התעשיינים מבקרים את התייקרות תעריפי החשמל ב-10%

התעשיינים מבקרים את התייקרות תעריפי החשמל ב-10%

הדבר יביא לפגיעה קשה בתעשייה בפתחה של תקופה חדשה של אי-ודאות כלכלית

החלטת רשות החשמל, לאפשר לחברת החשמל להעלות את המחירים ב-10%, מעוררת תרעומת גדולה בחוגי התעשייה. לדברי התעשייה, הדבר יביא לפגיעה קשה בתעשייה, בפתחה של תקופה חדשה של אי-ודאות כלכלית.
"התייקרות תעריפי החשמל בכ-10% תגרום לעליית מחירים לא רק בחשבון החשמל אלא גם בצריכת מוצרים, וכך גם לעליית מחירי המים, שיגררו גם הם עלייה נוספת במחירם של המוצרים", אמר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. לדבריו, זוהי מדיניות הפוכה ממה שהממשלה בימים אלו מנסה וחייבת לעשות. "במקום לייקר את החשמל יכלה רשות החשמל להתיר לחברת החשמל להשתמש בסכום של 2 מיליארד שקל, שהינו עודף מגבייה של השנה הקודמת, שלא חזר לציבור אלא יועד להמשך השקעות בתשתיות החברה".
יעקב רוזנברג, מנכ"ל ובעלים של קבוצת RH מנצרת עלית, קבוצה המעסיקה למעלה מ-900 עובדים במפעלים העוסקים בייצור מערכות אלקטרוניות מורכבות, ציין שהקבוצה משלמת כיום חשבון חשמל כ-600,000 ש"ח מדי חודש. לדבריו, עלייה שכזו תביא לתוספת של 120,000 ש"ח לחשבון. "לאחר שהמפעל נפגע קשות משער הדולר הנמוך ועליית מחירי הדלק והמזוט, מאיפה הממשלה מצפה שתעשיינים כמונו ישלמו עוד תוספת שכזו עבור החשמל?", תהה. "האם קברניטי הכלכלה לא מבינים שהם מכים בתעשייה מכה אחרי מכה ובמקום לסייע מדי יום מתעוררים התעשיינים עם גזירות חדשות שלא יוכלו לעמוד בהן?" רוזנברג העריך כי עליית מחירי החשמל תביא לפיטורי עובדים במשק.
אלון לומברוזו, מנכ"ל חברת מולטילוק, אמר כי עליית מחירי החשמל תביא תעשיות כמו מולטילוק לחפש אלטרנטיבות לייצור בחו"ל כי קשה יהיה לעמוד בתחרותיות בשיווק בשוק המקומי ובייצוא לחו"ל, וזאת לאחר שחיקה קשה בשער הדולר. לדבריו, מפעל כמו שלו יתקשה להתמודד עם הוצאה כספית של מעל 200,000 שקל מדי חודש.
אבי שקד, מנכ"ל חברת שריונית חסם, ציין ש"בתקופה האחרונה אנחנו עדים לעליות מחירים גדולות במוצרים בסיסיים, כאשר מדובר על מוצרים שאינם בשליטת הממשלה (קוטג' וכו'), ממהרים שרי הממשלה וחברי כנסת להצהיר על אכיפת פיקוח על מחיר המוצרים כדי למנוע עליות מחיר לא מוצדקות אלו, אולם כאשר עליית המחיר נוגע למוצרים שמסופקים ע"י מונופולים ציבוריים כמו מים וחשמל, איננו שומעים הצהרות משרים וגם חברי הכנסת נאלמים דום".
אריה (ריצ'י) ריכטמן, מנכ"ל חברת קליל, אמר כי "המדינה הופכת להיות חמדנית מיום ליום. יש גבול לכמה אפשר לגלגל על הלקוח. החשמל לייצור עולה לחברה 4 מיליון ש"ח בשנה ותהיה פגיעה ברווחיות".
הוא ציין כי התעשיינים ספגו התייקרות של המים, הארנונה עלתה מאד, הדלק ורוב ההתייקרויות הן מיסים. "מעמיסים עוד ועוד ויש תעשיות שהעלייה הזו תחסל אותן. בסוף חלק מהתעשיות יקרסו, וכשהמדינה תצטרך לטפל בזה זה יעלה יותר".
מיכאל אילוז מנכ"ל "טבע נאות" מציין, שהכל מצטרף לעלייה אחת גדולה, ומנגד לא ניתן להעלות מחירים לצרכן. "זה קשה לכולם. אנחנו ננסה להתייעל, להחליף ספקים, חומרי גלם ולספוג את ההתייקרויות".


פי.סי.חץ