אושרה ההסדרה לייצור חשמל מאנרגיית רוח בהיקף של 800 מגוואט

אושרה ההסדרה לייצור חשמל מאנרגיית רוח בהיקף של 800 מגוואט

הספק זה ייצר אנרגיה בהיקפים של 2 מיליארד קוט"ש בשנה

רשות החשמל אישרה לאחרונה את ההסדרה לייצור חשמל מאנרגיית רוח בהיקף של 800 מגוואט – עד שנת 2020. על פי ההחלטה, התעריף ל-440 מגוואט הראשונים (או עד סוף שנת 2014) יעמוד על 53 אגורות לקוט"ש. מעבר לכמות זו, התעריף יעמוד על 49 אגורות לקוט"ש. ברשות החשמל ציינו כי הספק זה ייצר אנרגיה בהיקפים של 2 מיליארד קוט"ש בשנה. 
התעריף שנקבע במסגרת החלטה זו, בסך של 49 אגורות לקוט"ש, מבטיח ליצרן מאנרגיית רוח רכישת חשמל על ידי חברת החשמל  לתקופה של 20 שנה. 
בנוסף נקבע תעריף מתמרץ ליזם שיקים מוקדם ככל הניתן חוות רוח, בטווח של שלוש שנים, בשיור של 4 אגורות לקוט"ש. מטרת מדרגת תעריף זו היא להוות תמריץ להקמה מוקדמת ככל הניתן של חוות רוח, על מנת לעמוד ביעדי הביניים שהציבה הממשלה לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות.  
התעריף ל-440 מגוואט הראשונים או עד 31.12.2014 שיקבלו אישור תעריף יהווה 53 אגורות, מעבר לכמות זו, התעריף יעמוד ל 49 אגורות לקוט"ש.
התעריף ליצרן יובטח למשך תקופה של 20 שנה מיום ההפעלה המסחרית, ויהיה צמוד בשיעור של 100% למדד המחירים לצרכן מיום מתן האישור התעריפי, כאשר העדכון יתבצע בתחילת כל שנה קלאנדרית.
ההסדרה לפי החלטה זו תחול עד להשגת כמות מותקנת של 800 מגוואט במצטבר בפריסה ארצית לטורבינות רוח בעלות אישורים תעריפיים בתוקף שיינתנו במסגרת יישום הסדרה זו, או עד יום 31.12.2017, לפי המוקדם מביניהם. 
שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו: בירך על ההחלטה באומרו "ההסדרה משדרת אופק, וודאות ויציבות לשוק שעבר טלטלות לא מעטות. התעריף שנקבע מאוזן והוא מדגיש יתרון בולט בייצור חשמל מאנרגיית רוח – מחירו הנמוך והמשתלם". לנדאו ציין בנוסף כי הנחה את אנשי משרדו לבצע סקר רוחות מקיף, במטרה למפות את האזורים בהם מתקיימים התנאים הטובים ביותר לייצור חשמל מאנרגית רוח.


פי.סי.חץ