים שאין פעילות בארגון מהווה בזבוז, אינה תורמת דבר לאיכות המוצר, אינה תורמת דבר לחוויית הלמידה בכיתות וכדומה, לכן יש לצמצם את צריכת החשמל בתקופה זו למינימום האפשרי.
"שיטת נידן" קובעת - יש להפעיל רק את מה שצריך! רק מתי שצריך! – כך, אם אף אחד לא יימצא במבנה במשך כל חופשת ראש השנה, אין הכרח להפעיל את המיזוג המרכזי, אין הכרח להפעיל את כל מערכות התאורה, אין הכרח להפעיל את כל מערך המחשבים. יש להשאיר אך ורק את התאורה המינימאלית בשביל השמירה ואת כל היתר להפסיק. 
כדי לצמצם מהותית את צריכת האנרגיה במהלך חגי ישראל, מדובר בפועל ב- 4 סופי שבוע ארוכים במהלך החודש הקרוב, חייבים למנות אדם, לכל אחד מסופי השבוע, אשר יהיה אחראי על סגירת הארגון ועל הפחתת צריכת האנרגיה לפני היציאה מהחופש. אותו אחראי יצטרך לעבור ליד כל מעגל חשמל ולנתק אותו. כדי שהפעילות לא תהיה מנותקת משאר הארגון, יש לתקשר לכל העובדים בארגון את החשיבות התהליך, כדי שכל אחד יהיה אחראי על סביבת העבודה שלו ולפני היציאה לחופשה יסגור את כל הציוד. לגורם האחראי מבחינת הארגון יישאר רק להסתובב ולוודא שהנחיות בוצעו לוודא שהציוד אכן נסגר.

הבונוס השנתי נגזר מתוך החיסכון באנרגיה 

בהתאם ל"שיטת נידן", צריך להיות בכל ארגון אדם אשר נמדד על תהליך ההתייעלות – כלומר, הבונוס השנתי שלו ייגזר מתוך החיסכון באנרגיה. אותו אדם אשר חותם חודש בחודשו על חשבונות החשמל, המכיר את כל התעריפים השונים על בוריים ויודע מבחינה כלכלית את משמעות החיסכון. לגורם זה אנחנו קוראים מנהל משאבי האנרגיה. מנהל המשאב חייב לוודא מול התורן האחראי על סגירת הארגון באותו סוף שבוע, כי הוא מבין את המטלה שמוטלת עליו וכי יש בידו את המפתחות, הנגישות והכלים לבצעה כראוי.
כעת, תורן הסגירה יצויד מראש ברשימה מסודרת של מה ואיך צריך לעשות את הפעילות. במהלך הסיור יתקל התורן בבזבוז אנרגיה – רצוי שבנוסף לכיבוי הציוד ישאיר במקום פתק ובו כתוב, למשל: 'הייתי כאן בתאריך XX/XX/XX והמזגן דלק'. לפתק זה חשיבות רבה בכדי שאותו עובד אשר אחראי על אותו מעגל יהיה מודע לתקלה לה היה שותף.
אותו תורן אחראי, אשר ביצע סיור במבנה ביום שישי, יסיים אותו כאשר הוא חותם על דף אשר מצהיר כי המבנה מוכן לחופשה. לדף זה יוסיף התורן את הפרטים הבאים: 
1. קריאת מונה קילוואטים ראשי של המבנה.
2. מונה מים ראשי של המבנה.
כאשר חוזר מנהל המשאב מהחופשה הוא מתבקש לרשום מחדש את קריאת מוני החשמל והמים. כך, נדע באופן מדויק (בקילוואטים ובקובי מים) את צריכת הרפאים של הבניין. צריכת רפאים זו הינה צריכה מיותרת לחלוטין. בכל ארגון ניתן לחסוך יותר ממחצית הצריכה על ידי ניהול תהליך נוהל סוף השבוע. נרצה לראות ששבוע לאחר מכן, במהלך החופש הבא, הצריכה היומית תרד מהותית. רצוי שמנהל משאבי האנרגיה יבצע פעם אחת את הסיור עם כל התורנים שאמורים לסגור את המבנה/המפעל/הארגון. בסיום הסיור רצוי להיכנס למנכ"ל אשר יסביר לתורנים עד כמה חשוב לו שהפעילות הזו תתבצע כראוי. נכון, שביום בו אנו מבצעים נוהל סגירת מבנה מישהו צריך לשלם על השעות הנוספות, אך במידה והנוהל לא נעשה כראוי נשלם הרבה יותר על התהליך שלא בצענו – נשלם לחברת החשמל עבור קילוואטים אשר לא תרמו לארגון ובו בזמן יצרו בזבוז אנרגיה וחשבונות חשמל מנופחים.

תהליך הטמעת "דיאטת האנרגיה" 

בהתאם ל"שיטת נידן" ניתן להתקין רישום רציף על צריכת החשמל ולבצע את הבחינה בצורה ממוקדת יותר, אך חייבים להתחיל ולהבין את האנרגיה הרבה [תרתי משמע] בתהליך זה.
נוהל חגי ישראל הוא תהליך הטמעת "דיאטת האנרגיה" בארגון. כל אדם שמעוניין לעבור את חגי ישראל בשלום חייב לבחון את צריכת הקלוריות האישית שלו במהלך החגים, לשיטתנו חייבים לבצע את אותו התהליך גם לצרכני האנרגיה בארגון ולהפוך את הבחינה לשגרה.
לסיכום יש לדאוג בכל ארגון ל:
אחראי על סגירת המתקן.
אחראי על משאבי האנרגיה.
רישום קבוע של צריכת האנרגיה במהלך סוף השבוע.
לאחר סוף השבוע הראשון יכולה להתבצע קביעת יעדים – ניתן יהיה להחליט מהי צריכה נורמאלית בשבת ומהי צריכה לא נורמאלית. ברגע שנגמר סופ"ש עם צריכה יותר נמוכה ממה שנקבע כצריכה נורמאלית, הצריכה הנמוכה יותר הופכת להיות צריכת התקן, וכאשר נגמר סופ"ש עם צריכה יותר גבוהה מהתקן, מישהו צריך לבצע פעולה מתקנת, למצוא את הסיבה לצריכה גבוהה זו ולתקן אותה. לפחות 20% מצריכת הארגון מתרחשת במהלך סופי השבוע והלילות. את צריכה זו ברצוננו לקצץ בחצי.
מומלץ לשלוח מסמך לברכת שנה טובה לכל העובדים בארגון ולהזכיר להם שעם צאתם לחופש כל הציוד צריך להיות כבוי: תאורה, מחשבים, מיזוג אוויר, מקררים, מכשירי רדיו וכדומה. עקב הבעיה הלאומית במים, אף חשוב לוודא גם שכל מערכות המים סגורות ושלא יישארו ברזים דולפים.
בשמי ובשם צוות נידן, ברצוני לאחל לכולכם שנה טובה ומוצלחת, שנה שבה יתגשמו כל חלומותינו!
*הכותב הנו מפתח "שיטת נידן". לשאלות ומידע נוסף ב:ofer@nidan.co.il


פי.סי.חץ