רשות החשמל מתכוונת להוריד את תעריפי רכישת חשמל סולארי

רשות החשמל מתכוונת להוריד את תעריפי רכישת חשמל סולארי

התעריף שהמדינה תשלם ליזמים יצרני חשמל סולארי צפוי לרדת מ-1.37 שקלים לקוט"ש ל-1.07 שקלים לקוט"ש

מליאת רשות החשמל תערוך שימוע ציבורי שמטרתו להפחית את תעריפי קניית חשמל ממתקנים סולאריים ב-22%. התעריף שהמדינה תשלם ליזמים יצרני חשמל סולארי צפוי לרדת מ-1.37 שקלים לקוט"ש ל-1.07 שקלים לקוט"ש.
מסמך השימוע הציבורי מתפרסם מטעם הרשות לחשמל, לאחר שבתקופה האחרונה הצטברו בפניה נתונים רבים, המדברים על הוזלה עולמית דרמטית הן במחירי הפאנלים במתקנים אלה והן במחירי התקנתם. מנתוני הרשות עולה כי גם אם יופחת תעריף החשמל, התשואה ליזמות בתחום תימשך להיות ראויה מחד, ומאידך הצרכנים יזכו לחסכון מהותי בשל הפחתת התעריף לרמתו הנדרשת.
ההוזלות הניכרות בעלויות מערכות אלו, כבר הביאו בתקופה האחרונה להפחתת תעריפים כלל עולמית בקרב המדינות והרגולטורים בעולם, ובכך מצטרפת ישראל לשורת המדינות שהתאימו כלפי מטה את התעריפים, לאור נתוני ההוזלות הדרמטיות.
באופן זה, מתקרבת עלות ייצור החשמל בטכנולוגיה זו, לעלות החשמל של תחנות הכוח של חח"י ומתקרבת האפשרות להסרת חסם המכסות לעולם האנרגיות המתחדשות.
גורמים בענף מעריכים כי מדובר בהוזלה של יותר מ-40%. כאמור, ההפחתה המתוכננת בתעריפים צפויה לפגוע רטרואקטיבית במרבית היזמים בעלי המתקנים הסולאריים. 
על-פי נתוני רשות החשמל רק כ-900 מתוך 3,000 המתקנים הסולאריים הבינוניים יוכלו להמשיך ולמכור חשמל סולארי בתעריף הישן. ברשות העריכו את החיסכון מהמהלך לקופת המדינה בכ-1.3 מיליארד שקל והבהירו כי מדובר בהקלה על ציבור הצרכנים, שכיום מסבסד בעלויות גבוהות יחסית את שוק האנרגיות המתחדשות דרך תשלום חשבונות החשמל שלו. החברות הסולאריות התריאו כי מדובר בפגיעה קשה בענף.


פי.סי.חץ