אור לגויים

אור לגויים

תוך פחות משנה ניתן יהיה להציע חשמל סולארי במחיר הזהה לתעריף הרגיל של חברת החשמל ללא מכסות וטובות

רפי קירשנבוים
ההחלטה להפחית את התעריף לחשמל סולארי מעוררת תרעומת אצל כל העוסקים בענף. איש אינו אוהב שמשנים לו את כללי המשחק, ובודאי שלא בדיעבד. קל וחומר כאשר מדובר בהחלטת גוף ממשלתי האמור להיות עקבי בהחלטותיו, ושלפי החלטות אלו הוציאו הרבה גורמים כספים רבים.
הפחתת התעריפים, כמו גם שינויים כלל עולמיים בתחום האנרגיה, מקרבים את היום שבו ייצור חשמל סולארי יהיה בעל כדאיות כלכלית ללא כל סובסידיה חיצונית. 
קשה להגזים במשמעויות מרחיקות הלכת שתהיינה לחשמל סולארי בלתי מוגבל, במיוחד במדינה כמו שלנו. אנחנו נפחית את התלות במחירי הנפט שעולים ויורדים בקצב מסחרר על פי גחמות שוק ההון העולמי, לא נהיה עוד תלויים בגז המצרי, שנתון כל העת לאיומי טרור והחלטות של המשטר המשתנה במצרים, ולא נצטרך להמתין בכיליון עיניים לגז שיופק, אם יופק, מלב ים.
טכנולוגית היצור של הפאנלים הסולאריים מתקדמת בצעדי ענק, מתייעלת ומשתכללת ומאפשרת הוזלת מחירם באופן משמעותי. מגמה זו, יחד עם התייקרות מקורות האנרגיה המזהמת המתכלה, יביאו לכך שבתוך פחות משנה נוכל להציע חשמל סולארי במחיר הזהה לתעריף הרגיל של חברת החשמל בלא שאיש יצטרך לגשר על פער כלשהו.
יום זה יהיה המהפכה הסולארית האמיתית, כי הוא יאפשר לכל אחד מאיתנו להקים על הגג מערכת סולארית עצמאית בלי מכסות ובלי טובות. המהפכה לא תתאפשר ללא היערכות מתאימה מצד חברת החשמל והקמת "רשת חכמה" וחשוב להתחיל במהלך כבר היום מתוך ראייה וניתוח של העתיד.
המערכות הסולאריות העצמאיות יהפכו את הבתים הפרטיים לספקים ולקוחות של מערכת החשמל הארצית לסירוגין. בשעות היום חברת החשמל תצטרך לקלוט את עודפי החשמל ולהעביר אותם למקומות בהם הוא נדרש ובשעות הלילה לספק לאותו בית מגורים חשמל לשימושו.  
ביזור יצור החשמל למוקדים רבים יקל את העומס על מערכת הולכת החשמל הארצית, כיוון שייצור החשמל יהיה קרוב למקום הצריכה שלו. 
החזון של חשמל סולארי במחיר כלכלי אינו בגדר הזיה, אלא מגובה בנתונים כלכליים והוא בר מימוש בטווח קרוב יותר מכפי שכולנו משערים. לישראל יש את כל הנתונים להפוך למובילה בתחום זה ולהיות "אור לגויים", תרתי משמע, כפי שהיינו בעבר פורצי דרך בתחומים רבים אחרים. נותר רק לראות אם חברת החשמל, רשות החשמל ומשרדי האנרגיה והתשתיות ירימו את הכפפה ויחלו בבניית תשתיות הרשת שתאפשר לכל אחד מאיתנו לחסוך בחשבון החשמל החודשי שלו.
הכותב הנו מנהל הסניף הישראלי של קונצרן אי.טי סולאר, www.etsolar.com , ספקית הפאנלים הסולאריים השנייה בגודלה לישראל.  


פי.סי.חץ